• کتاب‌ها بی‌گناهند

  کتاب‌ها نمی‌توانند دروغ بگویند. شما می‌توانید بفهمید درباره چه هستند، انتخابشان کنید یا نه، بخوانیدشان یا رهایشان کنید تا شاید قسمت کس دیگری شوند. با رشد قوانین حمایت از مصرف کننده، مخاطب روزبه‌روز حق بیشتری پیدا کرده تا از محتوای کتاب‌ها دقیق‌تر مطلع شود.

 • «حذف» بهترین راهکار

  قبل از هرچیز باید از تهیه‌کننده برنامه موسیقایی «دستان» یعنی آقای مناجاتی قدردانی کنیم که گوشه چشمی هم به انتقادها دارد؛ با خبر شدیم که بتازگی در محتوای این برنامه تغییراتی رخ داده است؛ چندی پیش در همین ستون گفتم یکی از ضعف‌های این برنامه، گفت‌وگوهای تخت و یک‌سویه‌ای است که معمولا مهمان برنامه هر طور دلش می‌خواهد کارهای خود را توجیه می‌کند و هیچ نشانه‌ای از گفت‌وگوی چالشی در کار نیست و در نتیجه این نوع گفت‌وگو حاصل چندانی برای شنونده ندارد.

 • آخرین تانگو در تهران

  «فیلم 43» محصول 2013 سینمای آمریکا اثری بی‌مایه و سخیف است که توسط 13 نفر کارگردانی شده و تعداد زیادی از ستارگان مشهور سینما در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند.

 • کتابخانه شما را مفت می‌خریم!

  «کتاب‌هایم را برای فروش به چند مغازه که مدعی خرید کتاب با بالاترین قیمت بودند، بردم. می‌خواستند مفت بردارند.» این جمله‌ای است که بارها از فروشندگان کتابخانه‌های شخصی می‌شنویم و از طرف دیگر آه و ناله صاحبان کتابفروشی‌های دست‌دوم و البته باقی‌ماندن آنها در این شغل و قیمت‌های چند میلیونی کتاب‌های نایاب.

 • دولت از ​کجا آمد؟

  گویی دم دست ماست. اگر نه در عمل؛ اما در اندیشه بسیاری از مباحث روزمان را به آن ختم می‌کنیم. در خدمت و آسیب آن سخن می‌گوییم. رسانه‌ها بخش مهمی از محتوایشان را به آن اختصاص می‌دهند. در خانه، دانشگاه و بازار همیشه یک پای ثابت ماجراست. انگار گریزی از او نیست. دولت! اما دولت چیست؟ از کجا آمده است؟ پیدایش آن در زندگی ما چگونه رخ داده است؟

 • نشان به آن نشان

  وقتی صحبت از «نشان» می‌شود در معنای مرسوم و لغت نامه‌ای، علامتی است که به وسیله آن کسی یا چیزی را بازشناسند و همه ما در زندگی روزمره از این نشان‌ها فراوان استفاده می‌کنیم، چه در حوزه نامگذاری اطرافیان‌مان و چه در ارتباطات کاری و تخصصی و حتی رفت و آمدهایمان از خیابان‌ها و کوچه‌ها. اما وقتی همین کلمه ساده و متداولِ نشان، پسوند «ملی» می‌گیرد آن هنگام به این سادگی نمی‌توان آن را به کار بُرد و از کنارش گذشت.