• عراق و رقابت های ناتمام سیاسی

  پس از وقفه 5 ماهه و عبور از کش و قوس های فراوان حزبی، سیاسی و جناحی عراق، نخست وزیر جدید این کشور باز نتوانست کابینه خود را در همان دور اول کامل کند و تنها 14 وزیر از 22 وزیر به دولت راه یافته اند.

 • چرا «مرگ بر آمریکا» کلیشه نیست؟

  ‌چرا مرگ بر آمریکا؟ چرا باید با دولت مستکبر ایالات متحده آمریکا به عنوان سرکرده نظام جهانی سلطه مبارزه کرد؟ آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی، رویکرد بهتری نیست و موجب رفاه و پیشرفت کشور نمی‌شود؟

 • منطق «نه به آمریکا»

  از ابتدای انقلاب، دو رویکرد در جمهوری اسلامی ایران وجود داشت؛ رویکردی مبتنی بر مقاومت و تمکین نکردن از زورگویی های آمریکا و دیگری ایجاد نوعی مفاهمه و گفت وگو با دولت آمریکا.

 • بُعد منزل نبود در سفر روحانی‌‌

  شناخت و معرفت اهل بیت (ع)، که در واقع هدایت کننده عشق و محبت و ارادت خالصانه نسبت به آنان است، نعمتی آسمانی است که فقط نصیب دل‌های زلال و تشنه ملکوت می‌شود و در نهایت، آنها هستند که به نقطه کمال که همانا چشیدن ذوق رسیدن است، دست می‌یابند.

 • فیلمی که هرگز ساخته نخواهد شد

  ‌‌یکی از مهم‌ترین تصویرسازی‌های غلط که این روزها از سوی دشمن شدت گرفته است، نشان دادن جمهوری اسلامی در انتهای یک بن‌بست با دیوارهای سیاه، بلند و در حال آوار شدن بر سر ساکنان این بن‌بست است.

 • 5 نکته درباره رفتار اروپا

  غالب کشورهای اروپایی در چند دهه گذشته با پیروی از آمریکا اتهاماتی نظیر بنیادگرایی، تروریسم و خرابکاری، نقض قوانین حقوق بشر و امثال اینها را به طور منظم علیه ایران تکرار کرده و تصور می‌کنند به این ترتیب می‌توانند هم از ایران امتیازات بیشتری در حوزه‌های سیاسی و تجاری بگیرند و هم رضایت آمریکا را به‌دست بیاورند، به‌همین دلیل دور از انتظار نیست هر چند وقت یک بار، موضوع بی‌اهمیت و غیرواقعی را آنچنان مطرح کنند که مسائل مهم را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 • جاده‌های تماشا

  اربعین سال گذشته را با دو کاروان متفاوت همراه بودم. یکی «هیات هنر» و دیگری «کاروان شاعران و نویسندگان ایرانی» که به همت موسسه شهرستان ادب، راهی کربلا بود. امسال هم شاعران و نویسندگان راهی این اتفاق فرهنگی و معنوی شدند، هرچند موسسه نتوانست به اندازه سال گذشته، از نظر مالی همراهی‌شان کند، اما آنها که باید، هم‌مسیرهای‌شان را پیدا کرده بودند و راهی شدند.

 • اربعین و راه قدس

  در حساب دیفرانسیل و انتگرال، یک نقطه عطف، نقطه‌ای روی یک خم است که خمیدگی آن خم در آن نقطه تغییر جهت می‌دهد. در واقع در نقطه عطف جهت تقعر عوض می‌شود (مثبت به منفی یا بالعکس).

 • به مناسبت روز نوجوان؛

  بررسی معضل پرخاشگری در آستانه بلوغ نوجوانی

  از مشکلاتی که تمامی والدین در دوره نوجوانی فرزندانشان با آن دست‌به‌گریبان هستند پرخاشگری و نافرمانی است که سبب برهم خوردن آرامش و آسایش خانواده و ایجاد تنش‌های فراوان می‌گردد.

 • یک حرکت بموقع

  «بنده در وظیفه ملی حمله تروریستی اهواز رو محکوم می‌کنم و یک‌ماه بعد تصمیم میگیرن به اربعین ربطش بدن!» اینها بخش‌هایی از اظهار نظر اخیر مهناز افشار است.

 • سازمان ملل مقری برای صلح جهانی یا دفتر حافظ منافع آمریکا!

  آنچه مسلم است امروز عملکرد و ماهیت اصلی سازمان ملل در مواجهه با ملت‌های مستقل جهان خاصه جمهوری اسلامی ایران در روندهای سیاسی به‌ویژه معاهدات بین‌المللی همچون برجام به‌طورجدی با علامت سؤال‌هایی مواجه است.

 • نتانیاهو در عمان چه می‌کند؟

  سفر اعلام نشده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان در روز پنجشنبه و دیدار او با قابوس بن سعید، سلطان عمان، هرچند اولین سفر یک نخست‌وزیر اسرائیلی به عمان نیست، اما از آن جهت اهمیت دارد که می‌توان آن را نشانه‌ای از آغاز دور تازه‌ای از تحرکات منطقه‌ای رژیم‌صهیونیستی و البته، تقویت تلاش‌های برخی کشورهای عربی و فرامنطقه‌ای برای عادی‌سازی روابط این رژیم با کشورهای اسلامی دانست.