• نشست نقد و بررسی کتاب «زمستان با طعم آلبالو»

  نقد مدرن، نقد جزئیات نیست

  یک نویسنده و منتقد ادبی در نشست نقد و بررسی کتاب «زمستان با طعم آلبالو» که در خانه فرهنگ عظیمی برگزار شد با اشاره به اینکه نقد مدرن، نقد جزئیات نیست گفت: امروزه در نقدها به جزئیات توجه می شود که عملا وظیفه یک منتقد نیست، اشتباهات نگارشی، پیشنهاد دادن به نویسنده و اشتباهات پی رنگی، از اساس در حوزه نقد نمی گنجد.

 • مأموریت ادبیات در خرمشهر

  در بسیاری از جنگ‌های میهنی جهان، همواره شهرهایی بوده‌اند که به دلیل مقاومت‌های مردمی در مقابل متجاوزان، به سمبل مقاومت ملی تبدیل شده‌اند.

 • حماسه عشق و امید

  ادبیات منظوم ایران در طول تاریخ ادبی، سرشار از میهن‌‌دوستی و عرق وطن‌خواهی و دفاع از کیان ملی است که نمونه بارز آن شاهنامه فردوسی است. شاعران ما در طول قرون متمادی هرگاه که دشمن متجاوز به این مرز و بوم حمله کرده از درون دل و سویدای جان به مبارزه با او پرداختند.

 • دردهای بی‌دوای حاج‌ سعید

  بسیاری از مردم او را با «من مرغ عشق حیدرم افتاده‌ام کنج قفس ‌/‌ خون ریزد از بال و پرم، بالا نمی‌آید نفس» و «یاد امام و شهدا دل وُ می‌بره کرب وُ بلا» می‌شناسند؛ مداح و ذاکر اهل بیتی که در ایام مختلف سوگواری و جشن‌های مولودی ائمه اطهار علیهم‌السلام و اعیاد مختلف در هیات‌های تهران، هزاران نفر را با خود همراه و همدل می‌کند.

 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

  برخی رسانه‌ها سوگند خورده اند نقاط قوت فعالیت‌ها را منتشر نکنند

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژگی ها و استقبال چشمگیر این دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به اقبال خوب این رویداد فرهنگی کشور متاسفانه برخی نشریات و رسانه‌ها سوگند خورده اند نقاط قوت در عرصه‌های مختلف را منتشر نکنند.

 • قهرمان فراموش شده

  محمد قهرمان درگذشت. کسی که جایگاهش در ادبیات معاصر ما گرچه بسیار پررنگ است، اما خبر درگذشتش میان اخبار صفحات فرهنگی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها فقط چند خط بود.

 • گزیده‌هایی برای کتاب‌سازی

  اگر شما هم در پایگاه‌های فروش کتاب در پارک‌ها یا مترو یا حتی همین نمایشگاه کتاب که هفته پیش پایان یافت، به دنبال کتاب شعر باشید، حتما با مجموعه‌های گردآوری شده یا گزیده اشعار زیادی مواجه می‌شوید که شاید در خرید آنها حتی به شک بیفتید که کدام یک می‌توانند نیاز شما را رفع کند.

 • وزیر ارشاد:

  مردم دنیا از فردوسی درس توحید، ادب و اخلاق می آموزند

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترجمه کتاب شاهنامه فردوسی به زبان های مختلف دنیا و استقبال چشمگیر از این اثر فاخر و ارزشمند از سوی مردم دنیا اشاره و تصریح کرد: مردم دنیا همواره از این شاعر نام آور درس ادب، اخلاق و توحید می آموزند و آنرا سرلوحه کارهاس خود قرار می دهند.

 • رویکرد دینی شاهنامه

  شاهنامه، اثر ارزشمند ملی ماست که با مطالعه و درونکاوی ژرف‌تر به این نتیجه می‌رسیم ‌‌دیدگاه فردوسی نسبت به مبدا آفرینش، معاد، جهان، انسان، سرنوشت و... عمدتا بر باورهای مذهبی‌اش استوار است، باورهایی که از «قرآن و حدیث» ریشه گرفته‌اند. شوربختانه در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی، این دست رویکردها چندان مورد استقبال نویسندگان نبوده است.