• یادداشت

  ونزوئلا از ابتدای انقلاب بولیواری تا امروز

  در خصوص شرایط امروز ونزوئلا باید به سه دوره در این کشور توجه کرد، دوره اول قبل از انقلاب بولیواری، دوره دوم بعد از انقلاب بولیواری با مدیریت چاوز و درنهایت دوره سوم انقلاب بولیواری با مدیریت مادورو است، این سه دوره زمانی چند نکته را در بردارد که می‌تواند در خصوص رسیدن ونزوئلا به شرایط فعلی تأثیرگذار باشد، اولین نکته این است که قبل از انقلاب بولیواری در ونزوئلا، این کشور کاملاً ازنظر اقتصادی، نظامی و دیگر زمینه‌ها تحت سلطه آمریکا بود، همان موضوعی که در دیگر کشورهای آمریکای لاتین هم وجود داشت اما انقلاب بولیواری اتحاد نظامی و مدنی در جامعه ونزوئلا را رقم زد.

 • گزارش «جام‌جم آنلاین» از زندگی خبرنگار پرس تی‌وی

  «مرضیه هاشمی» از پناه به اسلام تا زندان‌های آمریکا

  «مرضیه هاشمی» خبرنگار و مستند ساز آمریکایی است که سال‌های طولانی در ایران فعالیت و زندگی می‌کند. او در آخرین سفرش به آمریکا بدون ارائه هیچ توضیحی توسط اف بی آی دستگیر و شکنجه شده است.

 • رانت «وتو» تا کی؟؟؟!!!

  با گذشت بیش از 60 سال از جنگ جهانی دوم و تغییرات اساسی در عرصه نظام بین الملل قدرت های بزرگ، با ادعای اشاعه «صلح» و حفظ و پاسداری از آن و بهره گیری از حق تبعیض آمیز به نام «وتو» برای پیشبرد سازو کار مقاصد خود در جامعه جهانی بر مرکب مراد سوارند، اما وقت آن نیست که جهان امروز در قرن بیست و یکمحلقه این تاخت و تاز را محدود کند؟...

 • بودجه نویسی با 3 فاکتور جدی

  تصویب لایحه بودجه سال 98 به دلیل شرایط وی‍ژه اقتصادی کشور نیازمند رعایت سه فاکتور جدی و غیرقابل اغماض است که دولت و مجلس با در نظر گرفتن آنها می توانند مانع تشدید فشارهای اقتصادی بر مردم شوند و از این طریق از اولویت‌های اساسی کشور هم بازنمانند.

 • استقلال و امنیت غذایی زیرسایه انقلاب اسلامی

  ایران کشوری است غنی از سرمایه‌ها و ثروت ملی و فرهنگ و پیشینه‌ای غنی که نخبگان و دانشمندان بزرگی از این خاک برخاسته و گنجینه‌ای از دانش و علم و بالندگی است. انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و سایر نقاط جهان دانست.

 • دستاورد رونق صادرات غیر نفتی، ارتقاء ارزش پولی ملی است

  با توجه به تک محصولی بودن اقتصاد ایران، جریان دلار در اقتصاد کشورمان ارتباط مستقیم و قابل توجهی با صادرات طلای سیاه و بازگشت دلارهای حاصله دارد، این درحالی است که نرخ دلار با توجه به عرضه و تقاضا در بازار مشخص می شود.

 • پایانی بر سنت پلورالیسم سیاسی کردی در سایه پیگیری پارادیم قدرت موروثی

  برکسی پوشیده نیست که تمام تلاش ها مسعود بارزانی، رئیس سابق اقلیم کردستان عراق بعد از شکست در همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق و استعفای ناخواسته اش این است که قدرت از کف رفته خود، حداقل از خاندان بارزانی خارج نشود.

 • یادداشت اختصاصی افروغ برای جام جم آنلاین

  اعتراض جلیقه‌زردها نماد تضاد لیبرالیسم

  نظام سرمایه‌داری با تضادهای چندگانه‌ای روبرو است و چون هیچ‌گاه نتوانسته‌ این تضادها را حل کند بدنبال فرافکنی در خصوص آن است، در این میان مهمترین تضاد شناخته شده تضاد سود و نیاز است که معنای آن این است که سود سرمایه‌داری با نیازهای واقعی مردم سازگار نیست.

 • به مناسبت سالروز بسیج مستضعفان؛

  "بسیج "، از معنویت تا واقعیت

  "بسیج " هم از آن دست واژه‌هایی است که معانی مختلفی برای آن ارائه‌شده است . در فرهنگ معین در معنای بسیج آمده است : 1 - فراهم آوردن ، تهیه . 2 - رخت سفر.3 - آمادگی . 4 - تجهیزات .5 - قصد، اراده . 6 - آماده کردن نیروهای نظامی و مانند آن برای جنگ.

 • بسیج مستضعفین‎؛ دو واژه جدانشدنی!

  هرساله در این ایام ضمن گرامی داشتن هفته بسیج در ایران اسلامی، به تشریح دستاوردهای بسیج در سال‌های گذشته و هم‌چنین ارائه برنامه‌های آینده آن پرداخته می‌شود. آنچه بسیج در این سالها با خود به ارمغان داشته را نمی‌توان به‌خوبی به تصویر کشید یا به‌رسم دولتمردان با آمار و ارقام گزارش داد.

 • خصوصی سازی راهی برای تعدیل مشکلات اقتصادی

  خصوصی‌سازی در کشورها خصوصاً کشورهای درحال‌توسعه، باعث می‌شود، سهام لازم برای حیات و کارکرد بازارهای سرمایه، به این بازارها سرازیر و مکانیسم عرضه و تقاضا در این بازارها توسعه یابد و از سرمایه‌گذاری مردم در زمینه‌های غیر تولیدی از قبیل خرید ارز و طلا و غیره، جلوگیری شود.

 • شتاب‌دهنده‌های انقلاب

  آنچه امروز می‌بینیم این است که نسل دهه هفتادی وارد میدان شده است. جالب این است که فرماندهی و میدان‌داری این نسل را هم عمدتا دهه شصتی‌ها به عهده دارند. پشت سر این نسل هم دهه هشتادی‌ها دارند به خط و سازماندهی می‌شوند. اگر روزی از ریزش‌ها می‌ترسیدیم و این‌که ریزش‌ها، کار دست انقلاب خواهد داد امروز به همان حرف حضرت آقا رسیده‌ایم که رویش‌های انقلاب بیشتر از ریزش‌هاست.