• 1 0
  • 0

جلیقه اعتراض در تونس، قرمز شد

یکشنبه 18 آذر 1397 ساعت 13:37
در پی اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه، گروهی از جوانان تونسی دیشب (شنبه) در اعتراض به فساد کمپینی به نام «جلیقه قرمزها» تشکیل دادند، این در حالی است که «یوسف الشاهد» نخست وزیر این کشور با وجود برخی مشکلات بر سابقه طولانی کشورش در مبارزه با فساد تاکید دارد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، فعالان تونسی با انتشار بیانیه ای در اینترنت و شبکه های اجتماعی، به طور رسمی از آغاز به کار کمپین جلیقه قرمزها خبر داده و هدف از تشکیل آن را اعتراض مسالمت آمیز به ناکامی های دولت، فساد، هزینه های بالای زندگی، بیکاری، سوء مدیریت اعلام کردند.

در این بیانیه آمده است: ما جونان تونسی امروز به طور رسمی تشکیل کمپین جلیقه قرمزها را اعلام و تلاش می کنیم کشورمان را از سایه عدم مقبولیت و نبود شفافیت در نگرش سیاستمداران کنونی و افزایش شکاف میان دولت و ملت برهانیم.

در این بیانیه تاکید شده است: کمپین جلیقه قرمزها، ادامه مبارزه و اقدامی برای بازپس گیری کرامت و حقوق ملت تونس است و این اعتراضات جنبه مسالمت آمیز دارد.

این کمپین در حالی تشکیل شده که دیروز «یوسف الشاهد» نخست وزیر تونس در حاشیه اختتامیه سومین کنفرانس مبارزه با فساد در شهر تونس پایتخت این کشور تاکید کرد که تونس سابقه ای طولانی در مبارزه با فساد دارد و با وجود چالش های فراوان، موفقیت های مهمی طی دو سال گذشته در این زمینه بدست آورده است.

وی افزود : انکار نمی کنیم نقص هایی وجود دارد اما به رغم همه انتقادها، با تمام وجود به این مبارزه ادامه می دهیم و خود را متعهد می دانیم که تمام حمایت ها و منابع را برای جمعیت مبارزه با فساد و نهادهای ذیربط فراهم آوریم.

گفتنی است؛ دولت تونس در سوم خرداد 96 کمپینی برای مبارزه با فساد تشکیل داد و تعدادی از تجار، کارمندان گمرگ و قاچاقچیان را به اتهام فساد بازداشت کرد.

همچنین طبق گزارش سال گذشته میلادی سازمان شفافیت بین المللی در زمینه شاخص ادراک فساد، تونس با یک پله صعود نسبت به سال 2015 و 2016 میلادی در رتبه 74 دنیا در زمینه مبارزه با فساد قرار دارد.