• 1 2
  • 0

گنج یابی در مجالس عروسی

چهارشنبه 5 تیر 1398 ساعت 20:57
اعضای یک باند سرقت که با شگردی، طلاهای شهروندان را از منازل آن ها سرقت می کردند، در حالی به چنگ قانون افتادند که راز شگفت انگیز آنان مال باختگان را در بهت و حیرت فرو برد.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان ، اعضای یک باند سرقت که با شگردی عجیب، طلا‌های شهروندان را از منازل آن‌ها می‌ربودند در حالی با تلاش شبانه روزی نیرو‌های کلانتری میرزاکوچک خان مشهد و صدور دستورات ویژه‌ای از سوی معاون دادستان مرکز خراسان رضوی به چنگ قانون افتادند که راز شگفت انگیز آنان، مال باختگان را در بهت و حیرت فرو برد.

ماجرای سرقت طلا و زیورآلات گران قیمت از منازل شهروندان به موضوعی حساس در دستگاه قضایی و گروه‌های مبارزه با سرقت پلیس مشهد تبدیل شد تا جایی که به دنبال افزایش سرقت‌های مذکور با کمترین تخریب و به هم ریختگی منزل، معاون دادستان مرکز خراسان رضوی را بر آن داشت تا دستورات محرمانه و ویژه‌ای را برای رصد‌های اطلاعاتی و شناسایی شکارچیان طلا، صادر کند.

در پی دستور قاضی سیدجواد حسینی، گروه ویژه‌ای از نیرو‌های تجسس و اطلاعات کلانتری میرزاکوچک خان با نظارت و فرماندهی مستقیم سرهنگ احمد محتشمی (رئیس کلانتری میرزاکوچک خان) وارد عمل شدند و به تحقیق در این باره پرداختند.

تجزیه و تحلیل‌های کارشناسی و اطلاعاتی نیرو‌های انتظامی حکایت از آن داشت که بیشتر سرقت‌ها در محدوده جغرافیایی کوی طلاب و گلشهر مشهد رخ داده است. بنابراین سارقان طلا باید در همین محدوده ساکن باشند. از سوی دیگر گروهی از ماموران انتظامی به بازبینی دقیق محل‌های سرقت پرداختند تا سرنخی از ماجرای شکارچیان طلا به دست آورند، اما شواهد و آثار موجود بیانگر آن بود که سارقان به طور دقیق از محل اختفا یا نگهداری طلا و زیورآلات در منازل اطلاع داشته اند و تنها سارقان با تخریب توپی در منازل وارد اتاق‌ها شده اند به همین دلیل نتیجه تحقیقات که با راهنمایی‌های سرپرست مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد همراه بود، نشان می‌داد که دزدان طلا احتمالا از وسیله‌ای مانند فلزیاب (گنج یاب) برای شناسایی محل نگهداری طلا در منازل استفاده می‌کنند که مال باختگان بعد از چند روز متوجه دستبرد می‌شوند چرا که عملا به هم ریختگی خاصی در محل‌های سرقت رخ نداده است!

گزارش هاحاکی است، در حالی که بررسی‌های نیرو‌های ترکیبی از اطلاعات، تجسس و گشت انتظامی کلانتری، با شیوه‌های پلیسی ادامه داشت یکی از مال باختگان با نشان دادن تصویری از انگشتر سرقتی به ماموران کلانتری میرزاکوچک خان، مدعی شد که فردی پیشنهاد خرید انگشتر گران قیمتی را به من داده است به شرط آن که حلقه آن را در انگشترسازی عوض کنیم، اما من وقتی در انگشتر خیره شدم تازه دریافتم که این انگشتر نگین دار مدتی قبل از منزل خودم سرقت شده است! با به دست آمدن این اطلاعات بلافاصله عملیات ماموران با دستور قاضی حسینی وارد مرحله جدیدی شد و نیرو‌های انتظامی در یک عملیات غافلگیرانه رابط شکارچیان طلا را به دام انداختند و از او به عنوان طعمه‌هایی برای دستگیری دیگر اعضای باند استفاده کردند.

تخلیه اطلاعاتی رابط شکارچیان طلا نشان می‌داد که نیرو‌های انتظامی با یک باند حرفه‌ای طرف هستند چرا که آن‌ها با فرستادن زنانی به مجالس عروسی و مولودی خوانی، بانوانی را شناسایی می‌کردند که طلا و زیورآلات زیادی بر سر و گردن داشتند و سپس مشخصات این بانوان بلافاصله به یکی دیگر از اعضای باند ارسال می‌شد که با خودرو در بیرون تالار منتظر بود.

همزمان با پایان یافتن مجلس عروسی یا مولودی خوانی، عضو دیگر باند به تعقیب زنی می‌پرداخت که مشخصات وی به عنوان بیشترین دارنده طلا در مجلس عروسی به وی ارسال شده بود.

با شناسایی منزل این زن و تصاویری که از محل سکونت طعمه به دست می‌آمد، نقشه زیرکانه سرقت طوری طراحی می‌شد که یک نفر در بیرون از منزل محل سرقت به نگهبانی می‌پرداخت و دیگری با بریدن توپی در وارد منزل می‌شد و بلافاصله در اتاق خواب‌ها یا مکان‌های احتمالی دیگر نگهداری طلا به جست وجو می‌پرداخت و سپس سرقت طلا در حالی صورت می‌گرفت که منزل دارای کمترین به هم ریختگی بود.

گروه ویژه کلانتری که به سرپرستی سرگرد کسروی به عملیات پلیسی خود ادامه می‌دادند در نهایت با به دست آوردن این اطلاعات و شناسایی دیگر اعضای باند به سرنخ‌هایی دست یافتند که قرار بود اعضای باند در نیمه‌های شب به یکی از منازل از قبل شناسایی شده، دستبرد بزنند به همین دلیل آن‌ها محل مذکور را به محاصره نامحسوس درآوردند، ولی آن شب هیچ سرقتی در آن منزل رخ نداد، تماس رابط با دیگر اعضای باند نشان داد که آن شب فروشگاه مواد غذایی محله مذکور تا پاسی از شب باز بود و سارقان به دلیل آن که شناسایی نشوند از دستبرد منصرف شده بودند.

با وجود این عملیات نیرو‌های کلانتری میرزاکوچک خان همچنان با دستور قاضی حسینی ادامه یافت، ولی شب بعد مالک منزل قبل از دستبرد سارقان با موتورسیکلت به منزلش رسید و این سرقت نیز ناکام ماند.

بنابراین گزارش، به ناچار و با هماهنگی سرهنگ محتشمی بالاخره نیرو‌های ویژه عملیاتی شیوه‌های پلیسی خود را تغییر دادند و طی قرار صوری با دزدان طلا، دو عضو باند را در یک کافه در منطقه گلشهر مشهد به دام انداختند. در بازرسی از منازل اعضای باند تاکنون مقداری طلا و جواهر و انگشتر‌های نگین دار کشف شده است، اما متهمان مدعی هستند که طلا‌های سرقتی توسط دیگرهمدستانشان فروخته شده است.

اما هنوز با احتمال کشف دستگاه فلزیاب، بررسی‌های پلیسی در حالی ادامه دارد که زنان همدست آنان نیز شناسایی شده اند و این پرونده به پلیس آگاهی ارسال شده است.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3794082439727301411
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: