• شبیه کدام سال‌ها هستیم اواخر ۵۷ یا ۳۰ شمسی؟

  ‌‌از کتاب داستان سیستان امیرخانی 16 سال می‌گذرد. کتاب پرفروش و جذابی درباره سفر رهبر انقلاب به استان سیستان وبلوچستان که پر از اطلاعات دست اول از آن سفر بود. داستان سیستان با یک مقدمه شروع می‌شد که شامل گفت‌وگو و مجادله نویسنده با دوستش بود که دوستش او را از این سفر حذر می‌داد با این جمله که «بهمن 57 ساواکی شدی.» و الان با این اوضاع و احوال و این‌که آخر کار حکومت است چرا خودت را چسباندی به حکومت و الخ...

 • نه معجزه نه فوتبال

  نمی‌دانم از بازی رفت تا امروز چه در اردوی پرسپولیس گذشت، اما کاش برانکو، برای یک بار، «گلادیاتور» ریدلی اسکات را برای بازیکنانش به نمایش می‌گذاشت. اگرچه مربیان کروات به اندازه مربیان پرتغالی به جنگ روانی تسلط ندارند، اما کاش برانکو (که استاد آنالیز فنی است) همین یک بار، روی افزایش توان روحی بازیکنانش حساب باز کند.

 • امام رضا علیه‌السلام و درس‌هایی به آیندگان

  یکی از بهترین توشه‌هایی که می‌توان در این مناسبت‌های مذهبی از زندگی معصومین علیهم‌السلام فراگرفت، مرور بر اخلاقیات ایشان است که عالمان و محدثان شیعه، با توجه به این امر مهم، در حد توان، به ثبت لحظات حساس زندگی آنان و فرمایشاتشان در این عرصه پرداخته‌اند.

 • به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی(ع)

  تنهاترین سردار...

  28 صفر سالروز شهادت کریم اهل‌بیت است به همین مناسبت متن کوتاهی را میخوانید:

 • عراق و رقابت های ناتمام سیاسی

  پس از وقفه 5 ماهه و عبور از کش و قوس های فراوان حزبی، سیاسی و جناحی عراق، نخست وزیر جدید این کشور باز نتوانست کابینه خود را در همان دور اول کامل کند و تنها 14 وزیر از 22 وزیر به دولت راه یافته اند.

 • چرا «مرگ بر آمریکا» کلیشه نیست؟

  ‌چرا مرگ بر آمریکا؟ چرا باید با دولت مستکبر ایالات متحده آمریکا به عنوان سرکرده نظام جهانی سلطه مبارزه کرد؟ آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی، رویکرد بهتری نیست و موجب رفاه و پیشرفت کشور نمی‌شود؟

 • منطق «نه به آمریکا»

  از ابتدای انقلاب، دو رویکرد در جمهوری اسلامی ایران وجود داشت؛ رویکردی مبتنی بر مقاومت و تمکین نکردن از زورگویی های آمریکا و دیگری ایجاد نوعی مفاهمه و گفت وگو با دولت آمریکا.

 • بُعد منزل نبود در سفر روحانی‌‌

  شناخت و معرفت اهل بیت (ع)، که در واقع هدایت کننده عشق و محبت و ارادت خالصانه نسبت به آنان است، نعمتی آسمانی است که فقط نصیب دل‌های زلال و تشنه ملکوت می‌شود و در نهایت، آنها هستند که به نقطه کمال که همانا چشیدن ذوق رسیدن است، دست می‌یابند.

 • فیلمی که هرگز ساخته نخواهد شد

  ‌‌یکی از مهم‌ترین تصویرسازی‌های غلط که این روزها از سوی دشمن شدت گرفته است، نشان دادن جمهوری اسلامی در انتهای یک بن‌بست با دیوارهای سیاه، بلند و در حال آوار شدن بر سر ساکنان این بن‌بست است.

 • 5 نکته درباره رفتار اروپا

  غالب کشورهای اروپایی در چند دهه گذشته با پیروی از آمریکا اتهاماتی نظیر بنیادگرایی، تروریسم و خرابکاری، نقض قوانین حقوق بشر و امثال اینها را به طور منظم علیه ایران تکرار کرده و تصور می‌کنند به این ترتیب می‌توانند هم از ایران امتیازات بیشتری در حوزه‌های سیاسی و تجاری بگیرند و هم رضایت آمریکا را به‌دست بیاورند، به‌همین دلیل دور از انتظار نیست هر چند وقت یک بار، موضوع بی‌اهمیت و غیرواقعی را آنچنان مطرح کنند که مسائل مهم را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 • جاده‌های تماشا

  اربعین سال گذشته را با دو کاروان متفاوت همراه بودم. یکی «هیات هنر» و دیگری «کاروان شاعران و نویسندگان ایرانی» که به همت موسسه شهرستان ادب، راهی کربلا بود. امسال هم شاعران و نویسندگان راهی این اتفاق فرهنگی و معنوی شدند، هرچند موسسه نتوانست به اندازه سال گذشته، از نظر مالی همراهی‌شان کند، اما آنها که باید، هم‌مسیرهای‌شان را پیدا کرده بودند و راهی شدند.

 • اربعین و راه قدس

  در حساب دیفرانسیل و انتگرال، یک نقطه عطف، نقطه‌ای روی یک خم است که خمیدگی آن خم در آن نقطه تغییر جهت می‌دهد. در واقع در نقطه عطف جهت تقعر عوض می‌شود (مثبت به منفی یا بالعکس).

 • به مناسبت روز نوجوان؛

  بررسی معضل پرخاشگری در آستانه بلوغ نوجوانی

  از مشکلاتی که تمامی والدین در دوره نوجوانی فرزندانشان با آن دست‌به‌گریبان هستند پرخاشگری و نافرمانی است که سبب برهم خوردن آرامش و آسایش خانواده و ایجاد تنش‌های فراوان می‌گردد.