• 2 2
  • 1

این مدیران تا پایان عمر امکان هیچ‌گونه فعالیتی در نظام بانکی را نخواهند داشت

اخراج 8 مدیر متخلف بانکی

دوشنبه 15 دی 1393 ساعت 10:04
معاون نظارتی بانک مرکزی از اخراج هشت مدیر متخلف بانکی و ارجاع دو پرونده بانکی به هیات انتظامی خبر داد.

بانک مرکزی از مدتی قبل فشار بربانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری را افزایش داده و این فشار پس از دومین اصلاح نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش یافته است.

ظاهرا اخراج این هشت مدیر بانکی نیز در جهت این فشار و ابلاغ این پیام به شبکه بانکی است که بانک مرکزی در اجرای تهدیدات خود جدی است. تا به حال کمتر سابقه داشته که بانک مرکزی با این کمیت و کیفیت از اخراج مدیران ارشد بانکی سخن بگوید، اخراجی که از حکم زندان و تبعید نیز بدتر است زیرا فرد از نظر شغلی سلب موقعیت شده و مادام‌العمر امکان هیچ‌گونه فعالیتی در شبکه بانکی تحت هر عنوان را نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار جام‌جم، حمید تهرانفر در حاشیه اولین کنفرانس اقتصاد ایران در جمع خبرنگاران درباره برخورد بانک مرکزی با موسسات اعتباری و بانک‌های مختلف در امور بانکی بویژه نرخ سود بانکی، افزود: بانک مرکزی با مدیران متخلف موسسات مجاز که با ما فعالیت می‌کنند ولی پایبند به مقررات نیستند برخورد کرده و در همین ارتباط تعدادی را سلب صلاحیت کرده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا افراد برکنار شده مدیران عامل این بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز بوده‌اند، گفت: مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این نهادهای پولی به دلیل انجام تخلفات و تخطی از وظایف برکنار شده‌اند. این مدیران برای همیشه از صحنه بانکی خارج شده‌اند و دیگر نمی‌توانند به بانک‌ها برگردند.

تهرانفر تصریح کرد: برای نرخ سود، دیگر قرار نیست مدیران بانک‌ها برکنار شوند زیرا هم اکنون مدیران با هم هماهنگ شده‌اند و حتی مواردی که موجب می‌شود سر خودشان یا سر بانک مرکزی را کلاه بگذارند دیگر در رفتار آنها دیده نمی‌شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی همچنین در پاسخ به این پرسش ‌که سرانجام پرونده بانک یا همان موسسه‌ای که قرار بود منحل شود به کجا رسید، اظهار کرد: موردی که اعلام شد بانک نبود، بلکه مورد مطرح شده موسسه اعتباری بوده است، اما اگر اجازه دهید در زمان مقرر درباره وضع پرونده این موسسه صحبت خواهم کرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به این‌که پرونده موسسات اعتباری به دو صورت ارائه مجوز یا انحلال ختم می‌شود، گفت: پرونده یک موسسه برای انحلال نهایی شده ولی بقیه در حال انجام اقدامات برای اخذ مجوز هستند.

سیف: بانک مرکزی بر 15 درصد بازار پول نظارت ندارد

در ادامه رئیس کل بانک مرکزی نیزدراین همایش گفت: با وجود این که بازار غیرمتشکل پولی 15 درصد اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد، اما متأسفانه بانک مرکزی نظارتی بر این بخش ندارد بنابراین تلاش می‌کند این بخش را منضبط کند، در غیر این صورت این موسسات را جمع‌آوری خواهد کرد.

ولی‌الله سیف اظهار کرد: سهم این 15 درصد بازار غیرمتشکل خارج از نظارت بانک مرکزی است، هرچند تلاش دارد انضباط را به این بخش حاکم کند.

وی ادامه داد: پرونده برخی از این موسسات هم‌اکنون در مراجع قضایی در دست رسیدگی است و با وجود این که تعداد دیگری از این موسسات تا پایان سال به بازار منضبط پولی ملحق خواهد شد، اما قصد داریم این موسسات را ساماندهی کنیم، بنابراین اگر این موسسات مقررات بانک مرکزی را رعایت نکنند آنها را جمع خواهیم کرد.

سیف درباره تسهیلات تکلیفی و برنامه دولت در این خصوص گفت: عزم جدی دولت این است که به سمتی برود تا تسهیلات تکلیفی به حداقل ممکن برسد و امسال نیز بودجه را نیز با همین سیاست تنظیم و به مجلس ارائه کرده است.

وی با تأکید براین‌که باید توجه کرد حجم بالای نقدینگی مشکل نیست بلکه مشکل انحراف نقدینگی است، تصریح کرد: یکی از اهداف خروج غیرتورمی از رکود این بود که حتما استمرار در پرداخت را داشته باشد اما این تسهیلات باید در مسیر درست و مناسب پرداخت شود به همین دلیل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در اولویت جدی ما قرار دارد و برهمین اساس 80 درصد تسهیلات پرداخت به تأمین سرمایه در گردش تعلق گرفت.

بانک مرکزی بر 15 درصد بازار پول نظارت ندارد

رئیس کل بانک مرکزی نیز گفت: با وجود آن که بازار غیرمتشکل پولی 15 درصد از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد اما متاسفانه بانک مرکزی نظارتی بر این بخش ندارد بنابراین تلاش می‌کند این بخش را منضبط کند، در غیر این صورت این موسسات را جمع‌آوری خواهد کرد.وی ادامه داد: پرونده برخی از این موسسات هم‌اکنون در مراجع قضایی در دست رسیدگی است و با وجود آن که تعداد دیگری از این موسسات تا پایان سال به بازار منضبط پولی ملحق خواهد شد اما قصد داریم این موسسات را ساماندهی کنیم بنابراین اگر این موسسات مقررات بانک مرکزی را رعایت نکنند آنها را جمع خواهیم کرد. سیف درباره تسهیلات تکلیفی و برنامه دولت در این خصوص گفت: عزم جدی دولت این است که به سمتی برود تا تسهیلات تکلیفی به حداقل ممکن برسد و امسال نیز بودجه را نیز با همین سیاست تنظیم و به مجلس ارائه کرده است.

وی با تاکید بر این‌که باید توجه کرد حجم بالای نقدینگی مشکل نیست بلکه مشکل انحراف نقدینگی است، تصریح کرد: یکی از اهداف خروج غیرتورمی از رکود این بود که حتما استمرار در پرداخت تسهیلات را داشته باشیم اما این تسهیلات باید در مسیر درست و مناسب پرداخت شود به همین دلیل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در اولویت جدی ما قرار و بر همین اساس 80 درصد تسهیلات پرداخت به تامین سرمایه در گردش تعلق گرفت.رئیس کل بانک مرکزی همچنین از بررسی وام 80میلیون تومانی مسکن در شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: شورای پول و اعتبار این امر را در دستور کار خود قرار داده است.

عزم دولت برای جلوگیری از کاهش شاخص بورس

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مشکلات بورس به دلیل مشکلات برخی صنایع است که با عزم دولت شاخص‌ها از این پایین‌تر نمی‌آید. این درحالی است که شاخص بورس دیروز نیز با 179واحد کاهش به 68650 رسید.

به گزارش خبرنگار جام‌جم، علی طیب‌نیا در حاشیه همایش «اقتصاد ایران؛ راهکارهای دستیابی به رشد پایدار و اشتغال‌زا» درباره افت شاخص‌ها در بازار بورس تصریح کرد: ما مشکلات و مسائل را در بازار سرمایه شناسایی کرده‌ و در هفته اخیر در جلساتی که با حضور نمایندگان و وزرای دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شده به نتایج خوبی رسیده‌ایم و بزودی با تصمیماتی که گرفته خواهد شد زمینه حل مشکلات بازار سرمایه فراهم می‌شود و ما از این وضع که در آن هستیم، عبور می‌کنیم. وی درباره این‌که پیش‌بینی‌اش از رشد شاخص‌ها مثبت است یا خیر، افزود: ‌وضع کنونی بازار سرمایه به این صورت است که شاخص‌ها و قیمت‌ها در کف بوده و در نتیجه عوامل عینی و واقعی اقتصاد از این موضوع دفاع نمی‌کند که ما شاهد کاهش بیشتر در شاخص‌ها باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بعضی از بخش‌های صنعت ما با یک سری مشکلات و محدودیت‌ها مواجه است که اگر به حل این مشکلات کمک کنیم، می‌توانیم بورس و بازار سرمایه را به وضع باثباتی برسانیم.

طیب‌نیا گفت: دولت عزم جدی دارد که از بازار سرمایه حمایت و مشکلات این بخش را مرتفع کند. بنابراین با این نیت و عزم، مسائل حل و فصل خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از شناسایی عمده مشکلات و مسائل مربوط به اقتصاد ایران خبر داد و ابراز امیدواری کرد که در پرتو همفکری از این شرایط خطیری که اقتصاد ایران با آن روبه‌رو است، خارج شویم.

طیب‌نیا از بررسی آثار کاهش قیمت نفت بر اقتصاد نیز خبر داد و گفت: در این بررسی‌ها به وضع بودجه و پرداخت‌های خارجی توجه شده که با همفکری دانشگاهیان در حال پیگیری و یافتن راه حل‌هایی برای خروج از این وضع هستیم.

به گفته وی، شرایط موجود را می‌توان به عنوان فرصت تلقی کرد زیرا نشان داد که کاهش درآمدهای نفتی و نوسانات آن چقدر با اهمیت است و چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد.

کمبود منابع مالی مشکل بزرگ کسب و کار

وزیر امور اقتصادی و دارایی کمبود منابع مالی را بزرگ‌ترین مشکل حوزه کسب و کار در کشور عنوان کرد و گفت: با وجود آن‌که بالا بودن حجم نقدینگی در جامعه باعث افزایش تورم شده، بسیاری از واحدهای تولیدی اکنون مشکل مالی دارند که در واقع منابع مالی تزریقی به اقتصاد هم به عنوان معضل و هم معما در اقتصاد ایران وجود دارد.

وی افزود: بهبود زندگی مردم، مقابله با فقر و ارتقای موقعیت ایران در صحنه جهانی از جمله اهداف انقلاب بوده، بنابراین بدون دستیابی به رشد اقتصادی مطلوب بهبود این شاخص‌ها امکان‌پذیر نیست.

وی تاکید کرد: نقدینگی از طرفی به افزایش تورم دامن می‌ز‌ند و از سوی دیگر همواره فعالان اقتصادی بزرگ‌ترین مشکل را کمبود نقدینگی اعلام کرده‌اند. مشکل از آنجا ناشی می‌شود که افزایش حجم پول به شکل برون‌زا و تحت‌تاثیر پایه پولی است.

محمدحسین علی‌اکبری‌ - گروه اقتصاد

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1783234688190751163
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 1 نظر )

طرف كلی اختلاس میكنه نمیاندازنش بیرون حالا معلومه این اختلافها داخلی و سیاسی هست و فقط به اسم مردم انجام میشه