• 0

طرح ضربتي اشتغال ،د ائمي و مولد نيست

یکشنبه 7 اردیبهشت 1382 ساعت 21:06
با گذشت بیش از یک سال از اجرای طرح ضربتی اشتغال و وعده و وعیدهای مکرر مسوولان در ایجاد صدها هزار شغل برای خیل عظیم بیکاران ، موفقیت این طرح همچنان مورد مناقشه مسوولان و کارشناسان است .
در حالی که وزیر کار و امور اجتماعی روز گذشته طی مصاحبه ای از موفقیت 97درصدی طرح ایجاد 300هزار فرصت شغلی در سال 81 خبر داد، بسیاری از صاحب نظران و حتی جوانان از اجرای طرح اعلام نارضایتی می کنند و آن را طرحی ناموفق و عقیم می دانند. صفدر حسینی به منظور اجرای طرح ضربتی اشتغال در سال جاری و برای ایجاد 100هزار فرصت شغلی با اعتباری 300میلیارد تومانی اعلام آمادگی کرد. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اجرای طرح ضربتی اشتغال را به دلیل مشکلات اجرایی آن برای کاهش بحران بیکاری ناکافی می دانند. به گفته آنان ، علی رغم این که طرح ضربتی اشتغال یکی از اقدامات مفید دولت برای ایجاد فرصتهای شغلی به شمار می آید، اما اجرای این طرح به خلق اشتغال پایدار در بسیاری از موارد منتهی نشده است .

قراردادهای صوری

بررسی های انجام شده ، نشان می دهد برخی از این قراردادها به صورت توافقی و صوری بوده و صرفا برای استفاده از تسهیلات 30میلیون ریالی صورت گرفته است . هر چند وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان مجری این طرح همچنان بر موفقیت این طرح اصرار دارد برخی از نمایندگان مجلس معتقدند کل تسهیلات در نظر گرفته شده برای اشتغال به عبارت دیگر اعتبار 900میلیارد تومانی طرح ضربتی اشتغال می تواند ضمن ایجاد فرصتهای شغلی بسیار ، چرخهای صنعت را به گردش درآورد؛ اما این طور نشده است .

طرحی پر انتقاد

سال گذشته که این طرح شروع شد ، انتقادات بسیاری بر آن وارد بود ؛ حتی علی ظفرزاده ، نماینده مجلس در اظهار نظری گفته بود آیین نامه طرح 100درصد غیرکارشناسی تنظیم شده است ؛ به همین دلیل زمینه سوئ استفاده از آن فراهم شده است . وی با بیان این که اغلب واحدهای تولیدی نتوانستند از این وام استفاده کنند ، گفت : تسهیلات طرح بیشتر به سمت اصناف و واحدهای خرده پا سوق داده شده است و برخی از این واحدها علی رغم این که از تسهیلات 30میلیون ریالی استفاده کرده اند، اما اشتغالی ایجاد نکرده اند. 5ماه بعد از این اظهارها بود که وزیر کار از موفقیت 98درصدی اجرای طرح خبر داد و در همان حال علی ظفرزاده منتقد گذشته طرح در قبال سوال خبرنگار ما درباره موفقیت های ادعا شده ، گفت : دولت در آستانه بحران است و هر دولتی در چنین موقعیت هایی به یکسری اقدامات اورژانسی دست می زند که طرح ضربتی اشتغال هم شامل همان اقدامات اورژانسی است . ظفرزاده که تا چند ماه پیش آیین نامه اجرایی را 100درصد غلط و مشکل دار می دانست ، اظهار امیدواری کرد در طرح سال آینده نواقص آیین نامه ای تعدیل شود. وی گفت : بهتر است به سراغ طرحهای جدید بروید. این طرح هر چه بود، گذشت .

کار ساز نیست

در همین حال ، دکتر غنیمی فرد، رئیس خانه صنعت و معدن معتقد است : درباره حل مشکل اشتغال ، طرح ضربتی کارساز نیست . ما نمی توانیم 300هزار کارگاه در سرتاسر کشور پیدا کنیم که 3میلیون تومان احتیاج داشته باشند تا یک نفر را استخدام کنند این طرحها برای خرج کردن و تزریق پول برای شکستن رکود بازار خوب است ، اما اشتغال مولد و دایمی ایجاد نمی کند. وی معتقد است اگر به هر نفر یا هر واحد صنفی و تولیدی به تعداد کاری که ایجاد می کرد، پول می دادند تا حدودی مشکلات کمتر می شد. دکتر غنیمی فرد درباره اظهار نظر اخیر وزیر کار مبنی بر موفقیت 97درصدی طرح ضربتی گفت : ممکن است این آمار و ارقام واقعیت داشته باشد؛ اما برای اطمینان باید مرجعی غیر از وزارت کار یا بانک مرکزی در این باره تحقیق کند و تعداد افرادی را که از این طریق مشغول به کار شده اند، سرشماری کند تا واقعیت مشخص شود و این که چرا این 300هزار شغل جدید در جامعه نمودی ندارد. غنیمی فرد در ادامه افزود: وقتی می گویند هر شغل جدید را با 32میلیون تومان می توان ایجاد کرد ، کدام کارگاه محتاج 3میلیون تومان برای ایجاد شغل است؛ وی با اشاره به آمار اخیر دادگستری گفت : در حال حاضر 4تا 17هزار کارآفرین خرده پا به دلیل مشکلات مالی در زندان هستند و این وضعیت نشاندهنده وضعیت کار و بازار و آینده نامعلوم آن است .

ارقام غیر واقعی

دکتر الله داد، اقتصاددان نیز در این باره معتقد است : هر چند هیات دولت سعی دارد 900هزار شغل ایجاد کنداما این رقم ، رقمی دور از ذهن است . وی افزود: ایجاد شغل پایدار برعکس آن چیزی که قبلا اعلام شد با طرح ضربتی به سرانجام نمی رسد، همچنان که تجربه ثابت کرد این طرح ، طرح موفقی نبود. ایجاد هر شغل پایدار بین 20تا 30میلیون تومان هزینه دارد؛ لذا این رقم از رقم درآمدهای نفتی ما هم بیشتر خواهد شد و از هم اکنون مشخص است که قطعا دولت چنین هزینه ای را نخواهد داشت . وی گفت : تجربه نشان داده است ، دولت کارآفرین خوبی نیست ؛ کارآفرینی باید به عهده کارآفرینان واقعی یعنی بخش خصوصی باشد و مشکلات اساسی اشتغال در جذب سرمایه های بخش خصوصی است . وی در ادامه با اشاره به نقش نظارتی دولت گفت : دولت بهتر است دست از طرحهای ضربتی بردارد و در خصوص ایجاد اشتغال پردوام نسبت به سرمایه گذاری خصوصی با نقش صرفا نظارتی خود اقدام کند؛ در غیر این صورت با خیل عظیم بیکاران متولدان سالهای 62 تا 65 روبه رو می شویم . این استاد دانشگاه گفت : اصولا در این شرایط نمی توانیم با تزریق نیروی کار در یک کارگاه ، ادعای ایجاد اشتغال داشته باشیم . بعضی شغلها احتیاج به زمینه سازی های اصولی دارد؛ مثلا در احداث یک نیروگاه برای ایجاد هر شغل حدود 4میلیون دلار هزینه لازم دارد و در صنعت نفت هم همین است . در بخش تولیدی که ارزانتر از سایر بخشهاست ، برای ایجاد هر شغل بین 10تا 15هزار دلار را پیش بینی می کنند؛ اگر دولت بخواهد 700هزار شغل ایجاد کند ، باید رقمی در حدود 5/17 میلیارد دلار هزینه کند که این مبلغ در حدود درآمد سالانه ایران است .
به اشتراک گذاری
کد خبر : 668403043094266799
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: