• دانشمندان، بازوی فرد معلولی را وادار به احساس لمس و حرکت کردند

  معجزه فناوری برای معلولان

  دانشمندان برای اولین بار با تحریک یک ناحیه از مغز از طریق ارائه کوچکی از الکترودها، حس طبیعی را در بازوی یک فرد معلول ایجاد کردند. فرد معلول دارای ضایعه نخاعی گردنی بود و نه‌تنها نمی‌توانست اندام خود را حرکت دهد، بلکه حتی قادر به حس آن نیز نبود.

 • با اکتشافات دارویی تأثیرگذاری آشنا شوید که مسیر پزشکی و سرنوشت بشریت را تغییر دادند

  10 داروی سرنوشت‌ساز

  کمتر از صد سال پیش وجود بسیاری از داروهایی که امروزه در همه داروخانه‌ها به آسانی پیدا می‌شود و بهبود بیماریمان با مصرف آنها کاملا بدیهی فرض می‌شود، رویایی دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید. همچون سایر رشته‌های علمی، برخی از پیشرفت‌ها در این زمینه با آزمایش و خطا و پذیرفتن ریسک بالا در شرایطی حاصل شده است که دانشمندان به‌دنبال کشف راه‌حل‌های کاملا جدید برای حل مشکلات درمانی بوده‌اند.

 • روزی یک عدد پرتقال بخورید تا کور نشوید!

  پژوهشی جدید که با ۲ هزارشرکت کننده استرالیایی انجام شده نشان می دهد، خوردن روزانه یک پرتقال از ابتلا به بیماری های چشمی که به کوری منجر می شود، جلوگیری می کند.

 • برای شما که کنکور ریاضی داده‌اید و منتظر انتخاب رشته‌اید یا اصولا به فکر برنامه‌ریزی برای ورود به شغلی آینده‌دار هستید

  پول سازترین مشاغل فناورانه دنیا

  مشاغل فناورانه از جمله مشاغلی هستند که امروزه و با گسترش استفاده از فناوری‌های مرتبط با رایانه در زمینه‌های مختلف کاری، تقاضای بالایی برای آنها وجود دارد. این مشاغل، عمدتا از شغل‌های پردرآمد نیز به شمار می‌آیند. با این حال، همه شغل‌های حوزه فناوری به یک اندازه سودآور نیستند. در ادامه به تعدادی از پردرآمدترین مشاغل مبتنی بر فناوری براساس آماری که توسط دفتر آمار مشاغل آمریکا منتشر شده و البته با وجود تفاوت‌های جزئی بسیار شبیه به وضعیت اتحادیه اروپا و دیگر نقاط جهان است، اشاره می‌کنیم.

 • سالمرگ بانوی نابغه ایرانی

  مرگ شاید کلمه ثقیلی برای خاموشی یک ستاره علمی باشد؛ چنان که مبارزه او با بیماری و در نهایت تسلیم شدن او در برابر مرگ نیز الهام‌بخش است.

 • سرطان کشی با این میوه +عکس

  یکی از میوه‌های خوش طعم و لذیذ که خاصیت‌های درمانی فراوان دارد، مانند دارویی مکمل سبب جلوگیری از گسترش سرطان می‌شود.

 • یکشنبه شب هنگام اذان مغرب در افق غربی، این پدیده نجومی را تماشا کنید

  اجتماع ماه و زهره و قلب‌الاسد

  هفته پیش در همین ستون، راهنمای ملاقات با دو سیاره زهره و عطارد در شامگاه را برایتان نوشته بودم. این هفته هم می‌توانید آنها را با کمی تفاوت در موقعیت‌شان در آسمان تماشا کنید.

 • گزارش اختصاصی جام‌جم از کسب‌وکارهای نوپا و فناورانه شهر هوشمند در نمایشگاه اینوتکس 97

  زیرپوست شهر باهوش

  نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری اینوتکس (INOTEX) فضایی برای معرفی نوآوری‌ها، فناوری‌ها و کسب‌وکارهای تازه بوده و هدف مهم آن، تبادل دانش فنی و مشارکت میان شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری روی طرح‌های جدید عنوان شده است.

 • با خودروهایی آشنا شوید که آینده صنعت خودروسازی جهان را رقم می‌زنند

  بهترین خودروهای برقی 2018

  سال‌هاست موضوع پایان یافتن ذخایر سوخت‌های فسیلی به‌عنوان سرنوشت محتوم این نوع سوخت در جهان مطرح شده است. جدا از این‌که هشدارهای زیادی نیز مبنی بر آلودگی هوا به دلیل استفاده روزافزون از خودروهایی که با این‌گونه سوخت‌ها به حرکت درمی‌آیند مطرح می‌شود، محققان برای جایگزینی منبع انرژی پاک و پایان‌ناپذیر تلاش‌های زیادی را از مدت‌ها پیش در دستور کار خود قرار داده‌اند.

 • رمزگشایی از جدول خواب خلبانان

  کمتر شاغلی را پیدا می‌کنید که شغل خود را آسان بداند و اعتراف کند که شغل راحتی دارد! حتما نکات زیادی از شغل خود را برای شما خواهد شمرد تا ثابت کند شغلش بعد از کار در معدن دشوارترین شغل دنیاست! هرقدر هم که بگویید هشت ساعت کار کردن زیر باد کولر با تمام امکانات رفاهی اصلا قابل مقایسه با کارهای سخت دنیا نیست، قطعا قبول نمی‌کند. از تفاسیر ارائه شده در مورد تفاوت‌ کارهای ذهنی و عملی زیاد شنیده‌اید. آیا به نظرتان شغلی مانند خلبانی را نیز می‌توان جزو مشاغل سخت طبقه‌بندی کرد؟

  • دانش
 • آوردن فضا به کلاس و بردن کلاس به فضا!

  فضاپیمای باری دراگون در پرواز اخیر خود یک محموله دانشجویی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد. این محموله شامل چند نمونه آزمایشگاهی جالب است که تعدادی از گروه‌های دانشجویی آمریکایی و اروپایی آنها را طراحی کرده‌اند. قرار است فضانوردان روی این نمونه‌ها آزمایش‌هایی انجام دهند و پس از یک ماه نتایج آنها را به زمین بازگردانده تا دانشجویان نتایج آزمایش‌های فضایی و زمینی را با هم مقایسه کنند. شعار این پروژه آزمایشی «آوردن فضا به کلاس و بردن کلاس به فضا» است.

  • دانش