• 0 0
  • 0

نشست خبری رؤسای جمهور ایران و عراق

روحانی: مشکل ریزگرد‌ها باید با همکاری حل شود

شنبه 26 آبان 1397 ساعت 13:02
رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور عراق وعده دادند که خود شخصا موضوع محیط زیست را پیگیری می‌کنند تا با کمک همدیگر مردم دو کشور را از رنج ریزگرد‌ها خلاص کنیم.

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صدا و سیما، حسن روحانی در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور عراق تصریح کرد: در مذاکرات پیرامون موضوعات دو جانبه و اقتصادی، هر دو طرف بر لزوم بکارگیری ظرفیت های بیشتر دو کشور برای توسعه روابط تاکید داشتیم.

وی افزود : ارزش روابط اقتصادی بین دو کشور امروز به حدود 12 میلیارد دلار می رسد که می توان با تلاش دو جانبه این رقم را در آینده نزدیک به 20 میلیارد دلار رساند.

روحانی ادامه داد : در دیدار امروز، ما درباره روابط و تبادل برق، گاز و فرآورده های نفتی همچنین فعالیت های دو کشور در زمینه کشف و استخراج نفت گفتگو کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به مذاکره با طرف عراقی درباره اتصال راه آهن دو کشور در منطقه غرب و جنوب تصریح کرد : اتصال راه آهن شلمچه به بصره به طور ویژه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت که مقدمات آن کاملا مهیاست و با اقدامات وزارت دارایی عراق شرکت ایرانی بزودی می تواند کار را آغاز کند.

وی ادامه داد: با اتصال راه آهن 35 کیلومتری شلمچه به بصره، مردم دو کشور به سهولت می توانند رفت و آمد کنند و ما نیز می توانیم هم بار مورد نیاز دو کشور و هم انتقال مسافران را از این طریق راحت تر و ارزان تر انجام دهیم و بویژه در ایام اربعین مردم ما بتوانند به سهولت از طریق راه آهن به کربلا برسند.

رئیس جمهور در ادامه به موضوع لایروبی اروند رود و شط العرب اشاره کرد و گفت : مسئله لایروبی در این دو منطقه برای دو کشور حائز اهمیت است چرا که این لایروبی منجر به آبادانی بیشتر در آبادان ، خرمشهر، بصره و فاو خواهد شد.

روحانی گفت: مسئله محیط زیست نیز برای دو طرف حائز اهمیت است و امروز بخشی از مردم ما در مرزهای غربی و بویژه جنوب دچار مشکل ریزگردها هستند که باید به عنوان معضل با همکاری دو کشور حل و فصل شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد : بسیار خرسندم که رئیس جمهور عراق وعده دادند که خود شخصا موضوع محیط زیست را پیگیری می کنند تا ما بتوانیم همانطور که ملت عراق را از رنج داعش با کمک همدیگر خلاص کردیم، مردم دو کشور را نیز از رنج ریزگردها با یاری دو کشور خلاص کنیم.

وی گفت: دو طرف توافق کردیم که منطقه آزاد تجاری بین دو کشور داشته باشیم تا ایجاد صنایع مشترک را در این منطقه آغاز کنیم و از کمیسیون مشترک می خواهیم سریع تر این موضوع را دنبال کند.

امنیت عراق را امنیت ایران می دانیم

رئیس جمهور گفت : امنیت عراق را امنیت ایران و توسعه عراق را توسعه ایران می دانیم و روابط دو ملت ایران و عراق باید روز به روز بیشتر شود.

روحانی در ادامه سخنان خود در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور عراق افزود: در خصوص مسائل منطقه نیز گفتگو داشتیم و نظر هر دو طرف این بود که ثبات و امنیت در کل منطقه به نفع همه مردم است و نیازی به مداخلات خارجی در منطقه نداریم.

رئیس جمهور اظهار داشت: کشورهای منطقه باید با همدیگر روابط نزدیک تری داشته باشند و باید بتوانیم با همکاری یکدیگر در منطقه، بویژه دو دولت مهم عراق و ایران برای ثبات و امنیت کل منطقه تلاش کنند و امیدواریم هرچه زودتر شاهد پایان جنگ ویرانگر ظالمانه در یمن و استقرار ثبات و امنیت در سوریه و کل منطقه باشیم.

روحانی گفت: ما امنیت عراق را امنیت ایران و توسعه عراق را توسعه ایران می دانیم و روابط دو ملت ایران و عراق باید روز به روز بیشتر شود همچنین از لحاظ اقتصادی و سیاسی شاهد روابط نزدیکتری بین دو کشور دوست باشیم.

نقش بزرگ حمایت های ایران در شکست تروریسم

رئیس جمهور عراق گفت: اهمیت فراوانی برای پیوندهای مشترک و روابط دو کشور قائلیم و خواستار آن هستیم که به شرایطی بهتر از آنچه امروز در آن قرار داریم برسیم.

برهم صالح در نشست خبری مشترک با آقای روحانی افزود: در ابتدا علاقمندم بار دیگر از آقای رئیس جمهور و مسئولان گرانقدر ایرانی به دلیل میزبانی شایسته و استقبال گرم تشکر کنم.

وی با بیان اینکه امروز پیامی روشن از بغداد برای شما آورده ام اظهار داشت: اهمیت روابط با ایران را به خوبی درک می کنیم و این روابط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی بین دو کشور ریشه در تاریخ دارد.

برهم صالح گفت: پیوندهای عمیقی دو ملت همسایه و مسلمان را با یکدیگر مرتبط و شرایط جغرافیایی دو کشور نیز که آنها را همسایه یکدیگر قرار داده این پیوندها را قوی تر می کند.

رئیس جمهور عراق با بیان اینکه ملت های ایران و عراق در بسیاری از حوادث مهم منطقه نقش داشته اند اظهار داشت: ما حمایت های شما از مردم عراق را در دوران مبارزه با استبداد صدام فراموش نمی کنیم همچنان که مواضع ایران را در مبارزه اخیر ما علیه تروریسم فراموش نخواهیم کرد.

برهم صالح ادامه داد: ایران با حمایت هایی که از ما انجام داد نقش بزرگی در شکست تروریسم ایفا کرد و ما اهمیت فراوانی برای این پیوندهای مشترک و روابط دو کشور قائل هستیم اما خواستار آن هستیم که به شرایطی بهتر از آنچه امروز در آن قرار داریم برسیم و این شرایط و روابط بهتر چیزی است که ملت های دو کشور و تمام منطقه شایسته آن هستند.

رئیس جمهور عراق گفت: بعد از شکست نظامی داعش، امروز عراق دو مسئله مهم بازسازی و تقویت ثبات سیاسی را پیش روی خود دارد و تحقق این هدف ها نیازمند برنامه ها و اقدامات سیاسی ، اصلاحی و اقتصادی داخلی است همچنان که نیازمند وجود فضای منطقه ای با ثبات است.

نیازمند نظام منطقه ای جدید هستیم

رئیس جمهور عراق گفت: نیازمند نظام جدید منطقه ای هستیم تا منافع ملت ها تأمین شود که در این زمینه نقش جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است و عراق هم باید نقش مهمی ایفا کند.

برهم صالح در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور کشورمان با تأکید بر ضرورت تشکیل نظام منطقه ای جدید بر پایه منافع ملت ها و به دور از کشمکش های بی حاصل و متناقض، افزود: باید کاری کنیم که همگرایی میان دولتها و ملتها افزایش یابد و در این زمینه باید حاکمیت و استقلال کشورها هم مغتنم شمرده شود.

وی با بیان اینکه همواره بر علاقه و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران تأکید داریم، گفت: از وزرای خارجه دو کشور هم می خواهم که همه تلاشها و راهکارهای خود را برای همکاری و همیاری میان دو دولت و ملت افزایش دهند.

برهم صالح ایجاد مناطق تجاری آزاد مرزی بین دو کشور را بسیار مهم و ضروری دانست و با اشاره به معضلات دو کشور در زمینه مسائل زیست محیطی نیز گفت: این یک معضل جهانی است اما اثراتش در منطقه ما بسیار بیشتر است و امیدواریم با کمک همدیگر بهبود این وضعیت را به نفع ملتها و آیندگان رقم بزنیم.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت اتصال خطوط ریلی بین ایران و عراق افزود: خطوط ریلی هم در انتقال و جابجایی زوار مهم است و هم در زیرساخت های اقتصادی و تجاری، بنابراین همه باید تلاش کنیم بر اساس منافع مشترک، اقدامات لازم را صورت دهیم.

رئیس جمهور عراق گفت: ما در روابط اصول ثابتی داریم، اصولی که به تحکیم ارتباط و همکاری های دو ملت و دو کشور در منطقه می انجامد، بنابراین باید همه باید در این زمینه تلاش کنیم.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3521841064460226728
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: