• گزارش جام‌جم از درجه‌بندی سنی فیلم‌ها

  رده بندی های سرکاری!

  از اوایل قرن بیستم با اعلام بسیاری از سازمان‌ها و گروه‌های مختلف مبنی بر این‌که برخی فیلم‌ها خارج از ارزش‌های دوران کودکی و نوجوانی برای مردم است، رده‌بندی سنی برای فیلم‌ها در نظر گرفته شد.

 • «دنیای ژوراسیک2» روی پرده گل کاشت !

  هجوم دایناسورهای خشمگین به تماشاگران

  دومین قسمت «دنیای ژوراسیک» که پنجمین قسمت مجموعه فیلم «پارک ژوراسیک» می‌باشد، با افتتاحیه‌ای توفانی اکران عمومی‌اش را در آمریکای شمالی آغاز کرد. فروش سه روز اول فیلم 150 میلیون دلار شد. این رقم افتتاحیه بیشتر از مبلغی بود که تحلیل گران اقتصادی سینما، برای سه روز اول نمایش آن پیش‌بینی کرده بودند. با این حال، رقم افتتاحیه نتوانست به 208میلیون دلار قسمت اول آن در سال 2015 برسد.

 • گفت‌وگوی جام‌جم با فرخ نعمتی، بازیگر تلویزیون و سینما

  در آرزوی یک هملت ایرانی‌ام!

  در عالم رنگارنگ هنر بازیگری در تلویزیون و سینما، بازیگرانی هستند که بیش از این‌که با چهره‌هایشان در یاد بیایند، با بازی‌های ماندگارشان در قالب نقش‌های مختلف شناخته می‌شوند و تا همیشه در ذهن‌ها می‌مانند.

 • وضعیت سینمای کودک در گفت‌وگو با 2 عضو مرکز سینمای کودک و نوجوان

  قوربـاغه آهو و دیگر هیچ!

  تن‌تن در انیمیشن سینمایی «ماجراهای تن‌تن» ساخته استیون اسپیلبرگ، رو به کاپیتان هادوک می‌کند و می‌گوید: «به خبر خوب دارم و به خبر بد.» هادوک می‌پرسد: «خبر بد چیه؟» خبرنگار قهرمان قصه جواب می‌دهد: «همش یه گلوله داریم.» هادوک ادامه می‌دهد: «و خبر خوب؟» تن تن هم می‌گوید: «هنوز یه گلوله داریم.»

 • گزارش جام‌جم از عملکرد مسعود ده‌نمکی در سینما و ساخت فیلم جدیدش

  بازگشت مایکل مور ایران

  مسعود ده‌نمکی، فیلمساز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، امروز دیگر چهره‌ای کاملا سینمایی است. برخلاف تصور عمومی ده‌‌نمکی کارش را در حوزه فیلمسازی با طنز شروع کرد، نه دفاع مقدس. فیلم‌ها و سریال‌های طنزی که به هدف بیان باطن جنگ، مخاطب را عامدانه در جاهایی می‌خنداند و آنها راضی از سالن سینما خارج می‌ شدند.

 • گزارش جام‌جم از فیلم‌های مهمی که این روزها در مراحل مختلف تولید به سر می‌برند

  فصل کاشت سینمای ایران

  پس از خواب نوروزی و سپری شدن رکود و رخوت اوایل سال، این مقطع زمانی و این روزهای سال را باید فصل کاشت سینمای ایران خواند. چرا که فیلمسازان و سازندگان آثار سینمایی پس از استراحت کامل و فراهم آمدن سرمایه و امکانات ساخت و تولید، کم کم فعالیت‌های سینمایی خود را از سر گرفته اند و فیلم‌های تازه خود را کلید زده‌اند. هدف اصلی بسیاری از این فیلم‌ها حضور در مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران یعنی جشنواره فیلم فجر است که سی و هفتمین دوره آن در بهمن امسال برگزار خواهد شد.

 • سکوت سازمان سینمایی و شاخ‌‌ و شانه کشیدن عوامل

  یکی از حساب‌های کاربری سینمایی در اینستاگرام بخش‎هایی از فیلم را در صفحه خود با خوانندگی آقای خواننده منتشر کرده. یساری که پیش از این آهنگ‌هایش در کنسرت‌های خارج از کشور به گوش می‌رسید حالا روی سن رفته و مشغول اجرای یکی از همان قطعات معروف خودش است. کامنت‌‎های زیر پست هم جالب است. از کف و سوت زدن تا کامنت‌هایی مثل این که «مگه ما راننده کامیونیم که از اینا خوشمون بیاد! خدا ایشالا فرحبخش رو ورشکست کنه!»

 • ابعاد مختلف شخصیتی شهید چمران از زبان برادرش مهندس مهدی چمران

  «چ» چند بعدی

  حیف است که سهم سینمای ما از یک شخصیت بزرگ ملی همچون شهید مصطفی چمران فقط و فقط یک فیلم سینمایی باشد. با این حال همین فیلم «چ» باوجود پاره‌ای از نقدها به عنوان اثری قابل تامل و ارجاع در این زمینه، قابلیت تحلیل و بررسی را دارد. ابراهیم حاتمی‌کیا به‌عنوان کارگردان «چ»، در اظهارنظری عبارت «دردانه شهیدان جنگ» را درباره شهید چمران به کار برده بود.

 • گفت‌وگو با نادر رجب ‌پور، بازیگر و طراح حرکات فرم و رزم در آثار نمایشی

  بیکاری هنرمند را افسرده می‌کند

  خودش می‌گوید، پیر شده‌ام و دیگر نمی‌توانم کار کنم ! اما واقعیت این است که 65 سال، برای یک هنرمند سنی نیست که در ان احساس پیری و بازنشستگی کند.

 • جام‌جم در گفت‌وگو با رئیس صنف انجمن جلوه‌های‌ویژه خانه سینما، وضعیت این حوزه را بررسی می‌کند

  صدا، دوربین ... انفجار!

  آنچه در ظاهر به چشم می‌آید آن است که فرآیند جلوه‌های‌ویژه در تولیدات چند سال اخیر سینما روند رو به رشدی را در حال تجربه کردن است. آثار و فیلم‌هایی که تا یکی دو دهه قبل دیدن آنها در فیلم‌های داخلی و وطنی، تا حدی خارج از تصور می‌نمود حالا و در این سال‌ها جایی برای خودشان روی پرده نقره‌ای سینماها باز کرده‌اند و مخاطب و تماشاگر را در حس و حال درون فیلم در داخل سالن تاریک سینما همراه می‌کنند.