لوگوی جام جم سیما
  • 2 0
  • 0

سهم رادیو در جشن ملی

چهارشنبه 17 بهمن 1397 ساعت 17:31
معاون صدای رسانه ملی طی گفتگویی به تشریح اقدامات رادیو در حوزه چهل سالگی انقلاب اسلامی پرداخت.

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی رادیو ، متن کامل گفتگو با حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی در خصوص اقدامات رادیو در حوزه چهل سالگی انقلاب اسلامی را در ادامه بخوانید.

ارزیابی شما از اقدامات رسانه ملی در حوزه چهل سالگی انقلاب اسلامی چیست؟

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پس از طی چهل منزل که وارد پنجمین دهه حیات طیبه خود می‌شود به درجه‌ای از بلوغ رسیده که چشم جهانیان را به خود خیره کرده است.رسانه ملی به ویژه رادیو در این برهه حساس وظیفه هدایت و تنویر افکار عمومی را بر عهده دارد و با تمام توان می‌کوشد تا پیشرفتها، رویش‌ها و خدمات چهل ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی را برای مردم عزیز ایران و سایر مخاطبان معرفی و جریان‌سازی کند.

رادیو به سهم خود توانسته است میل و اقبال متنوع مخاطبان را در حوزه‌های مختلف مربوط به نکوداشت چهل سالگی انقلاب احصاء و ابلاغ کند.اگر چه برای اشراب مخاطبان با توجه به برهه حساس کنونی گام‌های بیشتری نیاز است ولی برای رسیدن به این مهم با برنامه‌ریزی ‌های انجام شده سیری طراحی شد که بتوانیم در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی،سیاسی،اقتصادی ،نظامی و دفاعی ، علم و فناوری ،پزشکی و سلامت با همراهی مردم،مسئولان و صاحبنظران و کارشناسان برنامه‌هایی تولید و پخش شود.

ویژه برنامه‌های مربوط به چهل سالگی در حوزه شما چگونه برنامه ریزی و ساخته شد؟

پس از ابلاغ ماموریت رسانه ملی و تعیین سیاست ها و محورهای کلان سازمان، معاونت صدا با تشکیل شورای سیاستگذاری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور چهره‌های شاخص رسانه‌ای ،مسئولین نهادها و دستگاههای ذی ربط از جمله مرکز اسناد انقلاب اسلامی ،موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران ،پژوهشکده امام خمینی (ه) و انقلاب اسلامی، حوزه هنری تبلیغات اسلامی و برخی ادارات داخلی سازمان صدا و سیما و پژوهشگران، راهبردها و وظایف محوله را تعیین و در قالب دبیرخانه سالانه از بهمن ۱۳۹۶کار خود را آغاز کرد.

این دبیرخانه وظیفه هماهنگی و یکپارچه سازی امور محتوایی و اجرایی شبکه‌های رادیویی و همچنین تعیین کار گروه‌های برنامه‌ریزی محتوایی و ارزیابی برنامه‌ها را بر عهده گرفت.

از جمله این برنامه‌ریزی‌ها می‌توان به مدیریت پیام، تبیین اصول و خط مشی‌ها‌ی انقلاب اسلامی بر اساس اندیشه‌های امام خمینی(ه) و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی با رویکرد بصیرت افزایی، دشمن شناسی وحدت و همبستگی اشاره نمود.

یکی دیگر از اقدامات و فعالیت‌های معاونت صدا، سیاست گذاری در خصوص تولیدات رادیویی در ساختارهای مورد نیاز مخاطبان از جمله ساختار مستند، نمایش، مسابقه، آنونس، مینی فیچر و نیز برنامه‌های گفتگو محور، متناسب با ماموریت هر شبکه بود که به دو شیوه‌ «برنامه‌ های منعطف» و
«برنامه‌ های اختصاصی» تدوین و ابلاغ شد.

شبکه‌های رادیویی از اردیبهشت ۱۳۹۷ شبکه‌ها بر اساس این جدول به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم نسبت به تولید و پخش برنامه‌ اقدام کردند.

همچنین در خصوص برنامه‌های ویژه و اختصاصی که به صورت متمرکز ذیل دبیرخانه ستاد معاونت طراحی و ایده پردازی شده اند، سفارش تولید به شبکه‌ها داده شد و جا نمایی در جدول پخش شبکه‌ها انجام گرفت.

بخش دوم فعالیتهای معاونت صدا اقدامات غیر برنامه‌سازیو پشتیبانی بهخ منظور تبیین و تعمیق مفاهیم و اصول بنیادین انقلاب اسلامی برای مدیران و برنامه‌سازان معاونت صدا بوده که در قالب دو نشست تخصصی برگزار شد.

تدوین سیاستها و راهبردها در قالب کتاب«رادیو در بهارچهل سالگی»صورت پذیرفت که شامل برنامه‌ریزی محتوایی و محورهای برنامه‌سازی در معاونت صداست.همچنین با همکاری مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما دو کتاب با عنوان «روز شمار انقلاب اسلامی»،«اشارات انقلاب اسلامی»ویژه برنامه‌سازی تدوین و چاپ و در اختیار برنامه‌سازان قرار گرفت.

شاخص ترین برنامه در حوزه چهل سالگی انقلاب چه بود و چه ویژگی هایی داشت؟

اولین اقدام مهم در معاونت صدا توجه به نیاز جدی مخاطبان در حوزه مفاهیم و ریشه‌های انقلاب اسلامی، تاریخ و رویدادهای انقلاب از دوران پیروزی و از بهمن ۵۷ تا بهمن ۹۷ بوده است و از طرفی ارتقاء آگاهی مردم نسبت به دستاوردها، خدمات و پیشرفت های چهار دهه انقلاب اسلامی بوده که منجر به راه اندازی «رادیو انقلاب» به مدت چهار ماه از ۱۹ آبان ۱۳۹۷ گردید.

یکی از اقدامات شاخص در معاونت صدا تولید مجموعه مستندهایی هدفمند و بسته‌های کوتاه مینی فیچر، آنونس و روایت، نمایش، کتاب گویا و گفتگوهای ویژه بوده است که علاوه بر پخش از شبکه‌های سراسری، در رادیو انقلاب نیز باز پخش می‌شود.

تعامل با نهادها و دستگاههای اجرایی کشور از جمله پوشش مستمر سلسله نشست‌های «شنبه‌های انقلاب »که با همکاری جنبش مردمی ستاد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی کشور برگزار می‌شد و همکاری با مرزبانی ناجا در تولید و پخش ویژه برنامه «انقلاب مرزها»، گفتگو با استانداران استانهای کشور در ویژه برنامه «سفرنامه پیشرفت» گفتگو با شخصیت ‌ها و مسئولان عالی کشور در برنامه«پیشران»، روایت تاریخ و رویدادهای ایران از مشروطه تا امروز در قالب بسته کوتاه مینی فیچر با عنوان«در گذر زمان» ،روایت روز شمار ایران با عنوان«ایران به روایت ۵۷»، پاسخ به شبهات مربوط به انقلاب اسلامی در برنامه‌ی «پرسمان انقلاب»،تبیین و معرفی دستاوردهای علمی و فناوری در برنامه«هوش مشرقی»،معرفی دستاوردهای پزشکی و سلامت در برنامه«کارنامه»، روایت و بازخوانی چهل کتاب شاخص در حوزه‌ی تاریخ نگاری انقلاب به روایت بازیگران عصر پهلوی و مورخان انقلاب اسلامی در قالب کتاب گویا و همچنین تولید چهل نمایش از رویدادها و زندگی شخصیت‌ها و اتفاقات دوران قبل از پیروزی و بهمن ۵۷، گفتگو با فرمانداران سراسر کشور در خصوص معرفی توانمندی‌های شهرستان‌های کشور و پیشرفت چهل ساله در این شهرها ، گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برنامه‌های پیش‌رو برای افق آینده در حوزه‌های انتخابیه و قوانین تقنینی در مجلس شورای اسلامی روایتی مستند از خاطرات زندانیان محبوس در زندانهای رژیم ستمشاهی پهلوی،بخشی از فعالیتهای معاونت صداست که شرح آن در کتاب «گزارش عملکرد معاونت صدا» بیان شده است.

چه نقاط قوت و ضعفی را در مسیر ساخت آثار حوزه چهل سالگی دیدید که می تواند برای آینده مد نظر قرار گیرد و در این زمینه راهگشا باشد؟

اگر چه در این سپهر رسانه‌ای رادیو تلاش کرده است نقش و وظیفه ذاتی خود را به عنوان یک تکلیف به سمت رضایتمندی مخاطبان و اطلاع رسانی دقیق و واقع گرایانه سوق دهد لیکن مضامین ارزشمند انقلاب اسلامی در این مجال اندک پایان نخواهد یافت و این پیام انقلاب در بسته‌های متنوع در برنامه‌ها و شبکه‌ها ساری و جاری خواهد بود.

انسجام درون معاونتی و هم‌افزایی شبکه‌ها از جمله‌ تمایزات این برهه از فعالیت در معاونت صدا بوده که باعث ایجاد ظرفیتی جدید برای ابراز توانمندی‌های حرفه‌ای برنامه‌‌سازان در شبکه‌ها شده است و این توانمندی‌ها در قالبهای مختلف به منظور مشارکت در تولید برنامه‌ها قابل مشاهده است.

کیفی سازی برنامه‌های چهل سالگی انقلاب از جمله دغدغه‌های رسانه ملی بخصوص رادیو بوده که باید همچنان به عنوان یک اصل محفوظ بماند، زیرا مضامین و مفاهیم انقلاب باید در ایده پردازی‌های نو و بیان زیباعرضه و انتشار یابد و گرنه یک کار روزمّره و فاقد خلاقیت ، یک مضمون مهم و سرشار از بالندگی را به درستی معرفی نخواهد کرد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3621801711606608111
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: