• فیلمفارسی‌​های ادبیات!

  در طول سال‌های دور و نزدیک از داستان‌های عامه‌پسند به‌عنوان پاورقی و از نویسندگان این آثار نیز به‌عنوان پاورقی‌نویس، بسیار یاد شده است. فهیمه رحیمی نیز که درگذشت، برخی از او به‌عنوان نویسنده داستان‌های عامه‌پسند و پاورقی‌نویس یاد کردند. اما فهیمه رحیمی که هیچ‌گاه داستان‌هایش را در قالب پاورقی منتشر نکرد، پس از چه رو او را پاورقی‌نویس خوانده‌اند؟

 • محمود حکیمی از ویژگی‌های منتظران واقعی می‌گوید:

  بنیان حکومت حضرت ولی عصر (عج) آزادی است

  روز گشته تازه‌ترین کتاب استاد محمود حکیمی با عنوان «حضرت مهدی(عج) پیام‌آور مهرورزی و محبت» رونمایی شد که پس از کتاب «ویژگی‌های اخلاقی امام زمان (عج)» که در سال 1385 منتشر شد، دومین اثر این نویسنده و پژوهشگر کشورمان در حوزه اخلاق و رفتار مهدوی به شمار می‌رود.

 • دسترسی اینترنتی به 90 درصد نسخ خطی‌ کتابخانه مجلس

  با انجام مراحل مختلف مرمت، فهرست‌نویسی و دیجیتال‌سازی، بخش عمده‌ای از 24 هزار نسخه خطی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، بارگذاری و امکان دسترسی اینترنتی و استفاده پژوهشگران از این اسناد و نسخ فراهم شد.

 • به بهانه‌ درگذشت فهیمه رحیمی

  از داستان‌های عامه‌پسند و نویسندگان‌شان چه می‌دانید؟

  ادبیات عامه‌پسند از پاورقی‌های دهه‌ی 20 تا داستان‌های عاشقانه و احساسی امروز، بخشی از ادبیات داستانی ایران را تشکیل می‌دهد. ادبیاتی که با وجود موافقان و مخالفان سرسختش همچنان جایگاه خود را در بین کتاب‌خوان‌ها حفظ کرده است.

 • وداع با خالق رمان «پنجره»

  فهیمه رحیمی یکی از معروف‌ترین نویسندگان داستان‌های عامه پسند روز گذشته در اثر بیماری سرطان معده در بیمارستان مهر تهران درگذشت. رحیمی را بسیاری از اهالی ادبیات با عنوان نویسنده داستان‌های پاورقی یا داستان‌های عامه پسند می‌شناسند.

 • وزیر ارشاد توضیح داد:

  برخی حاشیه‌سازی‌ها برای انتصاب رییس نمایشگاه کتاب

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حاشیه سازی برخی رسانه‌ها نسبت به انتصاب رییس نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران اشاره کرد و گفت: این انتصاب طبق روال گذشته که پس از پایان جشنواره‌ها و نمایشگاهها دبیر و رییس بعدی آن تعیین می شود، انجام شده است.

 • فلانری اوکانر 39 سال بیشتر عمر نکرد

  داستان تحول مذهب و فرهنگ در آمریکا

  انتشار مجموعه‌ داستان‌های کوتاه فلانری اوکانر (ترجمه آذر عالی‌پور، نشر آموت، 1392) که دربردارنده‌ 25 داستان کوتاه است، فرصتی را در اختیار فضای ادبی ایران قرار می‌دهد تا بار دیگر از منظری دقیق‌تر و فنی‌تر، به داستان‌کوتاه کلاسیک بنگرد و معیارهای نقد و فهم داستان کوتاه را از نو بسنجد.

 • این کتاب‌های خوردنی

  این روزها در کتابفروشی‌ها برای نوزادان و خردسالان نیز قفسه‌هایی در نظر گرفته‌اند که انواع کتاب‌های لمسی، سخت، حمام و... در آن به فروش می‌رسد. تولید و تصویرگری این کتاب در نگاه اول ساده به نظر می‌آید، ولی ناشران نظری متفاوت دارند.

 • معاهدین مازندرانی در اردوگاه میرزا کوچک خان

  بررسی نهضت جنگل به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی و چگونگی فراز و فرود آن یکی از مسائل مهم تاریخ معاصر ایران است. این قیام که در شرایط نامساعد سیاسی شکل گرفت و آرزوی سروسامان دادن به اوضاع ایران را داشت در چنبره بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی گرفتار شد و در نهایت شرایط مناسبی پیدا نکرد.

 • عماد افروغ در رونمایی از کتابش:

  می‌خواستند خانه‌ام را آتش بزنند

  عماد افروغ گفت: چرا امروز که نزدیک انتخابات است، درهای نقد باز است؟ آیا امنیت کشور خدشه‌دار شده است؟ آیا مشکلی پیش آمده است؟ پس چرا هر وقت انتخابات تمام می‌شود و دولت جدید مستقر می‌شود، درهای نقد را می‌بندید؟

 • قدم زدن در لبه تیغ

  «در کافه باز شد و کسی داخل آمد. برگشتم، او که باید باشد نبود. به ساعت دیواری بالای پیشخوان زُل زدم. نیم ساعتی زود آمده بودم که بهِش بگویم امروز را یادم نرفته بوده است.