• 1 0
  • 0

صالحی مطرح کرد

پروتکل الحاقی مشروط به توافق درباره همه مسائل

دوشنبه 7 اردیبهشت 1394 ساعت 13:14
رئیس سازمان انرژی اتمی به تلویزیون چین گفت: شرط پذیرش پروتکل الحاقی ، توافق درباره همه مسائل است و تا زمانی که درباره همه مسائل توافق نشده است این بدان معنا خواهد بود که توافقی حاصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی سی سی تی وی گفت: قدرت های جهانی موافقت کرده‌اند در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران همه تحریم ها را بسرعت رفع کنند.

وی افزود : در صورت تصویب مجلس ایران بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی می توانند از برخی مراکز غیرهسته‌ای ایران در چارچوب شرایط مشخص بازدید کنند. صالحی تاکید کرد ایران از منافع ملی خود محافظت خواهد کرد و در ادامه گفتگوها بر خطوط قرمز خود تاکید خواهد کرد.

صالحی در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه سی سی تی وی مبنی بر این که آیا ایران در چارچوب تدابیر اضافی اجازه خواهد داد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات غیرهسته‌ای آن دیدار کنند؟ گفت: این موضوع میان دو طرف مطرح و بررسی شده است. اگر همه مسائل به خوبی پیش برود ما این حقیقت را پذیرفته‌ایم که پروتکل الحاقی را خواهیم پذیرفت. این موضوع در ژنو سه مطرح شد. اما همانگونه که گفتم شرط تحقق این موضوع توافق درباره همه مسائل است و تا زمانی که درباره همه مسائل توافق نشده است، این بدان معنا خواهد بود که توافقی حاصل نشده است. ما نمی‌توانیم یک بخش را مورد توجه قرار دهیم و از بخش و حوزه دیگری غفلت کنیم. در پروتکل الحاقی این فرصت و امکان وجود دارد که از برخی سایت ها بازدید انجام شود اما این به تفاهم و توافق دوجانبه وابسته است. برای مثال فرض کنید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهند از یک مرکز یا تأسیسات غیرهسته ای بازدید کنند ما مخالف این موضوع هستیم. مراکز و تاسیسات هسته‌ای در چارچوب توافق تأمین امنیت تحت نظر قرار دارند. ما درباره مراکز غیرهسته‌ای صحبت می کنیم. بازرسان بر اساس پروتکل الحاقی می توانند از مناطق اطراف مراکز غیرهسته‌ای نمونه برداری کنند.

خبرنگار شبکه سی سی تی وی در ادامه از علی اکبر صالحی پرسید موضع ایران در قبال «آر ان دی» (توسعه و تحقیق ) چیست؟ زیرا کاخ سفید اخیراً فکت شیتی منتشر و اعلام کرد تا 10 سال تحقیقات در بخش غنی سازی و توسعه این بخش در ایران محدود خواهد بود تا این اطمینان حاصل شود که زمان دستیابی ایران به نقطه فرار هسته‌ای به یک سال افزایش یافته است. آیا توافقی در این خصوص وجود دارد؟ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: همانگونه که قبلاً هم گفته‌ام توافقی در این خصوص وجود ندارد، اما درکی در این خصوص وجود دارد که باید زمان دستیابی حدود یک سال باشد و ما هم معتقدیم این موضوع معقول است و به هیچ وجه هم غیرمنطقی نیست. ما برای نمایش اراده و آمادگی ایران که خواهان حل این مسائل است جواب مثبت داده‌ایم و بطور داوطلبانه معیار یک سال زمان برای دستیابی به نقطه فرار هسته‌ای را پذیرفته‌ایم. بنابراین در چارچوب ایده یک سال زمان برای دستیابی به نقطه عطف هسته‌ای ما فعالیت های خود را در بخش غنی سازی اورانیوم محدود کرده‌ایم.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1921293020923427467
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: