• امان از دل مادر سحر

  ساکت بودم و این مدت فقط لب دوخته تماشا می‌کردم و‌می‌خواندم. همه آنهایی را که برای سحر دخترک هوادار استقلال چیزی نوشتند و‌گفتند و ‌منتشر کردند، خیلی ترسناک شده‌ایم، تقریبا متخصص شده ایم در همه چیز، در مهندسی سیل در مدیریت و فرماندهی جنگ های کلاسیک در عراق و سوریه در رسانه در نقد ساختارگرایانه دموکراسی، متخصص تحلیل آخرین خوداختفایی قرن! اقیانوس های همه چیز دانی شده‌ایم که تا دوردست خط افق داریم و یک بند انگشت عمق و خب البته این قاعده مستثناهایی هم دارد که کم هم نیستند.

 • شوک نفتی به شبه‌ جزیره

  ‌حمله پهپادهای یمنی به پالایشگاه و خطوط نفت عربستان طبیعتاً تأثیر زیادی بر بازار نفت خواهد گذاشت چون زمانی که این تاسیسات با تولید نفت 5 الی 7 میلیونی از بازار حذف شود اثرات سنگین و زیادی بر بازار خواهد داشت.

 • جاذبه‌های مقاومت

  از اواخر قرن گذشته میلادی و بعد از پیشرفت چشمگیر انقلاب اسلامی در داخل و شکل‌گیری مناسبات منطقه‌ای با سیاست‌های ایران پس از انقلاب، آمریکا به تدریج به این نتیجه رسید که باید تغییرات جدید و ساختاری در منطقه غرب آسیا یا همانطور که آنها می‌گویند خاورمیانه اعمال کنند.

 • تا فرصت داریم؛ تجارت ایران را نجات دهیم

  درحالی صحبت از تصویب قانون تجارت طی چند روز اخیر مطرح شده که نباید فراموش کنیم این قانون کلیه فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی ایران با کشورهای خارجی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از این رو هرچه دقیق‌تر و اصولی‌تر در این زمینه گام برداریم در واقع به تجارت کشور کمک کرده‌ایم.

 • نگاهی به فرامتن حادثه تلخ خودسوزی سحر خدایاری

  دختر آبی، نهنگ آبی، موج آبی

  ظهر دوشنبه 11شهریورماه 1398 خبری کوتاه درباره خودسوزی دختری مقابل یکی از واحدهای قضایی در ‏شبکه‌های اجتماعی و پس از آن در رسانه‌ها منتشر می‌شود و منبع آگاه قضایی از دختری سخن می‌گوید که هنگام خروج از دادگاه در اقدامی غیرمنتظره ‏خودش را آتش زده است.

 • خانم کمالی! دعاگویتان بودم

  شام غریبان سیدالشهداست، گوشه حرم حضرت زینب نشسته‌ام غرق در بهت و تماشایم، چراغ‌های آفتابی و مهتابی رنگ را خاموش کرده‌اند، چراغ ال ای‌دی‌های شلنگی قرمز که دور قاب و ستون‌های کاشی کاری‌های رواق و حیاط کار شده، روشن است.

 • به این صنعت دوباره آپشن اضافه نکنیم!

  درحالی طرح ساماندهی صنعت خودروسازی این‌روزها میان نمایندگان مجلس و برخی مسئولان دولتی دست به دست می‌شود که آمارهای منتشر شده از این صنعت و دغدغه‌های مصرف‌کنندگان خبر از حال نا خوش گل سرسبد صنایع ایران علی‌رغم تمام حمایت‌های نهان و آشکار از آن می‌دهد.

 • اثر افزایش قیمت بنزین بر تورم

  حامل های انرژی بویژه بنزین و گازوئیل از جمله کالاهایی هستند که بطور مستقیم و غیرمستقیم در سبد مصرفی خانوارها جای دارند و بنابراین افزیش قیمت آنها سطح زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • باید‌های جذب سرمایه‌ در سال رونق تولید

  حوزه معدن به دلیل نیاز به حجم سرمایه‌گذاری زیاد و دوره بازگشت سرمایه طولانی‌، جذابیت کم‌تری نسبت به سایر حوزه‌های سرمایه‌گذاری دارد بنابراین تسهیل فضای کسب و کار ، نقش بسزایی در ایجاد جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه از اقتصاد کشور دارد. درنتیجه می‌توان با تغییر چند قانون، جذب سرمایه‌گذاری در کشور را تشویق کرد. اما به راستی مشکل این بخش از اقتصاد ایران که اتفاقا می‌تواند ارزش افزوده بالایی برای کشورمان ایجاد کند چیست که سرمایه‌ها از این بخش گریزان هستند و واقعا راهکار چیست؟

 • افزایش قیمت مسکن و آسیب‌های پیش‌رو

  موضوع افزایش قیمت مسکن یکی از واقعیت‌های است که مدت‌هاست که آن روبرو هستیم؛ براساس مطالعاتی که در بحث افزایش قیمت مسکن از 50 سال گذشته تا به امروز انجام شده، روند رو به رشد قیمت مسکن همواره وجود داشته و دلیل آن این است که به هر حال در کشور ما مسکن یا ملک کالای سرمایه‌ای هم محسوب می‌شود.

 • یادداشت

  خطرات تداوم بحران اقتصادی بر مردم‌سالاری کشور

  در چهل سال اخیر دولت‌های بسیاری با گرایش‌های مختلف سیاسی بر سرکار آمده‌اند که هرکدام به سهم خود دارای نقاط قوت و ضعف بسیار بوده‌اند. در اینجا قصد ندارم با مقایسه‌ میان دولت‌ها یکی را بر دیگری ترجیح دهم ولی لازم دانستم در مورد شرایط پیش رو و دولت حسن روحانی نکاتی را بیان دارم.

 • مسکن رمقی برای افزایش ندارد

  هرچند پارامترهای متفاوتی در بازار مسکن وجود دارد که پیش‌بینی را دشوار می‌کند بااین‌حال چیزی که می‌توان گفت این است که شیب رشد قیمت‌ها در سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد و قطعاً شتابی که سال گذشته داشت نمی‌تواند تداوم داشته باشد.

 • آسیب شناسی وضعیت گردشگری ایران

  یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی در وضعیت موجود گردشگری کشور؛ ابتذال اخلاقی است که چهارمین الویت مقام معظم رهبری در مبارزه با آسیب های اجتماعی کشور است.

 • فرازوفرودهای ارزی؛ ناشی از چیست؟

  درحالی طی روزهای گذشته نرخ دلار در بازار‌ آزاد پس از دوره‌ای تثبیت وارد کانال 13 هزار تومان شد که ظاهراً اتفاق خاصی در اساس اقتصاد کشورمان رخ نداده و بسیاری از خود می‌پرسند واقعیت امر چیست و چطور علی‌رغم انتشار اخبار مدیریت بازار از سوی مسئولان دولتی و بانک مرکزی بازهم شاهد افزایش نرخ دلار هستیم؟