• 1139 8
  • 2

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی:

قوه قضاییه ایران نیازی ندارد که مسئولان آمریکا برایش نسخه بپیچند

دوشنبه 9 شهریور 1394 ساعت 16:25
رئیس قوه قضاییه حفظ ارزش ها و رویکردهای اخلاقی و معنوی در جامعه را وظیفه­ ای همگانی و ضروری اعلام کرد و با تاکید بر ضرورت تلاش دولت و نهادهای مرتبط فرهنگی برای مقابله با ناهنجاری های اخلاقی و فرهنگی گفت: دادستان های سراسر کشور موظفند با رویه های غیراخلاقی و ناهنجاری های فرهنگی که به ارتکاب جرم منتهی شده است به صورت جدی برخورد کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تبریک هفته دولت به رئیس جمهور، اعضای هیئت دولت و همه مسئولان اجرایی کشور، تقدیر از فعالیت های انجام شده از سوی دولت در حوزه­ های مختلف و با آرزوی توفیق بیشتر دولت در خدمت رسانی به مردم، به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیئت دولت اشاره کرد و با بیان اینکه این سخنان مسیر اجرایی کشور را به روشنی تعیین می­کند گفت: علاوه بر نکات مهم بسیاری که در سخنان ایشان برجسته شده بود، دو نکته حائز اهمیت مربوط به «مباحث فرهنگی» کشور و توجه به «اقتصاد مقاومتی» بود که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد و از تمام ظرفیت ها در این دو مقوله باید استفاده شود.

توجه دلسوزانه به امور فرهنگی

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت استفاده از تمام ظرفیت­ ها برای تقویت امور فرهنگی و لزوم توجه تمام دلسوزان کشور به بهبود رویه­ های فرهنگی، به وظیفه قانونی دولت در بکارگیری تمام امکانات برای نیل به اهداف فرهنگی کشور منطبق با اصول و مبانی اسلامی و به استناد اصل دوم و سوم قانون اساسی تاکید کرد و افزود: مسئله فرهنگ در نظام جمهوری اسلامی برخلاف دیدگاه های مارکسیستی و سکولار مسئله زیربنایی است که براساس مبانی و ارزش های اسلامی، اصول دوم و سوم قانون اساسی و تاکیدات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری باید همواره آن را مدنظر قرار داد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه نگاه فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران با نگاههای سکولار و ماتریالیستی و مارکسیستی که اقتصاد و مسایلی از این دست را زیر بنا می دانند؛ تفاوت بنیادین دارد، تاکید کرد: ضرورت و اهمیت توجه به فرهنگ به عنوان یک اصل زیر بنایی در جمهوری اسلامی ایران آنچنان مسئله روشنی است که نیاز به بحث ندارد و همه مسئولان، از مسئولان اجرایی کشور گرفته تا تمام مسئولان خارج از دولت و مسئولان فرهنگی و دلسوزان کشور از جمله حوزه­ های علمیه و مراجع تقلید باید به نحو احسن به وظایف شرعی و قانونی خود در این باره عمل کنند.

شبیخون فرهنگی را باور کنیم

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه «مسئله شبیخون فرهنگی دشمن را باید جدی بگیریم و بدانیم اثر شبیخون فرهنگی در سطح جهانی هر روز ابعاد بیشتری به خود می گیرد» تصریح کرد: گسترش روزافزون کانال های ماهواره­ای و ازدیاد شبکه های فارسی زبان، سایت های مستهجن و کتاب های ضد ارزشی قطعاً به قصد قربت انجام نمی شود بلکه هدف نهایی آن نابودی ارزشهای دینی و اخلاقی جامعه و حمله به بنیان خانواده­ها است.

رئیس دستگاه قضا شرط نخست مقابله با شبیخون فرهنگی را «باورداشتن مسئله شبیخون فرهنگی دشمن» دانست وافزود: برای مقابله با شبیخون فرهنگی و برنامه ریزی نسبت به هجمه به کشور در عرصه فرهنگ ابتدا باید موضوع شبیخون فرهنگی را باور کنیم اما متاسفانه شاهد بودیم که در دوره اصلاحات، برخی حتی اصل مسئله شبیخون فرهنگی را باور نداشتند و طبیعی است که تا باوری ایجاد نشود مقابله­ای هم صورت نخواهد گرفت.

آیت الله آملی لاریجانی سپس به برخی مصادیق غیرارزشی و ناهنجاریهای موجود در جامعه از جمله فسادهای اجتماعی و اقتصادی، بدحجابی، توجه بیش از حد به ابزارهای ارتباطی از جمله تلفن همراه اشاره کرد و گفت: متاسفانه گاهی احساس می شود برخی خیابانهای پایتخت به سالن مد بیشتر شبیه است تا خیابان و محلی برای رفت و آمد مردم واین موضوع باید بررسی شود که چنین وضعی چگونه و و از قِبَل چه تساهلی پیش آمده است.

رئیس قوه قضاییه افزود: متاسفانه در عرصه پوشاک که شاید به ظاهر مسئله ای جزیی به نظر بیاید فضا به سمتی پیش رفته که پوشاک مناسب برای افراد متدین جامعه به دشواری یافت می شود که این مسئله نشانه و علامتی است که باید براساس آن نسبت به شرایط فرهنگی کشور حساس شد.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: تمام برنامه ریزی ها و هجوم رسانه ای و فرهنگی غرب برای تسلط بر کشورهای دیگر مسلط ساختن نوعی فرهنگ منحط وارداتی و از جمله از بین بردن بنیان خانواده است.

رئیس دستگاه قضا اظهار کرد: مسئولان کشور باید به هوش باشند و دستگاه قضایی نیز به سهم خود در کنار متولیان فرهنگی کشور در این راه قدم بر می دارد ولکن بیش از برخوردهای قضایی باید کار فرهنگی صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه از دادستانهای سراسر کشور خواست با جرایم مرتبط با مسائل فرهنگی و مظاهر و جلوه های ترویج کننده فساد و ناهنجاریهای اجتماعی برخورد کنند.

آیت الله آملی لاریجانی خواستار نظارت بیشتر بر سریال ها و فیلم های تلویزیون و سینما و پرهیز از رواج ناهنجاری در چنین فیلمها و سریالهایی شد و گفت: به هر حال باید در نظر داشت نوع پوشش، وضع مسکن، دیالوگ‌های رد و بدل شده و آنچه در فیلم ها و سریالها دیده می شود بار فرهنگی دارد.

رئیس دستگاه قضا گرایش بیش از حد خانواده ها به ابزارهای ارتباطی از جمله تلفن همراه و تبلت و شبکه های مجازی یکی دیگر از مسائلی دانست که باید مورد بررسی و توجه متولیان امور فرهنگی و تربیتی قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه افزود: متاسفانه خانواده ها و حتی کودکان و نوجوانان بیش از حد با شبکه های اجتماعی و وسایل ارتباطی سر و کار پیدا کرده اند و مشغولیت با این وسایل حالتی اعتیادآور پیدا کرده است.

آیت الله آملی لاریجانی نقطه مقابل نگاه ابزاری و مادی به زندگی و پرهیز از ناهنجاری​های اخلاقی و اجتماعی را، نگاه قرآنی و دینی به زندگی دانست و گفت: متاسفانه بسیاری از ما در زندگی روزمره خود دچار غفلت شده ایم در حالی که نگاه قرآنی جور دیگری است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه نگاه قرآنی به انسان یادآور می شود که حیات دنیا مملو از لهو و لعب است افزود: خداوند متعال در قرآن همواره به انسان اخطار می دهد که «اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَیَاةُ الدُّنْیَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ» و یا در سوره عنکبوت می فرماید که «وَما هذِهِ الحَیاةُ الدُّنیا إِلّا لَهوٌ وَلَعِبٌ وَإِنَّ الدّارَ الآخِرَةَ لَهِیَ الحَیَوانُ لَو کانوا یَعلَمونَ» حیات دنیا جز لهو و لعب نیست، جز بازیچه‌ای نیست و آنچه حقیقتاً حیات و زندگانی است، سرای آخرت است، عالم آخرت است. این ظاهر دنیا که پر ازکثرت است و انسان را به غفلت می کشاند این نکته‌ای است که در سراسر قرآن به آن توجه داده می‌شود. مطابق آیات ابتدایی سوره بقره «ذَلِکَ الْکِتَابُ لاَ رَیْبَ فِیهِ هُدًی لِّلْمُتَّقِینَ الذین یومنون بالغیب» انسانی که می خواهد مفلح و رستگار شود کسی است که به حقیقت عالم باطن و به حقیقت عالم هستی و وجود انسان پی برده و ایمان بیاورد.

آیت الله آملی لاریجانی بر ضرورت بکارگیری همه ظرفیتها وامکانات از سوی مسئولان و متولیان امور اجرایی کشور برای تقویت نگاه قرآنی در جامعه تاکید کرد و گفت: مطابق اصل دوم قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران براساس توجه به ارزشهای اسلامی از جمله توحید، نبوت، معاد و سایر ارزشهاست و دولت جمهوری اسلامی مطابق اصل سوم قانون اساسی موظف است همه امکانات خود را برای تحقق این ارزشها و رشد و تعالی معنوی و اخلاقی جامعه به کار گیرد.

تلاش دولت برای بهبود وضعیت مردم

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایجاد فضای خشن و ظالمانه تحریم علیه ایران بر ضرورت به کار گیری رویکرد اقتصاد مقاومتی بر حسب سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دولتمردان تاکید کرد و گفت: خوشبختانه دولت محترم تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت مردم و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی انجام می دهد و دستگاه قضایی نیز به سهم خود و براساس وظایف قانونی اش از کمک به دولت دریغ نخواهد کرد و برای ایجاد فضای سالم و رقابتی اقتصاد و سرمایه گذاری تلاش خواهد کرد.

رسیدگی قضایی در کمال خونسردی و متانت

آیت الله آملی لاریجانی سپس به برخی ادعاهای مقامات آمریکایی در مورد رسیدگی به پرونده­های قضایی در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران برحسب روال و وظیفه قانونی خود و در کمال خونسردی و متانت پرونده­ های قضایی از جمله پرونده‌های متهمان به جاسوسی آمریکایی را رسیدگی می کند و نیازی ندارد به اینکه مسئولان آمریکا برایش نسخه بپیچند. آنها ادعا کرده‌اند که رسیدگی به پرونده‌های متهمان مذکور ناعادلانه است و اتهامات آنان واهی است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: اگر عدالت را بخواهیم بر مبنای قاموس دولت آمریکا معنا کنیم که از دولت غاصب صهیونیستی حمایت می کند که ابایی از کشتن کودکان بی گناه ندارد و یا به حمایت از عربستان در حمله به یمن بر می خیزد؛ در این صورت البته کار ما و رسیدگی ما به پرونده متهم به جاسوسی ناعادلانه است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: دستگاه قضایی به وظیفه خود عمل خواهد کرد هر چند دستگاه های دیگر از جمله شورای عالی امنیت ملی و مواردی چون عفو مقام معظم رهبری نیز مراحلی کاملا قانونی است و اگر تشخیصی مبنی بر مصالح امنیت ملی مطرح شود بحث دیگری است و توصیه ما به مقامات آمریکایی این است که جوسازی بیهوده نکنند.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی در خصوص رهنمودهای مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، راجع به تربیت نیروهای متخصص و متعهد برای مناصب قضایی و اداری و نحوه اجرایی ساختن این امر صورت گرفت.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2076585445035015956
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 2 نظر )

فرهنگ آمریكا بی‌هیچ متولی درگیر و دار شناخت بین واقعیت و خیال محكوم به مرگ است. چرا كه به گفته‌ی یك نویسنده‌ی آمریكایی، توان شناخت واقعیت از خیال را از دست داده است. بر این مبنا فرهنگ آمریكایی نیازمند كنش‌گرانی است كه آن را از وضعیت كودكی محتوم خویش خارج سازند. وضعیتی كه شایعه‌های خاله زنكی و پوچ، به جای اخبار و اطلاعات به خورد مردم داده می‌شود فرهنگ فرو رفتن در توهم و خیال و هم‌چنین فرهنگ مشهور كه در اطراف آن رشد و نمو كرده، دست به دست هم داده­ اند و پوچی وحشتناكی نصیب جامعه كرده­ اند؛ این گونه است كه اكنون فرهنگ آمریكا از یك فرهنگ تولیدی به یك فرهنگ مصرفی تبدیل شده است. در واقع خصلت «صنعتی شدن» به فرد فرد جامعه‌ی آمریكایی نیز تعمیم داده شده است. در این فرآیند حتی فساد به مختصات تجارت آمیخته می­شود و رابطه جنسی به یك مزیت اقتصادی بدل می­شود. تولیدكنندگان محصولات پورنو هم می­دانند كه سن مشتریان­شان به طور فزاینده­ ای در حال كاهش است امّا سود و تجارت است كه این فرآیند تولید را توجیه می­كند
درود فراوان بر قوه قضاییه و آیت الله صادق آملی لاریجانی . آمریکا عملا بالکانیزه شده است. آنها نگاه بخشی دارند و دیگر نگاه کلی نگر در آمریکا وجود ندارد. قدرت نظامی آمریکا بزرگ ­ترین تکیه­ گاه این کشور برای تقویت و حفظ ابرقدرتی آن در جهان محسوب می­شود. تضعیف و نابودی جمهوری اسلامی ایران از جمله اهداف آمریکا است. امری که روند تحولات منطقه ­ای و جهانی نشان از شکست آن دارد چرا که حتی ارزیابی مقام‌های آمریکایی این است که جمهوری اسلامی ایران قدرت و نفوذ بی­ بدیلی در منطقه پیدا کرده است. این فرآیند انتقاداتی را به سیاست­های دولت­های وقت آمریکا در پی داشته است. چنان­چه «آلبرایت» وزیر خارجه‌ی سابق آمریکا در اعتراض به سیاست­های بوش گفت: ایران به خاطر تهاجم آمریکا به عراق قدرتمندتر شده و این بیش‌تر یک فاجعه است تا یک راه‌برد که رییس جمهور آمریکا، مطرح کرده است , تمام تلاش آمریکا از هجوم سخت­ افزاری و نرم­ افزاری به خاورمیانه تغییر فرهنگ سیاسی منطقه و حاکم­ کردن لیبرال دموکراسی پوچ که حافظ منافع آنها باشد امّا اینک ایران به­ عنوان ایدئولوژی مطرح در خارومیانه قدرت را در دست گرفته است. گزارش­های مراکز راه‌بردی و مطالعاتی آمریکا نشان داد که اوضاع منطقه از کنترل کاخ سفید خارج شده و آمریکا به تنهایی قادر به حل مشکلات ناشی از تغییرات در خاورمیانه نیست. هر چند در سال­های گذشته برای برون رفت از این وضعیت ابتدا یک جانبه­ گرایی در تحولات عراق و مسأله‌ی هسته­ ای ایران و سایر بحران­ های منطقه­ ای از جمله سوریه و لبنان را کنار گذاشت و به کشورهایی چون فرانسه و آلمان متوسل شد و یا در افغانستان با عقب­ نشینی از مناطق جنوبی و شمالی جای خود را به نیروهای ناتو بخشید؛ در برخورد با روسیه فرانسه را با خود همراه ساخت و در ارتباط با خلع سلاح حزب­ الله لبنان از دخالت مستقیم پرهیز کرد، امّا رویداد اخیر که به انحلال کابینه‌ی «حریری» در لبنان انجامید نشان داده شد تمامی این سیاست­ها نتوانسته مدیریت بحران را به کاخ سفید بازگرداند؛ همان­گونه که در سال­های گذشته گزارش ۱۴۲ صفحه­ ای بیکر- همیلتون قاطعانه اعلام کرد در صورتی آمریکا می­تواند بحران خاورمیانه را مدیریت نماید که به کشورهای ایران و سوریه متوسل شود. بنابر آمار رسمی گزارش شده، نزدیک به نیمی (46٪) از کل دختران بین 15 تا 19 ساله‌ی آمریکایی، دارای سابقه‌ی روابط جنسی هستند و این در حالی است که قوانین ازدواج در اسلام برای زیر18 سال را با شعار «کودک آزاری» مورد تنقید قرار می‌دهند! و حال آن که بدیهی است با توجه به شرایط اجتماعی، اقتصادی و ... ، حتی اگر فرهنگ ازدواج در سنین نوجوانی در ایران همگانی شود، باز ممکن نیست که نیمی از دختران 15 تا 19 ساله ازدواج کنند. در میان دختران 15 ساله‌ و مجرد آمریکایی، فقط 13٪ رابطه‌ی جنسی را تجربه نکرده‌اند! یعنی 87٪ آنان بدون ازدواج از سابقه‌ی رابطه‌ی جنسی برخوردارند و تا سن 19 سالگی فقط از هر 10 نفر، 3 نفر فاقد چنین رابطه‌ای هستند! و البته این رقم طبق گزارشات رسمی است که همیشه کم‌تر از واقعیت بیرونی می‌باشد. حداکثر سن تجربه‌ی رابطه‌ی جنسی دختران آمریکایی، 17 سالگی می‌باشد، در حالی که حداقل سن ازدواج آن‌ها 20 سالگی است و این بدان معناست که این عده در معرض حاملگی‌های زودرس و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی که شاید یک دهه به طول انجامد هستند. طبق آمار رسمی در سال 2006(م) تعداد 420.200 سقط جنین توسط مادران 15 تا 19 ساله به ثبت رسیده است و سن به پایان رساندن دوران بارداری زنان 15 تا 19 ساله در این سال به 27٪ تنزل پیدا کرده است. با توجه به این که از هر 10 نوجوان فقط 6 نفر به هنگام سقط جنین با بزرگ‌تر خود مشورت کرده و تحت نظر آن‌ها نوزاد خود را سقط می‌کنند، دولت آمریکا تصمیم دارد تا پایان سال 2010(م)، حضور و همراهی یکی از والدین برای سقط جنین را در 38 ایالت اجباری کند. فرهنگ آمریکا بی‌هیچ متولی در گیرودار شناخت بین واقعیت و خیال محکوم به مرگ است. چرا که به گفته‌ی یک نویسنده‌ی آمریکایی، توان شناخت واقعیت از خیال را از دست داده است.