• سازمان ملل مقری برای صلح جهانی یا دفتر حافظ منافع آمریکا!

  آنچه مسلم است امروز عملکرد و ماهیت اصلی سازمان ملل در مواجهه با ملت‌های مستقل جهان خاصه جمهوری اسلامی ایران در روندهای سیاسی به‌ویژه معاهدات بین‌المللی همچون برجام به‌طورجدی با علامت سؤال‌هایی مواجه است.

 • نتانیاهو در عمان چه می‌کند؟

  سفر اعلام نشده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان در روز پنجشنبه و دیدار او با قابوس بن سعید، سلطان عمان، هرچند اولین سفر یک نخست‌وزیر اسرائیلی به عمان نیست، اما از آن جهت اهمیت دارد که می‌توان آن را نشانه‌ای از آغاز دور تازه‌ای از تحرکات منطقه‌ای رژیم‌صهیونیستی و البته، تقویت تلاش‌های برخی کشورهای عربی و فرامنطقه‌ای برای عادی‌سازی روابط این رژیم با کشورهای اسلامی دانست.

 • رئیس بنیاد تاریخ پژوهشی و دانشنامه انقلاب؛

  احیای کاپیتولاسیون از ره‌آوردهای «انقلاب سفید» است

  احیای رژیم کاپیتولاسیون یکی از ره آوردهای رفرم آمریکائی «انقلاب سفید» بود که به دست شاه و باند ارتجاع بر ملت ایران تحمیل گردید. این امتیاز ننگین در پی سقوط شاه و واژگونی نظام شاهنشاهی در ایران، ملغی شد و ملت ایران با یورش به سفارت آمریکا و تصرف آن لانه جاسوسی انتقام خود را از جنایتی که آمریکا با تحمیل کاپیتولاسیون نسبت به این ملت روا داشته بود گرفت و دماغ پر کبر و نخوت شیطان بزرگ را به خاک مالید.

 • بدخواهان نود را بشناسید

  ‌رک و راست بگویم؟ چه کسی دوست داشت دیروز بازی السد و پرسپولیس را فردوسی پور گزارش نکند؟ آنهایی که امروز در توئیتر و اینستاگرام زیر آتش یک اختلاف سازمانی می دمند از این اختلاف چه سودی می‌برند؟ نود می‌بینند؟

 • جبهه ملی؛ روایتی از تشکیل و فروپاشی

  تشکیل جبهه ملی در سال 1328 در بستری از رویدادهای سیاسی اتفاق افتاد که مهمترین آنها برگزاری انتخابات دوره شانزدهم مجلس شورای ملی و نخستین دوره مجلس سنا در آن سال بود. اجرای این انتخابات نخست به عهده کابینه عبدالحسین هژیر قرار داشت که وی علاوه بر پست نخست وزیری، همزمان به عنوان وزیر کشور، مسئول مستقیم برگزاری آن انتخابات گردید. با شروع انتخابات در سراسر کشور، فعالیت مامورین و مقامات دولتی، به ویژه در تهران، در اعمال نفوذ در انتخابات، اعتراضات بسیار گسترده ای را به همراه داشت.

 • این طایفه آواز گدا نشنیده است

  زنگ زده‌ام به رفیقم، پیشوازش این قطعه معروف است: آمده‌ام ای شاه پناهم بده. چند روزی بیشتر به سفر اربعینم نمانده. از دلم می‌گذرد که یک مشهد می‌رفتم بد نبود، بطلب. نیم ساعت بعد گوشی‌ام زنگ می‌خورد یک کارگاه غزل دعوتم می‌کند 24 ساعت مشهد. می‌روم مشهد، یکراست می‌روم حرم. هوا قند است، دختری جوان شانه به شانه شویش گذاشته و مرد زیارت نامه می‌خواند و دختر دل سپرده به نوای همسرش و مثل دو گیلاس در نوازش نسیم تاب می‌خورند در زمزمه: اللهم صلی علی علی بن موسی ...

 • پیمان NPT یا اجرای دکترین داموکلس توسط قدرت‌ها

  ازجمله مفاهیمی که در عصر حاضر ارتباط گسترده‌ای با موضوع حفظ صلح و امنیت جهانی و منطقه‌ای دارد، مقوله خلع سلاح خصوصاً خلع سلاح اتمی است. بااینکه طی سالیان گذشته تلاش‌هایی در این راستا صورت گرفته است اما تغییرهای سیاسی و رویکرد تبعیض‌آمیز قدرت‌ها موانع مهمی در تحقق نتایج مطلوب در این مسیر به وجود آورده است.

 • NPTپیمانی برای صلح جهانی یا ابزار فشاری علیه برنامه هسته‌ای ایران

  پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (Nuclear Non-Proliferation Treaty & NPT) در ژانویه 1967 بین چند کشور منعقد شد. این پیمان در مقام عمل کشورهای جهان را به دودسته برخوردار از صلاح هسته‌ای و کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای تقسیم می‌کند.

 • رسانه ملی در برابر تاراج و حراج «سرمایه اجتماعی»

  رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) اخیرا در دو سخنرانی مختلف و با فاصله زمانی اندک، یک موضوع مهم را مورد توجه ویژه قرار داده‌اند که ضرورت تأمل درباره آن را دوچندان می‌کند.

 • پیشرفت، راهکار مقابله با تصویرسازی دشمن

  هفته گذشته، پیش‌نویس الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت، همراه ابلاغی از سوی رهبر حکیم انقلاب اسلامی منتشر شد؛الگویی که با تلاش نظام‌مند هزاران صاحب‌نظر و استاد دانشگاه و حوزه و پس از هفت سال به این مرحله رسید.

 • آفت خطرناکی به نام فقر

  با توجه به تعاریفی که درباره فقر شده استفقر عبارت است از ناتوانی در تامین نیازمندیهای کافی انسانی درجهت رسیدن به یک زندگی شایسته که سبب رسیدن به کمال انسانی است.