• به روایت هوشنگ مرادی کرمانی، مصطفی رحماندوست و رضا امیرخانی

  رمز و راز کتابخوان کردن بچه ها

  این روزها نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پس از یکی دو سال کوچ به شهر آفتاب، دوباره به خانه سال‌های قبل خود در مصلای امام خمینی(ره) بازگشته و درهایش را با لبخند به روی علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی گشوده است.

 • حاشیه نگاری خبرنگار جام جم از 2 روز اول نمایشگاه کتاب در مصلی

  فرشته در شبستان

  فرشته پنج ساله برای رفتن به نمایشگاه کتاب کار سختی داشت. تصورش هم مشکل است که با یک پدر و مادر معلول بخواهی راهی نمایشگاه شوی و چند ساعتی را آنجا بچرخی و بعد دوباره به خانه برگردی. با این حال فرشته و پدر و مادرش تصمیم‌شان را گرفته بودند. مثل همیشه سوار ال-90 سفید رنگ خودشان شدند. جلوی مصلی هم وقتی مساله را برای حراست توضیح دادند، آنها نگاهی به پلاک خودرو که ویژه معلولین بود انداختند و لبخندی به فرشته زدند و راه را باز کردند تا فرشته و پدر و مادر معلولش تا نزدیک‌ترین نقطه به شبستان و ناشران کودک را با خودروی خودشان بروند.

 • علی موذنی نویسنده رمان «دوازدهم» در گفت‌وگو با جام‌جم از دشواری‌های رمان‌نویسی درباره مضامین مقدس دینی گفت

  بسیار جوانیم؛ نهایتا هفتاد هشتاد سال!

  علی موذنی، از داستان‌نویسانی است که نوشتن درباره مضامین مقدس تاریخی را هم در کارنامه خود دارد.

  • گفتگو
 • همزمان با نخستین سالمرگ فیروز زنوزی جلالی، گفت‌وگویی منتشرنشده با او بخوانید

  دولت‌آبادی و گلشیری می‌خواستند شبیه مارکز و کارور باشند

  فیروز زنوزی جلالی جزو معدود نویسندگان و منتقدان پس از انقلاب است که در ادبیات معاصرمان سال‌ها بدون افت و خیز حضوری جدی داشت. او هم جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را برده و هم نخستین نویسنده‌ای است که برگزیده جایزه جلال آل‌احمد شده است. تجدید چاپ‌های متعدد آثارش نیز مهر تائیدی بر این ماجراست که آثار زنوزی جلالی بین مردم نیز از جایگاه خوبی برخوردار است.

 • بازدید خبرنگار جام‌جم از مراحل آماده‌سازی مصلای تهران برای برگزاری نمایشگاه کتاب

  ‌ رواق‌های خالی در تسخیر لشکر آچار به دست‌ها

  مصلای امام خمینی(ره) تهران تا چند روز دیگر میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی سال است. قرار است میزبان کتابخوان‌های حرفه‌ای باشد و خانواده‌هایی که برای تفریح و نفس کشیدن در هوای کتاب و کاغذ راهی آنجا می‌شوند. حالا و در این روزها با سرعت دارد خودش را برای برگزاری نمایشگاه آماده می‌کند.‌ ارشادی‌ها قرار بازدید را ساعت 10 گذاشته بودند. یک روز قبل از مراسم، تبدیل به ساعت 11 شد و در نهایت هم 12.

 • به یاد امیر حسین فردی

  افسانه امیر

  راستی دیروز، مراسمی برای پنجمین سالمرگ امیرحسین فردی برگزار نشد، اما سالن امیرحسین فردی حوزه هنری شلوغ بود. دوستداران فیروز زنوزی جلالی خودشان را به این سالن رسانده بودند تا در مراسم نخستین سالگرد درگذشت مرحوم فیروز زنوزی جلالی با عنوان «راوی دریا» شرکت کنند. از امسال، سالمرگ فیروز زنوزی جلالی مقارن است با سالمرگ فردی. یک سال از اولی گذشت و پنج سال از دومی. ادبیات داستانی انقلاب یکی از پدران و یکی از حامیان خود را از دست داده و این یتیمی سخت قابل جبران است.

 • جام‌جم سود و زیان فروشگاه‌های کتاب را در زمان برگزاری نمایشگاه بررسی می‌کند

  به کتابفروشی برویم یا نمایشگاه؟

  خانه‌کتاب فروش آنلاین کتاب‌هایش را از اواخر سال گذشته متوقف کرده تا از بخش خصوصی و کتابفروشی‌ها حمایت کند؛ پیش از آن هم نشر قطره اعلام کرده بود برای حمایت از کتابفروشی محله‌ها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت نمی‌کند. گروه کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی نیز اعلام کرده در نمایشگاه حضور ندارد و در فروشگاه‌هایش کتاب‌ها را با تخفیف ارائه می‌کند.

 • با امید مهدی‌ نژاد، شاعر و نویسنده به مناسبت روز جهانی کتابخوانی

  قیچی سلمانی پدر،‌ کتابخوانم کرد!

  «سرانه مطالعه در ایران خیلی کم است»، این‌ جمله هم دارد کم کم به حرف و دغدغه‌ای تکراری تبدیل می‌شود مثل دغدغه حفظ محیط زیست، صرفه‌جویی در مصرف آب و بقیه چیزها.عده‌ زیادی از مردم مشغله زیاد را دلیلی برای کم مطالعه کردن می‌دانند.

  • گفتگو