• 0 0
  • 0

روایت بانک مرکزی از قیمت مواد خوراکی

10 گروه کالایی گران، اما حبوبات ارزان شد

سه شنبه 14 مرداد 1393 ساعت 12:37
بانک مرکزی متوسط قیمت خرده‌فروشی 11 گروه مواد غذایی را در هفته منتهی به سوم مرداد سال‌جاری منتشر کرد. نمای کلی این گزارش نشان می‌دهد از 11 گروه کالایی که بانک مرکزی قیمت آنها را منتشر کرده، تنها قیمت یک گروه کالایی (حبوبات) کاهش یافته و قیمت 10 گروه دیگر افزایش داشته است.

جام جم سرا: بر اساس این گزارش، دو گروه لبنیات و میوه‌های تازه در هفته اول مردادماه نسبت به هفته مشابه سال قبل، حدود 30درصد افزایش قیمت داشته‌اند، قیمت حبوبات 15درصد کاهش یافته است و دیگر گروه‌های مواد غذایی هم افزایش قیمتی حدود چهار تا 10درصد را تجربه کرده‌اند.

متوسط قیمت خرده‌فروشی مواد خوراکی که به‌صورت هفتگی توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود، شامل 11 گروه کالایی است که عبارتند از لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قندوشکر، چای و روغن نباتی. همچنین کل مواد خوراکی که در این 11 گروه قرار می‌گیرند شامل 43 نوع ماده خوراکی است که بانک مرکزی هر هفته قیمت خرده‌فروشی آنها را به ریز عنوان می‌کند.

لبنیات و میوه‌ها در صدر جدول افزایش قیمت
در میان گروه‌های مواد غذایی، افزایش قیمت لبنیات و میوه‌های تازه از میزان تورم کل پیشی گرفته است.

به گزارش بانک مرکزی، تورم تیرماه 3/25 درصد بوده است. اما تورم میوه‌های تازه در هفته اول مردادماه (هفته مدنظر گزارش بانک مرکزی) نسبت به هفته مشابه سال قبل، 31درصد افزایش یافته است. یعنی نرخ تورم میوه‌های تازه حدود 5/6 درصد از نرخ تورم هم پیشی گرفته است. اما به نظر می‌رسد قیمت میوه‌ها در سال جاری روند کاهش به خود گرفته است. چون قیمت میوه نسبت به هفته مشابه ماه قبل 2/2 درصد و نسبت به هفته قبل 6/3 درصد کاهش داشته است.
در این میان اگرچه قیمت برخی میوه‌ها مانند آلو و هلو بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته است اما در مقابل قیمت انگور، خربزه و هندوانه کاهش یافته است.

به نقل از شرق، پس از میوه، بیشترین افزایش قیمت مربوط به لبنیات است. قیمت لبنیات در هفته اول مردادماه سال‌جاری نسبت به هفته مشابه سال قبل، 4/27درصد افزایش داشته است. این روند افزایشی همچنان هم ادامه دارد. چون قیمت لبنیات نسبت به هفته مشابه ماه قبل 2/8درصد و نسبت به هفته قبل از انتشار گزارش هم 5/2درصد افزایش داشته است. روند قیمت‌ها در این گروه کالایی افزایشی است و هیچ کاهش قیمتی در هیچ‌یک از اقلام این گروه رخ نداده است.

قندوشکر و تورم نزدیک به 10 درصد
بعد از میوه و لبنیات، بیشترین افزایش قیمت گروه کالایی مربوط به قندوشکر است که نسبت به هفته مشابه سال قبل، 7/9 درصد افزایش داشته است. البته به نظر می‌رسد روند افزایش قیمت در این گروه کالایی هم بسیار کند شده است. چون قیمت قندوشکر نسبت به هفته مشابه ماه جاری تنها 1/0درصد افزایش یافته و قیمت این دو محصول نسبت به هفته قبل، هیچ تغییری نداشته و ثابت مانده است.

گروه سبزی‌های تازه، هم افزایش قیمت را تجربه کرده و هم کاهش قیمت را. چون برخی از مواد غذایی این گروه گران‌تر شده و برخی کاهش قیمت داشته‌اند. اما در یک نگاه کلی قیمت سبزی‌های تازه نسبت به هفته مشابه سال قبل، 8/6 درصد افزایش داشته است. ماه قبل این گروه 4/7 درصد گران‌تر شده و در هفته قبل 6/4درصد کاهش قیمت داشته‌ایم. اما در مجموع می‌توان گفت که قیمت کالاهای این گروه غذایی در یک‌ماه و یک هفته گذشته روند کاهشی داشته است. به‌جز قیمت گوجه‌فرنگی که از هزارو700تومان در ماه قبل به دوهزارو400تومان رسیده، قیمت دیگر محصولات این گروه مانند بادمجان، کدو، سیب‌زمینی و پیاز کاهش یافته است.

تورم 5/6 درصدی گوشت قرمز و مرغ
قیمت گوشت قرمز و مرغ هم به یک اندازه افزایش یافته است. قیمت هردوی این محصولات در هفته مذکور نسبت به هفته مشابه سال قبل، 5/6 درصد افزایش یافته است. اما در ماه گذشته رشد قیمت این دو محصول یا حدود یک‌دهم درصد بوده یا هیچ افزایش و تغییر قیمتی نداشته است. تورم بعدی مربوط به قیمت چای است که 3/5 درصد افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال قبل داشته و درصد افزایش قیمت آن در ماه و هفته گذشته کمتر از یک درصد بوده است. روغن نباتی هم تورم 9/3 درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کرده است. اما در یک‌ماه گذشته درصد تغییرات قیمت این محصول صفر بوده است.

تنها حبوب ارزان شد
از میان 11 گروه کالایی عنوان‌شده در این گزارش، تنها قیمت حبوبات نسبت به سال گذشته کاهش یافته و روند رشد قیمتی آن منفی است. قیمت حبوبات در هفته مشابه سال قبل 15درصد کاهش یافته است. به عبارتی قیمت همه محصولاتی که در زیر این گروه کالایی قرار می‌گیرد، امسال نسبت به سال گذشته کاهش یک تا 26درصدی را تجربه کرده و قیمت‌ها به همان صورت هم باقی مانده‌است. به عبارتی قیمت حبوب طی یک سال گذشته کاهش یافته و در هفته گذشته و ماه گذشته هم یا روند تغییرات قیمتی این محصولات صفر بوده یا تنها حدود یک‌درصد افزایش قیمت داشته است.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1594994025322635517
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته