• 1 0
  • 0

برنامه افزایش یک میلیون بشکه ای صادرات نفت خام ایران

زنگنه: به هر جا که مصلحت باشد می توانیم نفت صادر کنیم

دوشنبه 25 اسفند 1393 ساعت 22:03
وزیر نفت گفت: در صورت برداشته شدن تحریمهای بین المللی علیه ایران، ظرف چند ماه به تولید و صادرات نفت خام کشور روزانه یک میلیون بشکه افزوده می شود.

بیژن زنگنه عصر امروز (دوشنبه ٢٥ اسفند ماه) در جمع خبرنگاران در باره دلایل به تاخیر افتادن گشایش رسمی فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی از سوی رئیس جمهوری، گفت: برخی رسانه ها شایعه هایی را در باره لغو این مراسم به دلیل مشکلات فنی اعلام کردند که حقیقت نداشت؛ در آن زمان به دلیل بدی آب و هوا و نیز همزمانی مراسم افتتاح با گشایش پروژه ای دیگر در استان هرمزگان، گشایش رسمی این پروزه به تاخیر افتاد.

وی گزارشهای برخی رسانه ها در باره آماده نبودن واحدهای اتان و LPG فاز ١٢ را تکذیب و تصریح کرد: از ابتدای آغاز این پروژه این طرحها در فاز ١٢ تعریف نشده بود.

وزیر نفت اظهار کرد: با برداشته شدن تحریمها علیه ایران اتفاقهای زیادی رخ می دهد و پیش بینی می شود که افزایش صادرات یک میلیون بشکه ای نفت ایران پس از لغو تحریمها، تاثیر زیادی بر قیمت نفت خام و بازارهای جهانی نداشته باشد.

زنگنه با اشاره به همزمانی افتتاح فاز ١٢ به عنوان بزرگترین طرح صنعتی کشور با مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه ١+٥ و این که این همزمانی می تواند پیام سیاسی مهمی را برای کشورهای غربی به همراه داشته باشد، گفت: تحریمهای کنونی علیه ایران ظالمانه بوده و در واقع حق ملت ایران را ضایع کرده است.

وی با تاکید بر این که مردم ایران در طول تاریخ نشان داده اند که اهل صلح و دوستی هستند، یادآور شد: همین مردم در زمان فشار و محدودیت و تحریم به شدت استقامت می کنند و بهره برداری از فازهای اولویت نخست پارس جنوبی را می توان یکی از بارزترین نشانه های این استقامت دانست.

وزیر نفت با تاکید بر تعامل ایران با کشورهای مختلف دنیا، گفت: ما علاقه داریم که با پیشرفت کشور، زندگی مردم خود را بهبود بخشیم.

سهم خیره کننده فاز ١٢ در رشد ١٢٠ میلیون مترمکعبی تولید گاز کشور

زنگنه با اشاره به افزایش ١٢٠ میلیون متر مکعبی تولید گاز در یک سال اخیر، عنوان کرد: بخش عمده ای از این مقدار گاز طبیعی (حدود ٦٨ میلیون متر مکعب) از طریق فاز ١٢ تامین شده است.

وی با اشاره همزمانی افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی با پنجاه و چهارمین سالروز ملی شدن صنعت نفت، گفت: این طرح به عنوان بزرگترین پروژه تاریخ صنعت نفت فردا به بهره برداری می رسد.

وزیر نفت اظهار کرد: تاکنون در فاز ١٢ پارس جنوبی ٧,٥ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است و با بهره برداری این طرح، روزانه ٨٠ میلیون متر مکعب گاز و ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی به ظرفیت تولید کشور افزوده می شود.

زنگنه با اشاره به اعمال تحریم و محدودیتهای مالی در جریان اجرای فاز ١٢ پارس جنوبی، گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم، کشور با مشکلات کمبود گاز، وجود طرحهای نیمه کاره در صنعت نفت همچون فاز ١٢ پارس جنوبی روبرو بود.

تحقق افزایش بیش از ١٠٠ میلیون مترمکعبی گاز کشور با عزم ملی

وی با اشاره به در اولویت قرار دادن هفت فاز متعارف پارس جنوبی (١٢ و ١٥ تا ١٨)، اعلام کرد: با این تصمیم بزرگ در زمستان امسال شاهد افزایش بیش از ١٠٠ میلیون متر مکعبی گاز در کشور بودیم.

زنگنه ادامه داد: افزایش بیش از ١٠٠ میلیون متر مکعبی تولید گاز را کمتر کسی باور می کرد، ما امسال با عزم ملی و همت کارکنان صنعت نفت این امر محقق شد.

وزیر نفت تولید کنونی فاز ١٢ - ١٥ و ١٦ - ١٧ و ١٨ پارس جنوبی را به ترتیب روزانه بیش از ٦٨، ٣٧ و ١٨ میلیون متر مکعب اعلام و تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، افتتاح رسمی فازهای ١٥ - ١٦ و ١٧- ١٨ به ترتیب اواخر فصل بهار و تابستان سال آینده خواهد بود.

صنعت نفت ایران به طور کامل ملی شده است

وی راه اندازی هفت فاز متعارف پارس جنوبی را در شرایط نبود تحریمها و حضور شرکتهای خارجی، کاری سخت ارزیابی کرد و گفت: ایرانی ها با راه اندازی این فازها در شرایط تحریم و مشکلات مالی نشان دادند که صنعت نفت کشور ایران به طور کامل ملی شده است.

وزیر نفت با یادآوری مصرف ٢٧ میلیارد لیتر سوخت مایع به ارزش ١٨ میلیارد دلار در سال ٩٢ از سوی نیروگاه ها و واحدهای صنعتی، عنوان کرد: پارسال گازرسانی به این مصرف کنندگان حدود روزانه ٣٦ میلیارد متر مکعب بوده در صورتی که با افزایش تولید گاز در پارس جنوبی این میزان امسال به ٥٠ میلیارد متر مکعب در روز رسیده است که این موضوع سبب کاهش مصرف سوخت مایع و صرفه جویی بسیار شد.

توانایی صادرات نفت به همه جا را داریم

وزیر نفت درباره فروش نفت ایران پس از تحریمها، گفت: بازارهای نفت متعدد است و اگر تحریمها برداشته شود ما به هر جا که مصلحت باشد می توانیم نفت صادر کنیم و بخش بازاریابی این توان را دارد.

وزیر نفت درباره این که آیا برای دیگر طرحهای پارس جنوبی روی قراردادهای تازه نفتی ایران (IPC) حساب کرده اید، افزود: از آنجا که همه قراردادهای فازهای پارس جنوبی امضا شده و پیشرفت آنها بیش از ٦٠ درصد است بنابراین برای دیگر فازهای پارس جنوبی نمی توان از این قرارداد استفاده کرد.

وی درباره توسعه فاز ١١ پارس جنوبی با قراردادهای تازه گفت: در فاز ١١ پارس جنوبی قرار است از روش دیگری به جز این قرارداد استفاده کنیم، در واقع در فاز ١١ قرار است بخش اعظمی از کار در دریا و بخش کوچکی در خشکی اجرا شود.

وزیر نفت کشورمان با بیان این که برای پایان همه طرحهای پارس جنوبی ٢٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز است، افزود: بخشی از این منابع مالی در شورای اقتصاد تصویب و هم اکنون ابلاغ شده است و بخشی از آن قرار است از صندوق توسعه ملی، منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و صرفه جویی حاصل از مصرف فرآورده های نفتی که به دلیل افزایش تولید گاز حاصل می شود، تامین شود.

زنگنه ادامه داد: اگر این منابع تامین شود ظرف سه سال آینده داستان پارس جنوبی را به پایان می رسانیم.

چینی ها شریکان راهبردی

زنگنه درباره همکاری با شرکتهای چینی، گفت: ما همیشه چه در زمان تحریم و چه در زمان برداشته شدن تحریمها، آماده همکاری با شرکتهای چینی هستیم و این گونه نیست که اگر ایران در تحریم نبود ما در پروژه هایمان از شرکتهای چینی استفاده نمی کردیم.

وی در باره حضور شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) در فاز ١١ پارس جنوبی و پایان همکاری با این شرکت، گفت: بحث حضور این شرکت چینی در فاز ١١ پایان یافته و دو طرف ایران و چین در این فاز هیچ تعهدی به هم ندارند و این شرکت به دلیل تحریم این فاز را توسعه نداده است.

وزیر نفت در باره این که در صورت تمایل حضور این شرکت در این پروژه، ایران با آنها مذاکرده خواهد کرد یا خیر، افزود: اگر بخواهند می توانیم با آنها مذاکره کنیم.

زنگنه با بیان این که دو کشور چین و روسیه شریکان راهبردی ما هستند، تصریح کرد: کشورهایی که در شرایط سخت تحریم با ما کار کرده باشند پس از برداشته شدن تحریمها در اولویت ما هستند.

فازهای ١٩ تا ٢١ اولویتهای بعدی پارس جنوبی

وزیر نفت با اعلام این که فازهای اولویت نخست، اواخر شهریور سال ٩٤ به پایان می رسد، درباره اولویتهای بعدی پارس جنوبی، گفت: فاز ١٩ که به اندازه ٢ فاز متعارف است و همچنین فاز ٢٠ و ٢١ اولویتهای بعدی پارس جنوبی برای توسعه هستند که در صورت تامین منابع مالی و امکانات کافی اجرا می شوند.

زنگنه درباره این که آیا ایران پول نفتهای فروخته شده خود را از مشتریان دریافت می کند، افزود: همه پولهای نفت فروخته شده ایران به جز پول نفت هند به حساب بانک مرکزی واریز می شود.

وی گفت: بخشی از پول نفت فروخته شده درگذشته هنوز به حساب بانک مرکزی واریز نشده است که با برداشته شدن تحریمها این پولها به حساب بانک مرکزی واریز می شود.

وزیر نفت درباره صادرات برق از سوی این وزارتخانه تاکید کرد: مسئولیتی برای صادرات برق نداریم و قرار است گاز نیروگاه هایی را که بخش خصوصی می سازد تامین کنیم؛ زیرا نیروگاه ها باید درباره قیمت گاز برای تبدیل به برق با نفت قرارداد امضا کنند.

مخالفت از الطاف الهی است

وزیر نفت در پاسخ به این که شما چند مخالف جدی در مجلس دارید که افتتاح فاز ١٢ را نمایشی عنوان می کنند، افزود: مخالفت از الطاف الهی است و به قول حضرت امام (ره) مخالفت خوب است، اما شما به عنوان خبرنگار فردا می توانید با حضور در فاز ١٢ روند تولید و میزان تولید این فاز را ببینید و بگوئید دروغ است یا خیر!

هیچ کس حق ندارد این طرح را به اسم خود تمام کند

وزیر نفت درباره این که آیا افتتاح فاز ١٢ به نام دولت یازدهم تمام می شود؟ گفت: قرارداد فاز ١٢ در سال ١٣٨٤ امضا شده است و از آن زمان تاکنون پنج وزیر سکان وزارت نفت را در دست گرفته اند و از آن زمان تاکنون ١١٦ ماه می گذرد، از این رو هیچ کس حق ندارد این طرح را به اسم خود تمام کند، زیرا این طرح یک تلاش جمعی بزرگ و دو امدادی بوده است.

در این سالها طرحهای زیادی را افتتاح کرده ام

زنگنه با بیان این که بهره برداری از طرحهای پارس جنوبی به اسم مردم و افتخار صنعت نفت خواهد بود، گفت: در طول سالهای وزارت خود و خدمت به مردم ایران طرحهای بسیاری را افتتاح کرده ام و امروز تنها به دنبال عزت و سربلندی مردم و صنعت نفت هستم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برنامه وزارت نفت پس از لغو تحریمها و به کارگیری شرکتهای داخلی، اظهار کرد: همکاری شرکتهای خارجی در صنعت نفت ایران در آینده و در صورت لغو تحریمها پلی برای تقویت توانمندی و فناوری ملی ایران خواهد بود.

پتروپارس توانایی بین المللی شدن را دارد

وزیر نفت دولت یازدهم با اشاره به تلاشها و رنجهای زیاد وزارت نفت برای شکل گیری شرکت پتروپارس، گفت: این شرکت در صورت کار در کنار یک شرکت تراز اول خارجی، توانایی بین المللی شدن را دارد؛ البته هم اکنون ایران در پارس جنوبی نیازی به حضور شرکتهای خارجی ندارد.

وی با اشاره به عملکرد خوب شرکتهای فراساحل ایرانی، در نصب و راه اندازی هفت سکوی گازی پارس جنوبی در سال ٩٣، اظهار کرد: در زمان حضور شرکتهای خارجی در صنعت نفت، بهترین رکورد راه اندازی ٢ سکو دریایی ظرف یک سال بوده است.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1870034186214470131
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: