• سردار زارعی مطرح کرد

  رمزگشایی ۱۲ هزار نامه سرّی ارتش صدام

  فرمانده جنگ الکترونیک در دوران دفاع مقدس گفت: یگان جنگال نیروی زمینی سپاه، در دوران دفاع مقدس به بیش از ۱۲ هزار نامه سرّی و فوری ارتش صدام دسترسی پیدا کرد و پس از کشف رمز و جمع‌بندی آنها، شرایطی را رقم زد تا از این اطلاعات به دست آمده در ماموریت‌ها و عملیات‌ها استفاده شود.

 • دو تواب در کربلای عراق و دو تواب کربلای ایران

  در مسیر زندگی اشخاص، لحظاتی، حیاتی وجود دارد که با یک تصمیم درست یا غلط، تمام گذشته و آینده اش را تحت تاثیر قرار می دهد. تاریخ پر است از افرادی که در ثانیه های آخر زندگیشان، یک عمر را بر باد دادند و برعکس، کسانی هم بودند که باد رفته را باز یافتند.

 • عکاس خبرنگار دوران مقدس در گفت و‌گو با جام‌جم آنلاین:

  برخی، سختی‌های روزهای جنگ را از یاد برده اند/ایستادگی مردم در برابر بحران امروز هم، باید ثبت شود

  عکاس خبرنگار دوران دفاع مقدس، شرایط امروز را نیز مانند آن دوران می‌داند و معتقد است در حال حاضر نیز همانند دوران جنگ در یک بحران هستیم و باید مقاومت مردم در برابر این سختی‌ها را ثبت کنیم، امروز بحران را می‌بینیم، اما کسی به‌دنبال ثبت از خودگذشتگی مردم نیست.

 • به مناسبت سالروز شکست حصر آبادان در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح شد؛

  جبهه برای ما عکاسان تجربی مثل دانشگاه بود/ تمام زندگیم در امام (ره) خلاصه می شد

  عکاسان جنگ رسالت ویژه ای در مقایسه با سایر عکاسان دارند، چرا که آنان با خاطرات تلخ و شیرین زیادی دست و پنجه نرم می کنند. یک عکاس از آنچه که به ثبت می رساند، لذت می برد اما عکاس جبهه و جنگ با ثبت برخی از تصاویر غم انگیز اعم از شهادت دوستان و همرزمانش تا آخر عمر به عنوان تلخ ترین خاطرات در ذهنش نقش می بندد.

 • نماینده آبادان در گفت وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

  خطای راهبردی عراق در محاصره آبادان / فرمانی که شاه کلید پاتک های بزرگ علیه صدام شد

  نماینده مردم آبادان در مجلس با تاکید بر اینکه فرمان تاریخی حضرت امام(ره) اصلی ترین انگیزه شکست حصر آبادان توسط رزمندگان بود، عملیات ثامن الائمه را شاه کلید عملیات های بزرگ بعدی دفاع مقدس دانست و به تشریح مختصات و تاثیر آن در روند جنگ تحمیلی پرداخت.

 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با جام جم آنلاین

  پیام دفاع مقدس باید به نسل جدید منتقل شود / نجومی بگیرها 300،200 نفر بودند

  محمد رضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است که جنگ تحمیلی تنها نبردی بود که با همگرایی مردم و مسئولین ،حتی یک وجب از خاک کشور تحویل هیچ دشمنی نشد و امروز با این همگرایی می توان در نبرد اقتصادی و رسانه ای دشمن که پر رنگتر از گذشته شکل گرفته به پیروزی دست یافت.

 • فرمانده سابق هوابرد ارتش در گفت وگو با جام جم آنلاین

  در انتقال فرهنگ دفاع مقدس به جوانان موفق نبوده ایم

  فرمانده سابق تیپ 65 نوهد (نیروهای ویژه هوابرد) ارتش جمهوری اسلامی ایران و استاد دانشگاه در حوزه علوم نظامی با بیان اینکه به منظور تعمیم فلسفه و آرمان دفاع مقدس به جامعه امروز باید جانفشانی های رزمندگان را به مردم و مسئولان گوشزد کنیم، گفت: جنگ ما با دشمن مطابق قواعد نظامی گری در اصل جنگ جهانی ایران با عراق محسوب می شود و ضرورت دارد نسل سوم و چهارم انقلاب آگاه شود در چه شرایطی قوای مسلح و بسیج مردمی، کشور را از مهلکه سقوط نجات داد.

 • سخنگوی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین

  اگر امام(ره) مذاکره می‌کرد، الان در سازمان ملل دنبال آبادان و خرمشهر بودیم

  سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ و ادبیات دفاع مقدس نسخه شفا بخش عبور کشور از بحران ها و مشکلات اقتصادی محسوب می شود، گفت: امروز دوست و دشمن بر اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی اذعان دارند و ما قادریم علاوه بر حراست از آرمان های نظام و انقلاب، از دوستان خود در منطقه دفاع کنیم و همچنان دنباله رو سیره حضرت امام(ره) و رهبری معظم انقلاب در برابر هر گونه تهدیدی هستیم.

 • یکی از طراحان عملیات بیت‌المقدس در گفتگو با جام جم آنلاین

  چرا بعد از فتح خرمشهر جنگ ادامه یافت؟/ شرطی که صدام برای پایان دادن به جنگ نپذیرفت

  یکی از طراحان عملیات بیت المقدس و نویسنده چندین کتاب برگزیده از جمله تاریخ جنگ و آزادسازی خرمشهر با تحلیل این مطلب که چرا جمهوری اسلامی ایران جنگ با رژیم بعث عراق را بعد از آزادسازی خرمشهر ادامه داد، با ارایه دلایل مستدل نظامی، امنیتی به منتقدان تداوم دفاع از کشور پاسخ داد.

 • محمد رحمان نظام اسلامی از خاطرات جبهه و گزارشگری جنگ می‌گوید:

  برای خبر، پایم را دادم

  محمد رحمان نظام اسلامی از جمله شخصیت‌هایی است که به نوعی نامش با فضای جبهه و جنگ گره خورده و فعالیتش را حتی در دوران پس از پایان این جنگ تحمیلی هم به آن مربوط کرده است. مجری و گزارشگری که خود زاده جنوب کشور است، روزهای شروع جنگ تا اوج و پایان آن را به چشم دیده و لمس کرده، در این راه پایش آسیب دیده و مجروح شده و با وجود همه سختی‌ها و دشواری‌هایی که با آن روبه‌رو بوده، همچنان با روحیه‌ای مثال‌زدنی و انرژی پایان‌ناپذیر فضای جبهه‌ها را برای مخاطبان روایت کرده است.