• 64 63
  • 0

قالیباف : شاهد یک بحران اقتصادی هستیم

دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 ساعت 23:55
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه هر کسی به مفسد رحم کرد ظلم به مردم و آرمان های انقلاب کرده است، گفت: باید جلوی هرگونه رانت را بگیریم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه گفتگوی ویژه خبری درپاسخ به اینکه برنامه شما برای حمایت از محرومان چیست؟ گفت: انقلاب ما انقلاب مستضعفین است؛ فرهنگ مردم ایران هم توجه به نیازمندان و مستضعفان است. مسئولان هم باید این را در اولویت خود قرار دهند که اگر هر چه در کشور داریم به برکت توجه به محرومان است.

وی افزود: من در اولویت برنامه هایم دارم که مشکلات کوتاه مدت این عزیزان را حل کنم. ریشه این مشکلات در رکود و بیکاری است؛ از این رو برای برنامه های دراز مدت باید بیکاری را از بین برد.

در کشور امروز شاهد یک بحران اقتصادی هستیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در کشور امروز شاهد یک بحران اقتصادی هستیم افزود: بخش قابل توجهی از مردم ما جزو عزیزان کم درآمد محسوب می شوند که برای کار دراز مدت و حل مشکلات آنها و بیکاری چاره اندیشی کنیم، اما این نیاز به زمان دارد از این رو باید برای بیش از ۲۵ میلیون نفر پیش بینی داشته باشیم؛ این مثل مجروح تصادفی می ماند که باید خون ریزی آن را بند بیاوریم و سپس کار اساسی انجام دهیم.

قالیباف ادامه داد: در بحث هدفمندی یارانه ها باید به این قشر اولویت دهیم یارانه ای که سال ۸۴ به آنها دادیم الان قدرت خرید آن ۴۵۵۰۰ تومان به یک سوم تقلیل پیدا کرده است؛ باید قدرت خرید سال ۸۹ را در ۹۶ حفظ کنیم که معادل ۱۵۰ هزار تومان می شود.

۵ میلیون شغل در برنامه قطعی ما است

وی با بیان اینکه در حوزه بیکاری ۵ میلیون شغل در برنامه قطعی ما است که به مردم وعده داده ایم، تصریح کرد: در این حوزه یک سامانه ملی کارانه داریم که همه جوانان بالای ۱۸ سال جویای کار با شروع دولت مردم در این سامانه ثبت نام می کنند. بر اساس آئین نامه مشخص می شود این افراد چه مهارت و تحصیلاتی دارند، آیا قبلا اشتغال داشته اند یا اخراج شده اند، بر اساس ضوابط و مقررات به مراکز کاری و بخش خصوصی معرفی می شوند و در سقف ۵ میلیون نفر مشغول به کار می شوند.

قالیباف گفت: برای مدتی که این جوانان در سامانه هستند تا زمانی که به کار مشغول می شوند پیش بینی ۲۵۰ هزار تومان کرده ایم؛ تا با این کار تا زمان مشغول به کار شدن کمکی به انها انجام دهیم.

وی گفت: اولویت ما برای کار در بخش خصوصی است آنقدر که بخش خصوصی می تواند اشتغال ایجاد کند بخش های دولتی و بخش های عمومی غیر دولتی قادر به این کار نیستند.

کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: با همین نگاه زنان سرپرست خانوار یکی از موضوعات جدی کشور هستند. الان مرد خانه در خانه است و دو شیف کار می کند و با وجود آنکه همسرش کار می کند مشکلات اقتصادی دارد. یک زن تنها بدون سرپرست و بدسرپست باید زندگی را اداره کند اگر دولت به این ها توجه نکند در کجا می خواهد به این افراد توجه شود؟ خانواده ای ۸ معلول دارد با ۵۰ هزار تومان به ازای هر معلول آیا نیازهای بهداشتی آنها تامین می شود؟ باید این موارد مورد توجه قرار گیرد.

وی با طرح این سوال که، سوال است آیا می شود ۵ میلیون شغل ایجاد کرد؟ افزود: با اطمینان عرض می کنم می شود در حوزه آی تی، روستایی، صنایع کوچک، گردشگری، خدمات و صنعت می توان این کار را کرد. امروز در مجموع ذخایر گاز و نفت اولین کشور دنیا هستیم، در حال حاضر حدود ۵۱ میلیون تن تولیدات پتروشیمی داریم که می توانیم تا ۶۱ میلیون تن در کمتر از یک سال آن را افزایش دهیم.

۴ درصدی وجود دارند که از رانت استفاده می کنند

قالیباف گفت: هر میلیون تن تولیدات پتروشیمی ۲۰۰ هزار شغل مستقیم و ۴۰۰ هزار شغل غیر مستفیم برای ما ایجاد میکند. تکنولوژی نیروی انسانی و مواد اولیه این کار در داخل است اما گازی که تبدیل به مواد اولیه می شود برای اینکه به صنایع پایین دستی بیاید و ارزش افزوده پیدا کند دچار مشکل است.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ۴ درصدی وجود دارند که از رانت استفاده می کنند بیشترین درآمد را بی هیچ زحمتی می خواهند بردارند و مانع تولید می شوند این مواد اولیه پتروشیمی به صورت خام به خارج از کشور صادر می شود.

وی ادامه داد: کاهش هزینه دولت و اصلاح ساختار دولت، از سوی دیگر اصلاح نظام مالیاتی به نفع تولید کنندگان و افراد خرده پا و جلوگیری از فرار مالیاتی از سیاست هایی است که می توانیم توجه به محرومان را در قالب آن داشته باشیم.

قالیباف گفت: روزی که توفیق خدمت در شهردرای را پیدا کردم اولین نکته ای که قول دادم این بود که تلاش خواهیم کرد فاصله بین شمال و جنوب شهر را کاهش دهیم؛ امروز این اتفاق در شهر تهران افتاده است و همین را باید در سطح ملی انجام دهیم تا فاصله های طبقاتی را کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: اگر یارانه ها هدفمند شوند و به این اقداماتی که اشاره کردم توجه کنیم به مردم متعهد می شوم در طول دوره ای که بتوانیم به عنوان دولت مردم خدمتگذاری کنیم قادر خواهیم بود روند اصلاح فاصله طبقاتی را تحقق دهیم و مردم این را در زندگی خود حس کنند.

رحم به مفسد، ظلم به مردم است

کاندیدای ریاست جمهوری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات امروز دولت ما که مردم را دلشکسته کرده است بحث مبارزه با فساد است، خاطرنشان کرد: فساد هرکجا پیدا شد و هر کسی به مفسد رحم کرد ظلم به مردم و آرمان های انقلاب کرده است. باید تلاش کنیم برخورد شود، اولین گام در دولت مردم قطع دست کسانی است که وجود و نوع کارآنها ایجاد فساد می کند. اینکه مرتب بر ۴ درصد تاکید داریم، ۴ درصدهایی است که می خواهند بیشترین منافع کشور را بدون زحمت و با استفاده از رانت، اطلاعات، ارتباطات و نفوذ خود ببرند.

وی گفت: در زمینه قاچاق کالا آیا واقعا کسی نمی تواند از ۲۵ میلیارد دلار قاچار کالا جلوگیری کند؟ این منشا فساد بزرگی است که اتفاق می افتد، کالاهای غیر ضروری به کشور وارد می شود در کنار آن دلال ها نیز فعالیت دارند. کشاورزان و صنعت گران با زحمت تولید می کنند وقتی سود بانک و کارگر را می دهند عملا پولی برای آنها باقی نمی ماند اما یک دلال بی زحمت سود می برد. این ها مشکل ما است که باید با آن برخورد کرد.

وی ادامه داد: سابقه مدیریت من نشان داده است، اگر مدیر مطلع شد فسادی هست باید به شدت برخورد کرده و تحویل قوه قضائیه دهد و قوه قضائیه بی ملاحظه با متخلفان بر اساس عدالت برخورد کند.

باید جلوی هرگونه رانت را بگیریم

کاندیدای ریاست جمهوری با اشاره به اینکه چند روز قبل شنیدیم در خانه فلان مسئول کالای قاچاق دیده شده است، گفت: اگر جای رئیس دولت بودم با آن مسئول برخورد می کردم و از مردم عذرخواهی می کردم این وظیفه ای است که باید انجام شود و باید جلوی هرگونه رانت را بگیریم.

قالیباف در پاسخ به اینکه آیا با نزدیکان خود برخورد خواهد کرد یا نه عنوان کرد: اگر از بستگان و نزدیکان من بود یا کنار دست بود و این کار چاق کنی ها را انجام داد برای کشور مصیبت است؛ بدون هیچ تاملی باید برخورد شود در این حوزه ها اطلاع رسانی شفاف حق مردم است و رسانها باید این مسائل را مطرح کنند.

وی درباره روحیه اشرافی گری گفت: یکی از علت هایی که می گویم مردم دیده نمی شوند همین اشرافی گری است. وقتی زندگی، رفتار و منش انسان منش اشرافی گری شود و یک مدیر نشسته باشد از محیط اداره و اتاقش بیرون نیاید حتما از مردم فاصله می گیرد.

کاندیدای ریاست جمهوری با بیان اینکه سوال کردند درباره اینکه بعضی از اعضای کابینه ثروت و دارایی خودشان را اعلام نکردند ادامه داد: من در این باره گفتم حتما خجالت می کشند اعلام کنند. وقتی یک خانواده ای حداقل دریافت ۸۰۰ هزار تومانی را ندارد بعد یک مسئول بگوید ثروت من چند صد میلیارد است چه پاسخی داریم به مردم بدهیم؟

قالیباف گفت: مدیران، وزرا و استانداران در دولت مردم حق تجارت و کار اقتصادی را ندارند چون باید کار مردم را انجام دهند. البته انشاالله در ثروت آنها جای شبهه و اشکال شرعی نیست اما داشتن چنین ثروت حلالی هم زیبنده مسئول در جمهوری اسلامی نیست.

کاندیدای ریاست جمهوری تصریح کرد: بنده هیچ وقت کار اقتصادی شخصی حلال هم انجام ندادم. در دستور کار داریم وزرا، استاندارن و رئیس دولت نه تنها باید ثروت را به اطلاع قوه قضائیه برسانند بلکه مکلف هستند قبل از رای اعتماد به اطلاع مردم هم برسانند. در طول کار حق کار اقتصادی هم ندارند و باید در پایان بگویند چقدر سرمایه دارند. در غیر این صورت آن ۴ درصد بر گرده این ها سوار می شود و حق مردم ضایع می شود.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2826776036829220460
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: