• نویسنده کتاب «آینه در کربلاست» در گفت‌و‌گو با جام جم آنلاین؛

  رونق شعر بعد از انقلاب به‌عنوان هنر اصلی ایران بوده است

  از ادبیات آیینی می‌توان به‌عنوان یکی از عوامل مهم تربیتی و انتقال‌دهنده ارزش‌ها بهره گرفت. در این میان، شعر شیعه و مکتب سرخ عاشورا عزت‌نفس و بلندهمتی است که روح را در آسمان معرفت به پرواز درمی‌آورد. جاذبه شعر آیینی، از منابع ادبی و پرمایه الهی همچون قرآن، نهج‌البلاغه، نهج الفصاحه و سخنان نغز اهل‌بیت سرچشمه می‌گیرد.

 • گفت‌وگوی جام جم آنلاین با شاعر و داستان نویس معاصر

  خاطره‌بازی با شعر «صد دانه یاقوت»

  شعری که در جبهه و با یادآوری چند دانه یاقوت بر گردنبد مادر، در ذهن شاعرش جاری شد و «صد دانه یاقوت» نام گرفت، امروز نوستالوژی بخش بزرگی از ایرانیان است.

 • سرودهایی که کار خدا بود؛

  مروری بر نود سال حیات حمید سبزواری، شاعر سرشناس انقلابی

  حسین آقاممتحنی مشهور به حمید سبزواری (زاده ۱۳۰۴ در سبزوار، درگذشته ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در تهران) شاعر معاصر ایران بود که در سال ۱۳۹۳ به وی نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر اهدا شد.

 • ده‌ بزرگی در گفت‌و گو با جام‌جم آنلاین؛

  گره خوردگی ادبیات آئینی با باور و فطرت مردم

  شاعر پیشکسوت کشورمان با بیان اینکه نقش ادبیات آئینی ما با باور و فطرت مردم گره‌خوردگی دارد، گفت: مادر ایرانی پس از تولد کودک خود، نام امیرالمومنین و امام حسین را بر زبان می‌گذارد. زمین می‌خورد، می‌دود یا کار می‌کند، یاعلی می‌گوید.

 • راه و رسم عزاداری واقعی سیدالشهدا / امروزه چگونه باید امام حسین (ع) را یاری کنیم؟

  واقعه­ عاشورا را می­توان از زوایای مختلف نگریست و آن را مورد بررسی دقیق قرارداد. یک‌سونگری در نگرش به این واقعه، محرومیت از برکت­ها و رحمت­های گسترده­ی نهفته در این حرکت عظیم را به دنبال دارد. آیا تنها گریستن و عزاداری برای امام حسین (ع) برای درک این واقعه­ و برداشتن قدمی در راستای حرکت سیدالشهدا کافی است؟ آیا صرفاً لباس مشکی پوشیدن برای ادای حق امام حسین کفایت می­کند؟ و آیا و آیا و آیا و چندین آیای دیگر که در ایّام عزای سرور و سالار شهیدان مطرح می­شود.

 • امام‌جمعه موقت ورامین؛

  شعرهای سبک و سبک‌های جلف با عزای امام حسین (ع) سنخیت ندارد

  امام‌جمعه موقت ورامین بابیان اینکه نقطه اوج ایام محرم، روز عاشورا و روز مانور شیعه است، تأکید کرد: روز عاشورا میلیون‌ها انسان با یک لباس، لباس مشکی که نماد عزای امام حسین (ع) است و با یک شعار، شعار هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة به معنای «محال است تَن به ذلّت دهیم» و شعار دفاع از مظلومین است به خیابان‌ها می‌آیند و در حقیقت بزرگ‌ترین مانوری است که در جهان اسلام و شیعه اتفاق می‌افتد.

 • نقش دعا در روز عاشورا (بخش اول)

  همه جوانب این حادثه بزرگ موشکافی شده است؛ هم مسائلی که مربوط به رابطه حسین بن علی (ع) با یارانش و اهل‌بیتش و هم مسائلی که در رابطه با حضرت ابی‌عبدالله با دشمنان قسی‌القلب و خون‌خوارش و هم در رابطه با پیام تاریخی حسین بن علی (ع) حرف‌های زیادی زده‌شده؛ اما راجع به نقش دعا در این روز حرف کمتری زده‌شده است.