• 0 0
  • 0

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور در گفت و گو با جام‏ جم آنلاین مطرح کرد؛

هزارمین موزه ایران تا 2 سال آینده برپا می‌شود/ لزوم توجه ویژه وزارت‌خانه‌ها به موضوع موزه

شنبه 28 اردیبهشت 1398 ساعت 07:42
مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور می‎گوید مهم‎ترین روش ایجاد توسعه پایدار توجه بسیار ویژه به موزه‎ها و افزایش تعداد آنهاست.

به گزارش جام‎جم آنلاین ، محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور در گفت و گو با جام‎جم آنلاین عنوان کرد: وقتی ما یک روز را تعیین را برای موزه می کنیم، همه مردم دنیا در رابطه با موزه ها در آن روز امتیازات ویژه ای دارند این یعنی اینکه با موضوع بسیار پراهمیتی روبرو هستیم.

کارگر گفت: موزه‎ها مهم ترین پدیده فرهنگی بعد از رنسانس در غرب محسوب می‎شوند و از جایگاه بسیار ویژه ای در توسعه همه علوم و همه وجوه زندگی انسان برخوردار هستند. تصور کنیم که اگر موزه‎ها به وجود نمی آمدند الان در چه وضعیت فرهنگی به سر می بردیم. قطعا آن وضعیت بسیار اسف بار می‎شد و هیچ چیزی از تمامی هنرها ، بناها و دستاوردهای انسان در طول چند هزار سال حیات در کره زمین نداشتیم. این موزه‎ها بودند که موجب شدند تا با یک نگاه ویژه به آثار به جای مانده اعم از ملموس و غیرملموس توجه کنیم.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: ما امروز دارای گنجینه‌ای بسیار غنی هستیم و برخی از موزه‌ها بیش از 200 میلیون شی را در اختیار دارند و این مسئله بسیار با اهمیتی تلقی می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: بیست و هشتم اردیبهشت ماه روز جهانی موزه است؛ باید ببینیم این موضوع چه تاثیری بر روی خود موزه‌ها دارد. در این روز گفت‎وگوهای زیادی در رابطه با اهمیت موزه‌ها انجام می شود. مردم توجهی جدی به موزه‌ها دارند و به این موضوع فکر می کنند، آن را به چالش می‎کشند و نقد می‎کنند. همه اینها فرصت بزرگی است تا موزه‌ها بتوانند وضعیت بهتری را پیدا کنند و خودشان را بشناسند و البته مسئولیت و رسالتی را که در جامعه به دوش دارند با آگاهی بیشتری انجام بدهند.

وی بیان داشت: ما به بیست و هشتم اردیبهشت ماه بسیار اهمیت می‌دهیم. هر موزه‌ای تلاش می‎کند تا خدماتی ویژه داشته باشد و اتفاقی خاص را درون مجموعه خودش به وجود بیاورد. توجه مردم باید به سمت موزه‌ها بیشتر شود.

کارگر در ادامه گفت: در روز جهانی موزه ، هر سال یک شعار در نظر گرفته می‌شود. موزه‌ها تلاش می کنند در سال پیش رو نسبت به تحقق این شعار اقدام کنند. امسال شعار این است که موزه‌ها به عنوان کانون‎های فرهنگی نسبت به برخورد با سنت‎ها باید مورد توجه قرار بگیرند. این شعار بسیار مهم است.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور اذعان داشت: ما بحثی را به نام سنت داریم و در کنار آن شاهد مدرنیزه هم هستیم. در واقع می‎خواهیم نشان بدهیم موزه‎ها چگونه می‎توانند پلی بین سنت و مدرنیزه ایجاد کنند و چگونه می‎توانند جامعه امروز را از دستاوردهای پیشین و از مجموعه سنت‎ها آگاه بسازند و چگونه اینها در کنار هم می‎توانند زمینه توسعه پایدار را فراهم کنند.

وی یادآور شد: در کنار این شعار که برای امسال در نظر گرفته شده است تلاش‎ها و فعالیت‎های مختلفی در هر موزه‎ای نسبت به موضوع خودش و جامعه انجام خواهد داد. نکته بسیار مهم دیگر این است که موزه‎ها امروز به موضوعات اجتماعی توجه ویژه‎ای دارند و چالش ها و دغدغه های جامعه را مد نظر می‎گیرند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حتی دغدغه دولت‎ها هم برای آنها مهم است؛ مثلا اگر در یک جامعه بحث هویت یک موضوع مهم شمرده می‎شود و دغدغه‎هایی را پشت سر خود رقم زده است، موزه‎ها رسالت دارند تا در رابطه با بحث هویت کاری جدی انجام بدهند. اگر نسبت به وحدت ملی کاری باید انجام شود قطعا موزه‎ها می‎توانند در این زمینه پرتلاش باشند.

کارگر گفت: اگر در یک جامعه باید امید تزریق شود ، موزه‎ها می‎توانند نقش بسیار بارزی در این رابطه داشته باشند و یا اگر جامعه «انگیزه» را می‎طلبد باز هم موزه‎ها نسبت به این موضوع می‎توانند تاثیرگذار باشند.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: تمامی موضوعات اعم از اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی، اجتماعی و غیره می‎توانند در موزه‎ها مطرح شوند و در واقع نقش جلودار دیپلماسی فرهنگی را ایفا می‎کنند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: همین اکنون موزه‎ها در سطح جهان با برگزاری نمایشگاه‏های مختلف این نقش را به بهترین شکل ممکن ایفا می‏کنند. این موضوع تاثیر زیادی بر افکار جهانی دارد و نگاه مردم را به ایران تغییر می دهد و از سویی پنجره‏ای را به روی مردم در رابطه با فرهنگ، هنر و تمدن چندین هزار ساله کشور باز می‏کند.

وی افزود: این رویه گفتمانی را در رابطه با تمدن و صدها موضوع دیگر رقم می‎زند. موزه‎ها نقشی بسیار جدی دارند و دغدغه ‏های یک جامعه را کم می‏کنند. نقش تاثیرگذار موزه‎ها در همه عرصه‏ها غیرقابل کتمان است؛ آنها از گذشته حفاظت می‏کنند و پژوهش‏های زیادی در این رابطه انجام می شود. اینها وظایف ذاتی یک موزه است.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد: برگزاری جشنواره‎ها، نمایشگاه‎ها، سخنرانی‎ها و موضوعات مرتبط با انتشارات و پژوهشی و صدها موضوع دیگر همواره در دایره رسالت‎های دایمی موزه‎ها قرار دارد.

کارگر یادآور شد: موزه‎ها در واقع کانونی برای آموزش هستند؛ نقش آموزشی موزه‎ها بسیار مهم است و ارتباط با نهادهای آموزشی مثل مدارس و آموزشگاه و ... حائز اهمیت قرار دارد و در مجموع موزه‎ها تلاش می‎کنند تا سطح آگاهی های مردم را نسبت به موضوعات مختلف افزایش بدهند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 680 موزه فعال در کشور برخوردار هستیم و رشد بسیار خوبی را در این زمینه شاهد بوده‎ایم به گونه‎ای که در سالی که پشت سر گذاشتیم تقریبا در هر پنج روز شاهد افتتاح یک موزه بودیم. امروز پیش‎بینی می‎کنیم تا دو سال آینده موفق شویم جشن ملی برای افتتاح هزارمین موزه در کشور برپا کنیم و همه موزه‎دارها و همه مسئولین مرتبط در این باره تلاش می‎کنند.

وی با تاکید بر تلاش بیشتر برای ایجاد موزه گفت: اداره کل موزه‎های کشور تلاش می‎کند تا به افزایش تعداد موزه‎ها کمک کند. ظرفیت‎های زیادی در حوزه ایجاد موزه در کشور وجود دارد که باید به همه آنها پرداخته شود و ما سعی خود را می‎کنیم تا در هر جایی موزه راه اندازی کنیم چرا که تمام خرده فرهنگ‎ها باید از سوی موزه حفظ شود.

کارگر با بیان اینکه "زمانی که ما بتوانیم تمامی فرهنگ خود را بشناسیم و آن حفظ کنیم می‎توانیم یک جامعه پایدار را تشکیل بدهیم" افزود: رسیدن به توسعه پایدار بدون توجه به دستاوردهای انسان در گذشته امکان‌پذیر نیست. در کشور ما هم توسعه پایدار باید از درون تاریخ جستجو شود.

وی تاکید کرد: تعداد موزه های خصوصی که در کشور وجود دارد بیش از 140 موزه است. این رشد بسیار خوبی است.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: روز بیست و هشتم اردیبهشت بازدید از موزه‏ها برای عموم مردم در سراسر کشور رایگان است و من از همه آنها دعوت می‏کنم تا از موزه‏های مختلف بازدید به عمل بیاورند. در این روز دو ساعت به زمان کار موزه‏ها اضافه می شود؛ یعنی تا هشت شب همه موزه‏ها باز هستند.

کارگر اذعان داشت: هر وزارت‎خانه، سازمان و نهاد موظف است که میراث خودش را حفظ کند. مثلا در رابطه با ورزش دارای یک میراث بسیار عمیقی هستیم و این وزارت ورزش است که باید تلاش کند تا با ایجاد موزه حافظه تاریخی را در رابطه با ورزش نگه دارد. در حوزه‎های صنعت، کشاورزی و راه و حتی مسکن و در تمامی موضوعات مثلا بحث حفاظتی، امنیتی و ارتش و هر موضوع دیگری که تصور کنیم دارای یک پیشینیه بسیار قوی و گسترده هستیم.

این مقام مسئول عنوان کرد: در کشور 11 هزار سال فرهنگ، تمدن و هنر مستمر داریم و از بالاترین تاریخ در رابطه با انسان و قدیمی‎ترین تمدن‎ها برخوردار هستیم. همه اینها موجب شده در هر حوزه‎ای دارای یک ژرفای بسیار مهمی باشیم.

وی تصریح کرد: از همه وزارت‎خانه‎ها و دستگاه‎ها دعوت می‎کنم با ایجاد موزه‎های تخصصی نسبت به حفظ میراث خود تلاش و مردم را با موضوعات خودشان آشنا کنند. وقتی موزه‎ای ایجاد می شود در واقع از مردم دعوت می شود تا با بخشی از تاریخ آشنا شوند. راه‎اندازی موزه به موفقیت همان دستگاه و وزارت خانه نیز کمک می‎کند.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور در پایان گفت: ما بدون شناخت از گذشته و دسترسی به دستاوردهای پیشنیان و البته خطاها و آزمایش‎های آنها نمی‎توانیم برای امروز و فردای خودمان برنامه مناسب برای رسیدن به توسعه پایدار تدوین کنیم.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3740967128862385196
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: