• امام حسن عسکری(ع) زمینه ساز عصر غیبت

  امام حسن عسگری(ع) با اثبات ولادت حضرت مهدی(عج) برای آیندگان و حفاظت از جان ایشان در برابر حکومت‌های آن زمان، این دو مسئولیت خطیر را به انجام رساندند که موجب زمینه‌سازی ولایت امام عصر(عج) شد.

 • بمناسبت شهادت امام یازدهم؛

  امام حسن عسکری (ع) هادیِ به سوی امام غریب

  شهادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، امام حسن عسکری علیه‌السلام، جامه عزا را بر قامت شیعیان و دوستداران آن حضرت پوشاند و همچون پدرانشان، غریبانه و مظلومانه، به دست ظالم زمان خود و بدبخترین فرد آن زمان، شهید شدند و از این جهان فانی رخت بستند و عالمی از نور وجودشان محروم شد.

 • درس‌هایی که باید از سیره یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت فراگیریم

  مبارزه با طاغوت زمان به سبک امام حسن عسکری (ع)

  بدون تردید زندگی پربار ائمه اطهار در بخش‌های مختلف می‌تواند آموزه‌هایی برای تک‌تک رهروان راهشان داشته باشد که نه‌فقط در دوره حیاتشان بلکه در حال حاضر نیز کارآمد و قابل اتکاء هستند. این در حالی است که زندگی پربار امام حسن عسکری(ع) اگرچه همانند دیگر ائمه دارای آموزه‌های مناسبی برای ماست، اما دور امامت ایشان نکات ویژه‌ای دارد که لازم است توجه بیشتری به آنها داشته باشیم.

 • یک کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری در گفت و گو با جام جم آنلاین؛

  مسئولین در ثبت جهانی آثار کم‌کاری کرده‌اند/ نگاهی به جایگاه ایران در 7 فهرست جهانی یونسکو

  یک کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ایران با قدمت بیش از 7 هزار سال با آمریکای 235 ساله در جدول میراث فرهنگی یونسکو در یک تراز قرار دارد، این موضوع بی‌شک نشان‌دهنده کم‌کاری مسئولین در ثبت آثار جهانی است.

 • یک کارشناس میراث فرهنگی در گفت‌وگو با جام جم آنلاین؛

  حفاظت تمام‌عیار؛ اصلی‌ترین دستاورد ثبت آثار ایران در یونسکو است

  امروز سالروز تأسیس یونسکو است، سازمانی که یکی از اهداف آن حفظ آثار باستانی و فرهنگی دنیاست. اما ثبت آثار در این سازمان چه اهمیتی دارد؟ از پرداختن به اهمیت ثبت این اثر در سازمان که بگذریم باید به این سؤال پاسخ بدهیم که چه‌کارهایی برای ثبت آثار ایران در فهرست جهانی یونسکو کرده‌ایم؟

 • رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی در آستانه سالروز تاسیس یونسکو در گفتگو با جام جم آنلاین :

  سازمانی برای نهادینه شدن فرهنگ صلح/ ثبت جهانی آثار فرصتی برای رونق اقتصاد گردشگری

  رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: کمیته میراث جهانی، فرآیند ارزیابی را بر طبق مجموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌های عملیاتی انجام می‌دهد و هرسال بیش از یک اثر تاریخی و یک اثر طبیعی نمی‌توانیم برای ثبت پیشنهاد کنیم.

 • نگاهی به فعالیتهای سیاسی، اجتماعی و علمی امام حسن عسکری (ع)؛

  درس‌هایی که امام حسن عسکری (ع) به آیندگان دادند

  حضرت امام حسن عسکری(ع)، در طول زندگی ارزشمندشان با وجود همه فشارها و نظارت‌‌های مداوم حکومت عباسی، فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و علمی تاثیرگذاری را در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افکار ضد اسلامی انجام دادند.

 • قاسم صفایی‌نژاد در گفت‌وگو با جام جم آنلاین:

  وضعیت کتاب در ایران از میانگین جهانی بهتر است/ مسابقه «خودنویس» جام جم استعداد نویسندگی مردم را زنده می‌کند

  مدیر نشر جام جم در خصوص وضعیت کتاب و کتاب‌خوانی در ایران توضیح داد: آمارها نشان می‌دهد وضعیت کتاب در ایران از میانگین جهانی بهتر است؛ اما این به معنی رضایت ما از وضع موجود نیست. وضعیت فعلی متناسب با پرچم‌داری علم در تمدن اسلامی توسط ایران و همچنین انتظارات رهبر معظم انقلاب نیست.

 • معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت و گو با جام جم آنلاین؛

  ثبت جهانی یک اثر اولین قدم برای حفاظت از آن است/ جنگل‌های هیرکانی در آستانه ثبت جهانی یونسکو

  معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری سازمان یونسکو اعلام کرد: این سازمان از اساس برای حفاظت و نگهداری میراث فرهنگی و معنوی کشورها از مخاطرات تشکیل‌شده است.

 • دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفتگو با جام جم آنلاین :

  علامه طباطبایی واسع تفکر عقلانی در ایران بود

  دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره درگذشت علامه طباطبایی گفت: جریان علمی علامه طباطبایی و شاگردان ایشان باعث پررنگ و پربار شدن تفکر فلسفی در ایران شد .

 • به مناسبت سالروز وفات علامه طباطبایی؛

  عدالت اجتماعی در فلسفه سیاسی علامه طباطبایی

  دو موضوع اصلی فلسفه سیاسی عبارت‌اند از «حکومت» و «قانون» و دیگر موضوعات فلسفه سیاسی ازجمله عدالت اجتماعی نیز به همین دو موضوع مربوط است. عدالت اجتماعی مفهوم نسبتاً جدیدی است که درگذشته به این صورت مطرح نبوده و مفهوم عدالت که در فلسفه سیاسی کلاسیک و اندیشه سقراط و افلاطون و ارسطو مطرح‌شده بود تفاوت دارد. علامه طباطبایی اندیشمندی مهم در حوزه فلسفه اسلامی در دوره معاصر است و می‌توان مفهوم عدالت اجتماعی را در فلسفه سیاسی علامه طباطبایی بررسی کرد.

 • دبیر جشنواره کتاب شهرستان پارسیان اعلام کرد

  حال خوش خواندن همه گیر می‌شود

  دبیر دومین جشنواره کتاب شهرستان پارسیان با اشاره به اهمیت توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی اعلام کرد: دومین جشنواره کتاب شهرستان پارسیان با عنوان «حال خوش خواندن» برگزار خواهد شد.