• تاريخ مجلس

  به توپ بستن مجلس شوراي ملي

  روز دوم تیر 1287 ساختمان مجلس شورای ملی توسط قزاقان مسلح روس با توپخانه هدف حمله قرار گرفت و آسیب دید. این حادثه در دومین سال سلطنت محمدعلی شاه قاجار و در شرایطی که مجلس شورای ملی اولین دوره تجربه قانونگذاری را پشت سر می‌گذاشت‌، اتفاق افتاد. حادثه به توپ بستن مجلس که از خشن‌ترین مقاطع حوادث عصر مشروطه بود، نقطه اوج خصومت نظام استبدادی قاجار با مردم بود. این حادثه در دومین هفته رئیس الوزرائی میرزا احمدخان مشیرالسلطنه و در شرایطی که محمدعلی شاه با راهنمایی نظامیان روس نقاط مختلف تهران را به ستاد عملیاتی خود علیه مشروطه خواهان تبدیل کرده بود، رخ داد.

  • مجلس
 • پيشينه مجلس و شوراي امور حکومتي در ايران

  از مهستان تا بهارستان

  شواهد تاریخی نشان می‌دهد که پیشینه مجلس و شورا در امور حکومتی ایران به دوره اشکانیان باز می‌گردد. اشکانیان متاثر از فرهنگ مقدونی که برای 80 سال توسط اعقاب سلوکوس بر ایران حاکمیت یافته بود؛ مجلسی باعنوان «مهستان» تشکیل داده بودند که امور مهم در آنجا حل و فصل می‌شد. این مجلس از شاهزادگان اشکانی و از رؤسای خانواده‌های درجه اول تشکیل شده بود. مورخان رومی از این مجلس با نام «سنا» یاد کرده‌اند. مجلس «مغستان» نیز مجلسی مرکب از اعضای مجلس مهستان و روحانیون درجه اول بود که در برابر مهستان اختیار چندانی نداشت. از آن پس تا زمان تشکیل مجلس تنظیمات در دوره ناصری که ارگانی تشریفاتی بود و مدت زیادی دوام نیاورد ایران هیچ گاه حکومت شورایی به خود ندیده بود و همواره به صورت پادشاهی اداره می‌شد.

  • مجلس
 • دوران قانون‌گذاري و رؤساي مجالس از مشروطه تا پيش از انقلاب اسلامي

  مجلسين ايران در عصر مشروطه و پهلوي

  مجلس شورای ملی در جریان جنبش مشروطه و بر پایه اولین قانون اساسی ایران تشکیل شد و همراه با مجلس سنا، در حکم پارلمان ایران بود. مجموعه مجلس شورای ملی و مجلس سنا را اغلب به نام «مجلسین» می‌خواندند. نخستین جلسه دوره اول مجلس شورای ملی در 18 شعبان 1324 (برابر با 14 میزان (مهر) 1285 ‏ و برابر با 6 اکتبر 1906) در کاخ گلستان و در حضور مظفرالدین شاه قاجار گشایش یافت و پس از آن خانه میرزا حسین خان سپهسالار (صدراعظم معروف دوره ناصری) واقع در میدان بهارستان (جنب مسجد و مدرسه سپهسالار) به تشکیل جلسات مجلس شورای ملی اختصاص یافت که تا انقلاب ایران در سال 1357 ه‍. ش بیشتر جلسات در همانجا تشکیل می‌شد.

  • مجلس
 • زيارتگاه کاشمر

  آیت‌‌الله مدرس در غروب دهم آذر 1316 برابر با 27 رمضان در کاشمر به شهادت رسید و در نیمه‌های شب به دور از چشم مردم به خاک سپرده شد. ولی مردم کاشمر خیلی زود از جریان شهادت این عالم وارسته آگاه شدند و از همان ابتدا تلاش کردند که ظاهر قبر را حفظ کنند ولی مأموران حکومت رضاشاه با تخریب قبر از حضور مردم بر مزار شهید مدرس جلوگیری می‌نمودند. در شهریور 1320 در زمان جنگ‌جهانی دوم رضاخان توسط انگلیسی‌ها از ایران به جزیره دورافتاده و بدآب و هوای موریس در آفریقای‌جنوبی تبعید شد. در این زمان مردم توانستند آزادانه بر مزار شهید مدرس جمع شوند. در سال 1330 هیأت امنایی تشکیل شد و زمین‌های اطراف مزار شهید مدرس خریداری و بنایی که دارای یک ایوان ورودی بود بر مزار شهید ساختند. فرزند ارشد آیت‌الله مدرس مرحوم سیداسماعیل هم در این زمان از اسفه به کاشمر مهاجرت نمود تا در ساختن بنای جدید با مردم کاشمر همکاری کند.

  • مجلس
 • مروري بر فريادهاي مدرس در مجلس شوراي ملي

  نطق‌هاي ماندگار

  شهید آیت الله سیدحسن مدرس در زمره نامورانی است که تا سن چهل و یک سالگی در حوزه‌های علمیه به کسب معرفت و تهذیب نفس و نشر حقایق اسلامی مشغول بود. او در جریانات مربوط به نهضت مشروطه به سمت سیاست روی آورد. مرحوم مدرس در این باره گفته است: «بعد از مراجعت از عتبات، در اصفهان فقط از امورات اجتماعیه، مباحثه و تدریس اختیار کرده بودم، تا زمان انقلاب استبداد به مشروطه، مجبورا اوضاع دیگری پیش آمد». فعالیت سیاسی ایشان با عضویت در انجمن ایالتی اصفهان آغاز می‌شود و با انتخاب او به عنوان یکی از پنج تن علمای منتخب، برای دوره دوم قانون‌گذاری مجلس، در تاریخ 1289 شمسی، چهره‌ سیاسی او شناخته‌تر می‌شود.

  • مجلس
 • مراجع و مجلس هشتم

  دفاع از ارزش‌هاي اسلامي

  آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با انتقاد از آمیخته شدن مسائل فرهنگی به مباحث سیاسی و فراموش‌شدن اصل هشتم قانون اساسی گفت: نمایندگان مجلس باید شجاعانه، شفاف، روشن و منطقی از ارزش‌های اسلامی دفاع کنند. وی گفت: ما به تمام نمایندگان که منتخب مردم هستند، احترام می‌گذاریم.

  • مجلس
 • جايگاه مجلس

  تبلور عقل جمعي جامعه در آراي مجلس

  «امامت و رهبری»به تعبیر امام رضا (ع) «شیرازه دین و مایه نظم مسلمین است» و عقل جمعی جامعه که در آرای مجلس متبلور است غیر از راه پیروی حق و امامت به کمال نمی‌رسد، آن هم ولایت شخصیتی که از سابقون انقلاب و مدافع شجاع و فکور و صادق قلمرو اسلام و حقوق ملت است که «ملک از ولایت خردمند جمال گیرد و دین از امامت پرهیزکار کمال یابد.

  • مجلس
 • مجلس و عملکرد نمايندگان از نگاه مقام معظم رهبري

  حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار خود در تیر ماه 1388 با رئیس، هیأت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر لزوم همخوانی قوانین با مبانی و اصول انقلاب اسلامی و همچنین نیازهای اصلی جامعه، خاطر نشان کردند: در تصویب قوانین باید تأثیرات فرهنگی و تربیتی آن نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

  • مجلس
 • مراجع و مجلس هشتم

  مجلس، زبان و چشم و گوش ملت

  رئیس مجلس در دیدار با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی با اشاره به جایگاه مجلس در نظام اسلامی گفت: مصوبات مجلس توسط شورای محترم نگهبان با قانون اساسی و شرع تطبیق داده می‌شود که کار شورای نگهبان در تطبیق قوانین با شرع کار دشواری است. وی با تاکید بر اینکه مجلس باید روی موضوعات اصلی کار کند، گفت: قانون آزاد باید به قانون‌گذار آزاد تحویل داده شود. وقتی قانون‌گذار آزاده نباشد، قانون آزاد نیز تصویب نمی‌شود. جوادی آملی افزود: اگر مجلس زبان، چشم و گوش ملت است باید مراقب همه بخش‌ها باشید و فقط به فکر تقنین نباشید. اگر خدای ناکرده مجلس فقط به فکر تقنین باشد این مجلس ناقص است. وی تاکید کرد: مجلس باید با قوه مجریه و قوه قضائیه و همچنین رهبری هماهنگ باشد.

  • مجلس
 • اهميت و جايگاه مجلس شوراي اسلامي از ديدگاه حضرت امام خميني (ره)

  مجلس در رأس همه امور است

  مجلس شورای اسلامی رکن اصلی قوه مقننه در نظام جمهوری اسلامی ایران است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده و مصوبات آن در صورت تأیید شورای نگهبان برای اجرا به قوه مجریه ایران و قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد. مجلس شورای اسلامی مطابق اصل 62قانون اساسی تولد، اعتبار و مشروعیت یافت. این مجلس که مطابق قانون اساسی از ابتدا و از زمان تأسیس جمهوری اسلامی ایران، در نگاه و در کلام مسئولین ارشد جمهوری اسلامی از رهبر انقلاب گرفته تا نویسندگان قانون اساسی، از هر گروه و طیف فکری، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود به گونه‌ای که رهبر فقید انقلاب آن را در رأس همه امور دانستند و نویسندگان قانون اساسی نیز اختیارات ویژه‌ای را در قانون اساسی برای مجلس پیش‌بینی و در نظر گرفتند و در واقع مجلس را در رأس همه امور قرار دادند. جایگاه مجلس و وظایف نمایندگان در فراز‌های مختلف و رهنمودهای حضرت امام معین شده است. در این نوشتار به گوشه‌هایی از وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دیدگاه حضرت امام خمینی – رحمة الله علیه – اشاره کردیم.

  • مجلس