• زلزله خاموش

  تقریبا هر هفته اخبار ناخوشایندی از درگذشت یکی از هنرمندان عرصه هنر می‌شنویم، در این میان درگذشت استادان و موسیقیدانان شهری نظیر جلیل شهناز، فریدون حافظی، داریویش صفوت و... که در این چند ماه شاهدش بودیم بازتاب‌های وسیع‌تری داشته و موج‌هایی از حسرت و تاثر نیز ایجاد کرده است اما فاجعه در رگ و ریشه این مرز و بوم به طور خاموش در حال رخ دادن است و کمتر کسی از مردم و حتی مسئولان از آن خبر دارند.

 • موسیقی رمضان ‌در‌ مسیر ‌فراموشی

  ماه رمضان قدیم‌ترها حال و هوای دیگری داشت‌. افطار و سحرش در شرایطی برگزار می‌شد‌که هنوز رسانه‌های جمعی نقش اساسی‌ در ‌ اطلاع‌رسانی به دست نگرفته‌بودند. آن روزگار مردم برگزار‌کنندگان اصلی آیین‌های دینی ‌ بودند و هنوز هم خاطرات ماه رمضان سال‌های نه‌چندان دور را بسیاری به خاطر دارند.

 • سامی یوسف: ریشه‌هایم را از یاد نبرده‌ام

  کودک سه‌ساله آذری دیروز، امروز لقب «پیام‌رسان صلح» را گرفته است. سفر «سیامک رادمنش» در زمان برای آنکه «سامی یوسف» شود البته خیلی دور و دراز نبود. او خلاقیت و پشتکار را چاشنی نبوغ کرد تا به‌سرعت یکی از مهم‌ترین خوانندگان موسیقی راک در جهان اسلام شود.

 • (فیلم)

  رضا یزدانی از خلیج‌فارس خواند

  جام‌جم آنلاین: رضا یزدانی خواننده محبوب راک کشورمان در مراسم تقدیر از برترین‌های لیگ دوازدهم که هم اکنون در تالار وحدت در حال برگزاری است، قطعه «خلیج فارس» را اجرا کرد.

 • آواز ایرانی نیازمند تکنیک و محتوا

  خواننده از قدیم در موسیقی ایرانی با آواز شناخته می‌شده است تا جایی که می‌توان قاطعانه گفت کار اصلی یک خواننده در موسیقی کلاسیک ایرانی، آواز است. اگر بخواهیم نگاه دقیقی به موسیقی ایرانی داشته باشیم باید بگویم خواننده‌ای که فقط تصنیف بخواند، خواننده موسیقی ایرانی نیست.

 • ناهماهنگی میان اضلاع مثلث برگزاری کنسرت

  برگزاری برنامه‌ها و اجرای مراسم مختلف هنری در تقویت بنیاد و بنای فرهنگی کشور بسیار موثر است. تاثیرات مثبت و منفی برگزاری برنامه‌های هنری و بومی در کنسرت‌های موسیقی نیز همین نقش را ایفا می‌کند و می‌توانند در بنای فرهنگی یک کشور جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص دهند یا در صورت انحراف به آن لطمه بزنند.

 • با محمد موحدنیا ، نوازنده و آهنگساز

  ذاتا حماسی‌ام

  محمد موحد‌نیا، نوازنده سنتور، آهنگساز و از شاگردان برجسته استاد پرویز مشکاتیان به‌تازگی آلبومی را به نام «سودای وطن» منتشر کرده است.

 • جشن «موسیقی ما» و چند نکته

  چند روز پیش نخستین جشن سالانه موسیقی مربوط به سایت «موسیقی ما» در تالار وحدت تهران برگزار شد. در این برنامه که برای اولین‌بار توسط بخش خصوصی طراحی و اجرا می‌شد، تعدادی از هنرمندان عرصه موسیقی نیز برگزیده و معرفی شدند و چند اجرای موسیقی هم ارائه شد.

 • کشف موسیقایی چاوز در ایران

  وقتی صحبت از کشورهای آمریکای لاتین به میان می‌آید و نوع ارتباط‌شان با کشور ما، بی‌تردید بسیاری از مردم ذهن‌شان به سمت کشور ونزوئلا می‌رود و یاد رئیس‌جمهور فقید آن کشور آقای چاوز که برخی او را به دلیل ارتباط نزدیکش با محمود احمدی‌نژاد و روابط گسترده سیاسی با ایران به عنوان برادر هوگو هم خطاب می‌کردند.

 • گفت وگو با سرپرست و خواننده گروه موسیقی خورشید

  صدا و سیما مردم را با آواز ایرانی آشتی دهد

  مجید درخشانی یکی از بزرگ‌ترین نوازندگان و آهنگسازان موسیقی ایرانی است که سال 1384 پس از سال‌ها دوری از وطن دوباره به ایران بازگشت و فعالیت هنری خود را در داخل کشور ادامه داد.

 • گفتگو با بردیا کیارس آهنگساز و رهبر ارکستر

  ارکسترهای ایران رهبران بین المللی می‌خواهد

  بهار امسال، ارمنستان میزبان هنرمندانی از سراسر جهان بود تا در یک فسیتوال پنج ساله که با نام آهنگساز بزرگ این کشور یعنی آرام خاچاطوریان برگزار می‌شود، موسیقی‌های مختلف دنیا را بشنوند. در این جشنواره که در شهر گیومری ارمنستان با هدف ترویج موسیقی کلاسیک، برقراری پیوند میان آهنگسازان و نوازندگان کشورهای گوناگون و اعطای فرصتی به آنها برای ارائه مطلوب مهارت‌هایشان برگزار شد.

 • از موسیقی چه خبر...

  احسان خواجه امیری خواننده پاپ کشورمان کنسرت دارد. محمد اصفهانی هم برای اجرای چند ترانه به صحنه می‌رود.

 • با محمد علیزاده، خواننده موسیقی پاپ

  برای ستاره شدن نمی‌خوانم

  وقتی روبه‌رویش می‌نشینم که مصاحبه را شروع کنم، متوجه می‌شوم با اغلب خواننده‌های موسیقی پاپ فرق دارد. پر شر و شور نیست و از هیچ چیز گلایه ندارد. نه از همکارانش بد می‌گوید و نه از بازار پر تلاطم موسیقی حرف می‌زند. فقط از خودش می‌گوید و کارش و آینده‌ای که برای خود در نظر گرفته است.