• کتلت؛ با گوشت یا بدون گوشت؟

  کتلت یکی از لذیذترین غذاهاست که البته بعضی از خانم‌ها کمتر آن را می‌پزند. با اینکه کتلت معمولاً هم برای نهار و هم برای شام مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما خیلی‌ها درست کردن آن را کار دشواری می‌دانند و به همین دلیل تهیه آن را به مواقع خاصی محدود می‌کنند.

 • سفره عقد بچینیم

  برای​ تهیه و تزئین یک سفره‌عقد ابتدا باید با توجه به سلیقه فردی خود نوع و سبک سفره‌عقد را مشخص و بعد از آن نسبت به تهیه لوازم و وسایل مورد نیاز آن اقدام کنید. ​برای هر سبکی ظروف خاصی متناسب با سبک سفره استفاده می‌شود که خود آن وسایل نیز باید با هم همخوانی داشته باشد.

 • «نقل‌ یادبود» برای مراسم عقد بسازید

  معمولا در جشن‌های نامزدی یا عروسی و حتی گاهی بله‌برون، عروس و داماد هدایایی تحت عنوان «نقل یادبود» به مهمانان هدیه می‌دهند که نمادی از شیرین‌کامی و در عین حال هدیه‌ای است که برای یادگاری و قدردانی از حضور مهمانان در جشن خود. ادامه مطلب را بخوانید تا با توصیه‌هایی برای تهیه آن آشنا شوید.

 • به‌به! به شما می‌گن پدر خوب

  مرد و زن قبل از پدر و مادر شدن باید روش تعلیم و تربیت کودک را بیاموزند؛ نه از آغاز تولد بلکه قبل از آن باید یاد بگیرند زیرا کودکان امروز هم، والدین آینده خواهند شد و تربیت خوب یا بد خود را به فرزندانشان منتقل می‌کنند. در این میان، پدر نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت، رفتار و گفتار فرزند دارد.

 • مهربانم! بگیر دستم را

  دست مرا بگیر و از این برهوت تنهایی ببر تا دل خودت، تا چشم‌هایت که جهان را سیر دیده‌اند، تا لب‌هایت که جز ذکر زیبایی نکرده‌اند. دست مرا بگیر، این دست‌ها سرد و گرم روزگار را نچشیده‌اند، زیر هیچ افتابی راه نرفته‌اند و زمختی هیچ شبی را تجربه نکرده‌اند. من به دست‌هایت که پیری مجسم‌اند، ایمان دارم.

 • رنج زنان بعد از جدایی

  آن زندگی برایم جهنم بود. هر روز بحث، هر روز بگومگو. او فحش می‌داد به مادرم، به پدرم، حتی به برادر مرحومم و من هم جیغ می‌کشیدم و همان‌ها را حواله مادر و پدرش می‌کردم. در مجتمع ما، زن‌ها مرا به هم نشان می‌دادند، فرزندانم خجالت می‌کشیدند. تصمیم گرفتم خودم را از آن جهنم خلاص کنم. حالا یک سال و نیم از آن روز که زیرچشمی برای آخرین بار نگاهش کردم و او هم با تنفر نگاهم کرد می‌گذرد.

 • مادرمی‌‌تواند دخترباحجاب تربیت کند

  روان‌شناسی می‌گفت اگر جوان 18ساله روبه‌روی آینه نایستد و مدام به چهره‌اش خیره نشود، دیگر جوان نیست. او وررفتن به طره موها و آراستن چهره را ویژگی جوان سالم رو به رشد می‌دانست. وی البته معتقد به خودآرایی در کوچه و خیابان نبود، اما جنس حرف‌هایش به گونه‌ای بود که می‌شد این برداشت را از آن کرد.

 • عشق می‌رود، عقل می‌ماند

  به کلاس‌های آمادگی پیش از ازدواج نرفته بودم تا روزی که به دعوت روان‌شناسی در یکی از این کلاس‌ها حاضر شدم و حرف‌های این استاد دانشگاه و شاگردانش را شنیدم. بعد از ذهنم گذشت که کاش امکان شرکت در این نوع جلسات، برای همه جوان‌های آماده ازدواج در سراسر کشور مهیا بود.

 • خانه‌آرایی با کمترین امکانات

  برای ایجاد تغییر در دکوراسیون خانه راه‌های متفاوتی وجود دارد. کسانی که به اندازه کافی پول برای این کار دارند، با مشورت مشاوران طراحی داخلی به هدف خود می‌رسند اما امروز و در این قسمت تصمیم داریم به نکته‌هایی اشاره کنیم که با هزینه کمتر نیز بتوان فضای داخلی خانه را زیبا و چشمنواز کرد.

 • خانواده و آداب پرسه در دنیای‌ مجازی

  ما نمی‌گوییم دقیقاً در این لحظه، اژدهایی در اتاق نشیمن با چشم‌هایی قرمز و دودی که از لای لب‌های نیمه‌‌بازش بیرون می‌جهد، به شما خیره‌شده است، یا بمبی خنثی‌نشده در خانه دارید که هر‌لحظه ممکن است شما و اعضای خانواده‌تان را به هوا بفرستد، نمی‌گوییم ناشناسی نیش چاقویی را زیر گلوی‌تان گذشته و یک عطسه شما یا او‌ موجب مرگ می‌شود... ما می‌گوییم آن رایانه متصل به اینترنت، چاقوی دولبه‌ای ‌است که می‌تواند رفیقی شفیق یا دشمنی خطرناک باشد.

 • تصاویر دلبندان شما

  مریم طاهری

 • مشاوره

  سیاوش

  سلام.سال نو مبارك.پسری 3ساله دارم.اخیرا مدام دست در بینی خودش میبرد.چگونه از این عمل زشت او جلوگیری كنیم؟ممنون.

  سلام. این عمل برای شما ممكن است زشت باشد ؛ اما بچه 3ساله كه نمی‌داند و دركی از زشت بودنش ندارد.پس اول به این نكته توجه داشته باشید كه هر رفتار و حركت كودك را با سن و شرایط كودك بسنجید و تعریف كنید. پس این كار كودك شما زشت نیست.صرفا یك رفتار است. هر رفتار هم می تواند علت یا عللی داشته باشد. یكی از عللش می‌تواند مشكلی در بینی باشد كه باید بررسی شود.مثلا بینی كودك شما كیپ شده است و ناراحت است. خودش اقدام می‌كند تا مشكل حل شود. یا خشك شده است و نیاز است چرب كنید. می‌تواند این رفتار را دیده و خواسته امتحان كند، اما با واكنش های نامناسب شما مواجه شده و ادامه‌اش داده است. واكنش نشان دادن اطرافیان می‌تواند یك تقویت كننده مثبت برای ادامه آن رفتار باشد. كافی است كودك شما بخواهد جلب توجه كند.همین كه انگشت در بینی كند و شما دعوا یا تهدیدش كنید به هدفش رسیده است. می‌تواند علتش در پی استرسی باشد كه تجربه كرده و با این كار به آرامش رسیده است.همین می‌شود آرامبخشی كه كودك در هر بحرانی سراغ آن برود و...پس ببینید یك رفتار چقدر دلیل می‌تواند داشته باشد. حتی گاهی هم صرفا برای جلب توجه است و اینكه اطرافیان واكنش نشان دهند.در كل باید دقیق شوید. می‌توانید برای مدتی بین‌اش را چرب كنید .این چرب كردن احتمالا مانعی می‌شود برای ادامه رفتار. تمرین كنید اصلا واكنش نشان ندهید. رفتار دیگران در برابر دین رفتار بچه شما نباید اهمیت داشته باشد. كودك خیلی كارها را باید انجام دهد تا رشد كند.نگران قضاوت و حرف دیگران نباشید. زشت و زیبا تعیین نكنید. گاهی رفتاری پس از مدتی خاموش می‌شود چون تجربیاتی كه باید، كسب شده است. موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

  علی ع ح

  سلام دختر 4 ساله من غذا نمی خورد این مشكل را ما از 2 سالگی با او داریم برای همین لاغر و مدتی دچار یبوست شد. چطور میتوانیم اشتها و همینطور سلامتی مزاجش را به حد نرمال برسانیم. با تشكر

  سلام.با متخصص كودك مشورت كنید. من روان‌شناسم.

  م

  سلام همسرم نسبت به من بی توجه است وبه خانم های اطراف بنده بیشتراهمیت می دهد ازمادر وخواهر ش تاافراد غریبه مثل همكارانش لطفا راهنمایی ام كنیدمثلا به زن داداش بنده توجه بیشتری داشت ومن راجلوایشان كوچك می كرد وبااون خوش رفتاری ومی خندید به همسرم گفتم ولی تاثیری نداشت حتی طوری رفتار می كند كه زن داداشم متوجه می شود كه همسرم به من توجه نمی كند واز این سواستفاده می كندلطفا راهنمایی ام كنید چیكار كنم یالااقل باطرف مقابل چه طوری رفتار كنم چگونه رفتار كنم كه همسرم متوجه شود من ازنظر روحی دیگه طاقت ندارم

  سلام. نمی توانم بدون حضور همسرتان تمام حرف هایتان را بپذیرم و قبول كنم. می تواند حرفتان درست باشد یا برداشت اشتباه شما باشد یا ریشه در حسادت شما داشته باشد یا ...پس علل زیادی می تواند داشته باشد. بدون بررسی دقیق نمی توان نظر درست داد.اگر حرف تان درست باشد پس باید ریز به ریز بررسی شود و بیشتر همسرتان بررسی شوند.اگر برداشت شما اشتباه باشد یا حسادتتان برانگیخته شده باشد راه حل دیگری دارد. اما این كه شما چه باید بكنید.باید بگویم خودتان باشید.تلاش برای دیگری بودن یا مثل دیگری شدن اشتباه است. چون اگر مشكل در ایشان باشد شما هر چه شوید و هر كاری كنید ،‌مساله حل نمی ‌شود فقط خودتان را خسته و كلافه كرده اید و از اینكه از خودتان دور شده اید خشمگین خواهید شد. باید با همسرتان صحبت كنید و بگویید این رفتارش شما را آزار می‌دهد و این مشكل به گونه ای باید حل شد.توصیه كنید از جلسات حضوری روان شناس كمك بگیرید.چون وافعا به شكل مكاتبه ای امكانپذیر نیست. اما اگر حسادت شما باعث این مشكل باشد خب راهكارهایی وجود دارد. تاكید می‌كنم یكی از كارهایی كه شما باید انجام دهید افزایش اعتماد به نفس‌تان است.ارتقای اعتماد به نفس در پی خود افزایش عزت نفس و شناخت از خود را دارد.وقتی اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی داشته باشید به راحتی از پس این مشكل برخواهید آمد و احتمالا خود به خود حل می‌شود. اعتماد به نفس نمی گذارد اسیر خواسته های دیگری بشوید یا آنها شما را آزار دهند.پس حتما روی اعتماد به نفس‌تان كار كنید و از مشاوره حضوری كمك بگیرید.موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی