• 69 151
  • 19

آخرین گزارش از ماراتن هسته ای لوزان

بیانیه مشترک پایانی مذاکرات هسته ای ایران 1+5

پنج شنبه 13 فروردین 1394 ساعت 23:11
ببانیه مشترک پایانی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 شامگاه پنجشنبه توسط محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد.

دراین مراسم، علاوه بر ظریف و موگرینی، جان کری وزیرامور خارجه آمریکا ، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه ، فرانک والتر اشتاین مایر وزیرامورخارجه آلمان ، فیلیپ هاموند وزیر امورخارجه انگلیس و ریابکف معاون وزیرخارجه روسیه نیز حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، خلاصه ای از بیانیه که عصر پنجشنبه به وقت محلی در دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوییس قرائت شد به شرح زیر است:

** مجموع راه حل های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک

جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، انگلیس وآلمان در چارچوب عناصر مندرج در برنامه اقدام مشترک مورخ 24 نوامبر 2013 و متعاقب فرایند طولانی مذاکراتی پیچیده و طولانی در ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی، به مجموعه ای از راه حل های لازم جهت نیل به برنامه جامع اقدام مشترک در شهر لوزان سویس دست یافتند. مجموعه متضمن این راه حل ها جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترک را فراهم خواهد ساخت. بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک با مبنا قرادادن این راه حل ها در آینده نزدیک آغاز خواهد گردید.

تداوم برنامه هسته ای از جمله غنی سازی

در چارچوب راه حل های موجود، هیچ یک از تاسیسات و فعالیت های مرتبط هسته ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی شود و فعالیت های هسته ای ایران در تمامی تاسیسات هسته ای از جمله نظنز، فردو، اصفهان و اراک ادامه خواهد یافت.

این راه حل های جامع ، ادامه برنامه غنی سازی در داخل کشور را تضمین می کند و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران قادر خواهد بود مطابق مفاد برنامه جامع اقدام مشترک تولید صنعنی سوخت هسته ای خود را برای تامین سوخت نیروگاه های هسته ای ادامه دهد.

بر اساس راه حل به دست آمده ، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه غنی سازی ایران 10 ساله خواهد بود. در طول این مدت، تعداد بیش از 5000 ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی شده در سطح 67/3 درصد ادامه خواهند داد. ماشین های اضافه بر این تعداد و زیرساخت های مرتبط با آنها جهت جایگزینی با ماشین هایی که در طول این زمان آسیب می بینند جمع آوری و تحت نظارت آژانس نگهداری خواهد شد. همچنین ایران قادر خواهد بود ذخایر موجود مواد غنی شده خود را برای تولید مجتمع سوخت هسته ای و یا صادرات آنها به بازارهای بین المللی در قبال خرید اورانیوم اختصاص دهد.

براساس راه حل های به دست آمده ایران برنامه تحقیق و توسعه خود را بر روی ماشین های پیشرفته ادامه خواهد داد و مراحل آغاز و تکمیل فرایند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهایIR-4، IR-5 ،6IR- و IR-8 را در طول دوره زمانی 10 ساله برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهد داد.

تاسیسات فردو

بر اساس راه حل های بدست آمده تاسیسات هسته ای فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد. بیش از 1000 ماشین سانتریفیوژ و تمامی زیرساخت آنها در فردو حفظ و نگهداری خواهند شد که از این میان دو آبشار سانتریفیوژ در چرخش خواهند بود. همچنین نیمی از تاسیسات فردو با همکاری برخی از کشورهای(1+5) به انجام تحقیقات پیشرفته هسته ای و تولید ایزوتوپ های پایدار که مصارف مهمی در صنعت، کشاورزی و پزشکی دارد، اختصاص پیدا می کند.

راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک

مطابق راه حل های موجود؛ راکتور تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی خواهد ماند و با انجام بازطراحی ارتقاء یافته و روزآمد خواهد شد. در باز طراحی راکتور ضمن کاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، کارآیی راکتور اراک به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. بازطراحی راکتور اراک در چارچوب یک برنامه زمان بندی مشخص و در قالب یک پروژه بین المللی مشترک تحت مدیریت ایران آغاز و پس از آن بلافاصله ساخت آن شروع و در چارچوب یک برنامه زمان بندی تکمیل خواهد شد. تولید سوخت رآکتور اراک و اعطای گواهی بین المللی سوخت راکتور از جمله موارد این همکاریهای بین المللی خواهد بود. از طرف دیگر، کارخانه تولید آب سنگین نیز مانند قبل به کار خود ادامه خواهد داد.

پروتکل الحاقی

ایران در جهت شفافیت و اعتماد سازی به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را به صورت موقت اجرا نموده و در ادامه فرآیند تصویب این پروتکل طبق یک جدول زمانی در چارچوب اختیارات رییس جمهور و مجلس شورای اسلامی به تصویب خواهد رسید.

لغو تحریم ها

براساس راه حل های بدست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه امریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودور سازی فورا لغو خواهند شد. همچنین تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان ها، نهادهای دولتی و خصوصی تحت تحریم های مرتبط هسته ای ایران از جمله؛ بانک مرکزی، سایر موسسات مالی و بانکی، سوئیفت، کشتیرانی و هواپیمایی جمهوری اسلامی، کشتیرانی نفت به طور همه جانبه فورا برداشته خواهند شد. همچنین کشورهای عضو گروه (1+5) متعهد هستند از وضع تحریم های جدید در موضوع هسته ای خودداری کنند.

همکاری های بین المللی

همکاری های بین المللی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران از جمله با اعضای 1+5 در حوزه ساخت نیروگاه های هسته ای، راکتور تحقیقاتی، گداخت هسته ای، ایزوتوپ های پایدار، ایمنی هسته ای، پزشکی و کشاورزی هسته ای و ... امکان پذیر و ارتقاء پیدا خواهند کرد. بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک، دسترسی ایران به بازار جهانی، عرصه های تجاری، مالی، دانش فنی و انرژی نیز فراهم خواهد شد.

زمان بندی اجرا برنامه جامع اقدام مشترک

با پایان یافتن این مرحله از مذاکرات، تدوین پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک تا بازه زمانی 10 تیر در آینده نزدیک آغاز خواهد شد. با نهایی شدن متن، برنامه جامع اقدام مشترک در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تایید قرار خواهد گرفت. جهت لازم الاجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، این قطعنامه همچون قطعنامه هایی که علیه ایران تصویب شده بودند تحت ماده 41 فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب خواهد شد تا بتواند قطعنامه های قبلی را لغو کند.

طرف های برنامه جامع اقدام مشترک پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، به یک دوره زمانی آماده سازی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک نیاز خواهند داشت. پس از طی مرحله آماده سازی و همزمان با شروع به اجرای اقدامات هسته ای از سوی ایران در یک روز تعیین شده لغو تمامی تحریم ها به طور خودکار به اجراء در خواهد آمد.

در چارچوب راه حل های به دست آمده ؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک در صورت نقض تعهدات از سوی هر یک از طرف ها سازو کار لازم پیش بینی شده است.

توضیح: این بیانیه عینا از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نقل شده است.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1891024339936157274
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 19 نظر )

لطفا متن بیانیه را چاب نمائید
این قرارداد ترکمانچای رو به ملت ایران تسلیت می گم . حداقل 50 سال عقب افتادیم ! توافق کردن ها !!!! ایران همه چی رو از دست داد دیگه چکارکردن اینا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شده مثل وکیل دکتر کاشف توی سریال در حاشیه !
متاسفانه با این نتیجه ملت ایران تحقیر شد . 100 تومان دادیم ، 30 تومان گرفتیم . طبق این توافق دقیقا 70 در صد یا بیشتر توانایی هسته ای و علمی خود را از دست می دهیم . در قبال چی ؟ ما حاضریم تا ابد تحریم باشیم اما در نهایت به اهداف خود برسیم . ما جنگیدیم ، شهید و جانباز دادیم که در نهایت طبق نظر ابر قدرتها کار کنیم . این مکاران جزمنافع استکباری خود به چیز دیگری فکر نمی کنند . کافی است چند سال دیگر مقاومت می کردیم آنوقت این ابر قدرتها بودند که تسلیم ما می شدند و هیچ غلطی نمی توانستند بکنند . چون حق با ماست .
ملت ایران هزینه سنگین غیر قابل جبران پرداخت کرد
در ناسازگاری یکطرفه بر هر دو طرف فشار است .گاهی لازم به اجاد فشار است و گاهی ضرورت به تحمل فشار.اصل کار حفظ شخصیت است و ...... تبریک به همه و خسته نباشید
سایت غنی سازی فردو با این توافق از پاییز 94 دانشجوی رشته فیزیک می پذیرد. لب تاب دادیم تی تاب گرفتیم. خداحافظ ایران هسته ای
كاش همه مثل تو می فهمیدن كه حقمونو دادیم و به جاش باید از دیگران در گرفتن حقمون اجازه بگیریم.
از مقام معظم رهبری که با حمایت قاطع خود از تیم مذاکره کننده ووزیر غیور و فهیم امور خارجه که با صبر و بردباری منافع ملی ما را حفظ و مذاکرات را به نتیجه رساندند نهایت قدردانی را مینمایم.این نرمش قهرمانانه لرزه به اندام صهیونیستها وخاندان جاه طلب آل سعود انداخت.کلید آقای روحانی به دستان توانای آقای ظریف و با اذن رهبر معظم قفل تحریمها را باز کرد.
آقایان محترم مذاکره کننده انرژی اتمی ؛ خدا قوت امیدوارم نتیجه این مذاکرات برای هموطنان عزیز ما مثبت بوده و آنچه را که مد نظر مقام معظم رهبری بوده در این مذاکرات به آن دست یافته و دعای ملت ایران همیشه بهمراه شما باشد . درپناه حضرت حق موفق و موید باشید
تازه برگشتیم به 10 سال پیش....
یعنی واقعا تحریم ها برداشته میشه؟؟؟؟؟
خوبه الان یاد شهدای هسته ای مون بکنیم.
خسته نباشید، دسته كمی از ابوموسی اشعری نداشتید .....
بازگشتیم به قبل از آقا محمود ....
دوست عزیز زمان قبل از آقامحمود بنزیین 80 تومن بود الان 1000 تومنه میشه بگی چطوری برگشتیم؟
خدایش همه چیو دادیم عوضش هیچی نگرفتیم ای كاش دولت روحانی مثل احمدی نژاد قاطع بود و به هیچ كسی باج نمیداد كار ما به جایی رسیده باید از كشورهای دیگه اجازه استفاده از انرژی هسته بگیرم...
احسن گروه مذاکره کننده براووو ظریف