• جام‌جم در گفت‌وگو با کارشناسان، علل و راهکارهای حل معضل قطعی پیاپی برق را بررسی می‌کند

  نقشه فرار از خاموشی

  تابستان امسال همچون سال‌های نه‌چندان دور دهه‌های 60 و 70، بسیاری از شهرهای ایران با مشکل قطع برق در ساعات اوج مصرف روبه‌رو هستند. قطعی برق معضلی است که علاوه بر از کار انداختن سیستم‌های اداری، بانکی و صنعتی، دستگاه‌های تهویه را در اوج گرمای تابستان از کار می‌اندازد و گذراندن این ساعت‌ها را آزاردهنده‌تر می‌سازد.

 • زمان تقریبی این کشف: 2025 تا 2050 میلادی است

  کشف سیاره قابل سکونت

  مدتی پیش دانشمندان در پی یک همکاری بین‌المللی توانستند سیاره فراخورشیدی زمین‌مانندی با نام GJ 536 را کشف کنند. این سیاره فراخورشیدی، بزرگ‌تر از زمین و البته کوچک‌تر از دیگر سیاره‌های بزرگ منظومه شمسی مانند اورانوس و نپتون است.

  • دانش
 • چرا فناوری‌های دیجیتال شنیداری در سال‌های اخیر رشد بالایی داشته و مورد استقبال مردم واقع شده است؟

  شنیدن کی بود مانند خواندن؟!

  همان‌طور که فناوری‌های شناخته‌شده در جهان روز به روز در حال توسعه است و هر روز با رویکرد جدیدی عرضه می‌شود، انواع محتوای در دسترس افراد مانند محتواهای نوشتاری، شنیداری یا دیداری و روش انتقال آنها نیز هر روز متفاوت از گذشته شده و دربرگیری آن بیشتر می‌شود. در سال‌های اخیر محتوای صوتی محبوبیت زیادی در بسیاری از جوامع پیدا کرده است و منابع آن روزبه‌روز غنی‌تر می‌شود.

  • دانش
 • سیم‌کارت‌های به نام‌ خودتان را پیگیری کنید

  اگر می‌خواهید بدانید چه تعداد سیم‌کارت به نام شماست یا از سایر سرویس‌های مخابراتی که با کد ملی شما ثبت شده مطلع شوید، می‌توانید با استفاده از سامانه‌ای که رگولاتوری راه‌اندازی کرده به این کار اقدام کنید، تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود.

 • دانشمندان، بازوی فرد معلولی را وادار به احساس لمس و حرکت کردند

  معجزه فناوری برای معلولان

  دانشمندان برای اولین بار با تحریک یک ناحیه از مغز از طریق ارائه کوچکی از الکترودها، حس طبیعی را در بازوی یک فرد معلول ایجاد کردند. فرد معلول دارای ضایعه نخاعی گردنی بود و نه‌تنها نمی‌توانست اندام خود را حرکت دهد، بلکه حتی قادر به حس آن نیز نبود.

 • با اکتشافات دارویی تأثیرگذاری آشنا شوید که مسیر پزشکی و سرنوشت بشریت را تغییر دادند

  10 داروی سرنوشت‌ساز

  کمتر از صد سال پیش وجود بسیاری از داروهایی که امروزه در همه داروخانه‌ها به آسانی پیدا می‌شود و بهبود بیماریمان با مصرف آنها کاملا بدیهی فرض می‌شود، رویایی دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید. همچون سایر رشته‌های علمی، برخی از پیشرفت‌ها در این زمینه با آزمایش و خطا و پذیرفتن ریسک بالا در شرایطی حاصل شده است که دانشمندان به‌دنبال کشف راه‌حل‌های کاملا جدید برای حل مشکلات درمانی بوده‌اند.

 • روزی یک عدد پرتقال بخورید تا کور نشوید!

  پژوهشی جدید که با ۲ هزارشرکت کننده استرالیایی انجام شده نشان می دهد، خوردن روزانه یک پرتقال از ابتلا به بیماری های چشمی که به کوری منجر می شود، جلوگیری می کند.

 • برای شما که کنکور ریاضی داده‌اید و منتظر انتخاب رشته‌اید یا اصولا به فکر برنامه‌ریزی برای ورود به شغلی آینده‌دار هستید

  پول سازترین مشاغل فناورانه دنیا

  مشاغل فناورانه از جمله مشاغلی هستند که امروزه و با گسترش استفاده از فناوری‌های مرتبط با رایانه در زمینه‌های مختلف کاری، تقاضای بالایی برای آنها وجود دارد. این مشاغل، عمدتا از شغل‌های پردرآمد نیز به شمار می‌آیند. با این حال، همه شغل‌های حوزه فناوری به یک اندازه سودآور نیستند. در ادامه به تعدادی از پردرآمدترین مشاغل مبتنی بر فناوری براساس آماری که توسط دفتر آمار مشاغل آمریکا منتشر شده و البته با وجود تفاوت‌های جزئی بسیار شبیه به وضعیت اتحادیه اروپا و دیگر نقاط جهان است، اشاره می‌کنیم.

 • سالمرگ بانوی نابغه ایرانی

  مرگ شاید کلمه ثقیلی برای خاموشی یک ستاره علمی باشد؛ چنان که مبارزه او با بیماری و در نهایت تسلیم شدن او در برابر مرگ نیز الهام‌بخش است.

 • سرطان کشی با این میوه +عکس

  یکی از میوه‌های خوش طعم و لذیذ که خاصیت‌های درمانی فراوان دارد، مانند دارویی مکمل سبب جلوگیری از گسترش سرطان می‌شود.