• 0 0
  • 0

جزئیات برگزاری جشنواره ملی عکاسی «ماسار» تشریح شد

یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 19:23
نشست خبری اولین جشنواره ملی عکاسی «ماسار» با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و دکتر زارع چاهوکی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران امروز یکشنبه 21 آبان 1396در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش جام جم آنلاین، در ابتدای این نشست، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به نسل جدید دانشگاه ها، گفت: دانشگاه های نسل جدید، اجتماع محور هستند و سر از لحاف خودشان بیرون آورده اند و به این که در جامعه چه می گذرد حساس هستند. خوشحالیم که در دانشگاه تهران به طور جدی مسئله اجتماع محوری مورد توجه قرار می گیرد.

وی افزود: یکی از مسائل مهمی که امروز ایران و جامعه جهانی را به خود مشغول کرده بحث محیط زیست و حفظ میراث فرهنگی است. شاید اگر چند دهه قبل از محیط زیست سخن می گفتیم و یا دم از مراقبت از ساختمان های تاریخی می زدیم؛ کمی تفریحی و فانتزی بود اما امروز این امر تفننی نیست و بسیار جدی و حیاتی به شمار می رود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به بحران بی آبی، گفت: امروز در فصل پاییز با بحران بی آبی رو به رو هستیم. کارشناسان معتقدند که مساله ما در چند دهه گذشته مساله کم آبی است. چرا ما امروز به اینجا رسیده ایم؟ چون کار نکرده ایم و دانشگاهیان ما روی این مسئله کار جدی نکرده اند و هشدار جدی نداده اند. متاسفانه دانشگاه های ما در چند دهه گذشته به مسائلی پرداخته اند که چندان مسئله ما نبوده است. سودجویانی که درختان را قطع می کنند با این اقدام طبیعت ما را از بین می برند.

وی با اشاره به پاسخگو نبودن مسئولان در چند دهه اخیر، تاکید کرد: کسانی که خودشان امروز درباره مسائل زیست محیطی ناله و فریاد می کنند، خودشان در گذشته مسئول بوده اند و در این روند نقش داشته اند. هیچ کس در این مملکت انگار طرف صحبت نیست و معلوم نیست چه کسی طرف انتقاد است. همه در جایگاه منتقد قرار می گیرند. همان مسئولان سال های گذشته، امروز خودشان منتقد هستند.

دکتر سرسنگی ادامه داد: بحث میراث فرهنگی بسیار مهم است. در همین تهران چندین خانه تاریخی قلع و قم شد و روی خاکستر این خانه های تاریخی، پاساژها و برج های سر به فلک کشیده ساخته شد. همین خانه های تاریخی اگر در کشورهای دیگر بود، حتما بسیار آن را پاس می داشتند. ما از نظر فرهنگی ملتی هستیم که قدر گذشته خودمان را نمی دانیم. بچه های ما وقتی به دنیا می آیند باید بدانند که عقبه و تمدن دارند. باید بدانند که فرهنگی بزرگ پشتشان هست. ما به هر علتی می خواهیم این فرهنگ و این تمدن را از صفحه روزگار پاک کنیم. چند باغ بزرگ در تهران بوده و دست بر قضا و طی چند هفته درختانش خشک شده و به همین بهانه خشک شدن درختان، باغ ها را از بین بردند و ساخت و ساز کردند؟

این استاد دانشگاه افزود: در این 40 سال گذشته کسانی که مسئولیتی در میراث فرهنگی داشتند باید بیایند و پاسخ دهند که چرا از میراث فرهنگی این کشور به درستی پاسداری نکردند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به برگزاری جشنواره ملی عکاسی «ماسار»، گفت: خوشحالم که امروز جشنواره ای داریم که با استفاده از ابزار هنر به مسئله مهم محیط زیست و میراث فرهنگی می پردازند. عکس در دنیای امروز هنری عمومی شده و همه آن را می شناسند. مردم در طول روز با حضور در شبکه های اجتماعی چندین عکس می بینند و یا عکس ثبت می کنند و با این هنر آشنا هستند.

او ادامه داد: کسانی که میراث فرهنگی را فقط از زاویه گردشگری و پول درآوردن می بینند، اشتباه می کنند. میراث فرهنگی اگر درست محافظت شود، درآمد مالی هم دارد. میراث فرهنگی در یک کشور کارکردش فقط پول درآوردن نیست. این میراث باید حفظ شوند.

مجید سرسنگی درباره کارهایی که در معاونت فرهنگی دانشگاه تهران انجام شده، گفت: چندی پیش همایش بین المللی باستان شناسان جوان را داشتیم و امروز هم جشنواره ملی ماسار را داریم که توسط خود دانشجویان برگزار می شود. ما به جای این که خودمان این برنامه ها را برگزار کنیم، معتقدیم که این برنامه ها را باید دانشجویان برگزار کنند.

او ادامه داد: برای این که دانشجویان دانشگاه تهران برای کارهای فرهنگی تشویق شوند، طرح های ویژه را مطرح کرده ایم. این طرح ها یا در سطح کل دانشگاه تهران یا در سطح ملی و یا در سطح بین المللی برگزار می شوند. ما هم از نظر مالی و هم از زوایای دیگر از طرح های ویژه حمایت می کنیم. از ابتدای سال تحصیلی تا کنون دو طرح ویژه دانشگاه را عملی کرده ایم و امیدواریم در ماه های باقی مانده از سال هم بتوانیم طرح های دیگری را عملی کنیم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی، اضافه کرد: همزمان با این هفته نمایشگاه کتابی را برای دانشجویان برگزار کرده ایم که دانشجویان می توانند کتاب های تخصصی و عمومی را تا 30 درصد تخفیف تهیه کنند. تفاهمی را با باغ کتاب تهران امضا کرده ایم که از این به بعد دانشجویان دانشگاه تهران از 70 تا 100 درصد تخفیف برای استفاده از باغ کتاب تهران را دارند. همچنین در آذرماه نخستین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران برگزار می شود.

در ادامه این نشست، امین مختاری دبیر کانون هنر و زیست بوم دانشگاه تهران، گفت: این کانون را زمستان سال گذشته تاسیس کردیم و اسفند سال گذشته فراخوان جشنواره ماسار منتشر شد. تلاش داریم که با زبان هنر از میراث فرهنگی و زیست بوم ایران حفاظت کنیم. در کانون هنر و زیست بوم نشست های آزاد چاره اندیشی نیز داریم و قرار است از مسئولان برای حضور در این نشست ها استفاده کنیم.

مسعود مکاری دبیر جشنواره «ماسار» در بخش دیگری از این نشست، گفت: «ماسار» نام چشمه ای در روستای قهرود شهرستان کاشان است. کلیت جشنواره بر اساس بوم گردی پایدار است. چهار بخش در این جشنواره تعریف شده است: طبیعت، میراث تاریخی و فرهنگی، نوروز و بخش ویژه روستای قهرود است.

او ادامه داد: 3527 اثر در بخش های مختلف برای جشنواره ارسال شده است. این تعداد اثر از نزدیک به 420 دهستان بوده است. شرکت کنندگان ما در این جشنواره از 30 استان بوده اند. در مجموع 952 نفر برای ما عکس ارسال کرده اند و 84 اثر به مرحله نمایشگاهی را پیدا کردند.

گفتنی است، داوری این جشنواره را سیف اله صمدیان، دکتر مجتبی آقایی و هدیه تهرانی بر عهده داشته اند.

در پایان این نشست از پوستر جشنواره «ماسار» رونمایی شد. همچنین دکتر مجید سرسنگی با حضور در نگارخانه دانشجو دانشگاه تهران، نمایشگاه عکس های این جشنواره افتتاح شد. اختتامیه جشنواره ملی عکاسی ماسار، 30 آبان 1396 ساعت 17 در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3066626225219921077
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: