• با کیانوش گرامی، بازیگر سینما و تلویزیون

  کیمیایی مرا کتابخوان کرد

  کیانوش گرامی انگار درست یکی از همان شخصیت‌های همیشگی و چهل ساله فیلم‌های مسعود کیمیایی است که جان گرفته و از پرده نقره‌ای آمده باشد بیرون با همان رفیق بازی، با همان مرام و معرفت و... البته فقط بدون تیزی فیلم‌های کیمیایی!

 • «گذشته» در مسیر «سقوط»

  «ما اکنون در وضعی هستیم که به هر اطمینانی باید تردید کرد». این خلاصه فیلم جدید فرهادی است که به‌صورت دیالوگی در انتهای فیلم از زبان یک پزشک بیان می‌شود.

 • مسائل اخلاقی افراد در پیوند با موقعیت طبقاتی و جامعه شناختی آنهاست

  آدم‌های بدون «گذشته»

  تاکید بر مباحث اخلاقی، از نکات قوت فیلم« گذشته» (و نیز دو اثر قبلی فیلمساز) است. اما فیلم گذشته، نسبت به دو اثر قبلی، این ویژگی متمایز را دارد که شخصیت‌های آن، از حیث جامعه شناختی بخوبی پرداخته نشده‌اند و به خلاف «درباره الی» و بویژه «جدایی نادر از سیمین» ـ که هویت جامعه شناختی و طبقاتی و نیز مذهبی شخصیت‌های این آثار، آشکار بود ـ چندان دارای هویت شفافی نیستند.

 • تأملاتی بر جهان فکری فیلم گذشته

  «گذشته» در یادبود قبرستان

  یکی از مسائلی که در ایران معاصر، خاصه در دهه‌های اخیر بارها درباره‌اش بحث شده و به همین سبب حرف تازه‌ای برای جامعه ما و به طریق اولی جامعه جهانی محسوب نمی‌شود، اصل نسبیت و امتناع قضاوت اخلاقی است.

 • فرش قرمز برای اهالی شهر موش‌ها

  بچه‌های دیروز خوب به خاطر دارند که سال 60 و در بحبوحه جنگ گروه کودک و نوجوان شبکه اول جُنگی پخش می‌کرد که یکی از بخش‌های آن درباره تشویق بچه‌ها برای مدرسه رفتن بود.

 • آینده مبهم در انتظار فرزند سینمایی دولت دهم

  تبدیل معاونت سینمایی وزارت ارشاد به سازمان و ارتقای جایگاه تشکیلات سینما دست‌کم از نظر ایده نشانه توجه جدی دولت دهم به هنر هفتم بوده است؛ اما با نزدیک شدن به پایان دوره دولت گمانه‌زنی‌ها درباره ادامه فعالیت سازمان امورسینمایی وارد مرحله تازه‌ای شده است؛ از طرفی بسیاری از کارشناسان به عملکرد آن انتقاد وارد می‌کنند و از سوی دیگر مسئولان می‌گویند این سازمان مصوبه شورای عالی اداری کشور و هیات وزیران را پشتوانه خود دارد.

 • «چه خوبه برگشتی» ادامه منطقی سینمای شناسنامه‌دار مهرجویی نیست

  چه خوبه برگردید استاد!

  حالا با ساخت «چه خوبه برگشتی» باید بپذیریم داریوش مهرجویی از سینمای اجتماعی ـ فلسفی خود فاصله گرفته و به بازنمایی تجربه‌های شهودی ـ ماورائی خود که بی‌ارتباط با موقعیت سنی و چه بسا فکریش در این دوران نیست، می‌پردازد.

 • گفت‌وگو با کارگردان فیلم سینمایی «زبان مادری»

  همدلی از همزبانی خوش‌تر است

  اشاره: قربان محمدپور فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما از دانشکده سینما ـ تئاتر دانشگاه هنر در مقطع کارشناسی و فارغ‌التحصیل ادبیات نمایشی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر است و تاکنون فیلمنامه آثاری چون «راننده تاکسی»، «زن‌ها فرشته‌اند» و «خروس جنگی» را نوشته و کارگردانی فیلم‌های «دل بی‌قرار» و «زبان مادری» را در کارنامه دارد.

 • گیشه تابستانی سینما گرم شد

  به دنبال خبرهای امیدوارکننده‌ای که در حوزه کاهش قیمت‌ طلا و ارز و بازار مسکن این روزها شنیده می‌شود، گیشه سینماها هم پس از انتخابات ریاست‌جمهوری تکان و رونقی یافته است و فروش خوب فیلم‌های مهرجویی و فرهادی در این روزها نوید روزهای خوشی را در آینده می‌دهد.

 • حضور پیمان معادی در گوانتانامو

  پیمان معادی، بازیگر فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» در دو فیلم بین‌المللی حضور خواهد یافت که در یکی از فیلم‌ها نقش یک زندانی در گوانتانامو را ایفا می‌کند.