• 4 0
  • 0

با علی رحمانی، مدیرعامل سابق شرکت بورس و کارشناس بازار سرمایه

مسئولان اقتصادی دولت توجهی به بورس ندارند

یکشنبه 15 تیر 1393 ساعت 01:00
اصلا نیازی به طرح سوال نیست؛ دل علی رحمانی از عملکرد دولت در رابطه با بورس آن قدر پر است که پرسش اول به نیمه نرسیده، مصاحبه‌گر را جای دولت فرض کرده و نوازش کلامی را شروع می‌کند! به گفته مدیرعامل سابق شرکت بورس، بازار سرمایه به عنوان یک مردمسالاری اقتصادی جایی درتفکر دولتمردان ندارد.

به زعم وی، آنان چون اصولا حاضر به رسمیت شناختن بخش خصوصی نیستند، بورس هم جایی در سیاست‌ها پیدا نکرده است. وی در این گفت‌وگو با نقبی به اقدامات اعلام شده دولت برای حمایت از بازار سرمایه به هدف دیگری از اجرای آن سیاست‌ها اشاره می‌کند؛ هدفی که هر چه هست به بورس و حمایت از آن ربطی پیدا نمی‌کند. در نهایت، وی دولت را مقصر ردیف اول کاهش ثروت مردم در بورس معرفی و بر اصلاح جدی تفکرات آن تاکید می‌کند. این گفت‌وگو دریچه‌ای تازه به تحلیل وضع این روزهای بورس باز کرده و مشکلات بازار سرمایه و ریزش شاخص‌های آن را از بعد پایه‌ای و ریشه‌ای بررسی می‌کند.

چرا با وجود تمام اقدام‌های حمایتی دولت از اسفند سال گذشته تاکنون، وضع بورس بهبود پیدا نکرده است؟

دولت چه اقدام حمایتی از بورس انجام داده؟ دولت که کاری نکرده است.

به عنوان مثال ورود بانک‌ها و بیمه‌ها در قالب صندوق حمایتی و اصلاح نرخ سود بانکی برای ورود نقدینگی به بورس.

اینها همه‌اش حرف است. صندوق حمایت از بورس از قبل بوده، فقط الان یک وجوه مختصری وارد آن شده است. نه! دولت حمایت جدی از بورس نکرده است. یعنی به نظر می‌رسد دوستان اصلا توجهی به بورس نداشته‌اند. بزرگ‌ترین افت بورس از زمان تصویب بودجه 93 در مجلس ایجاد شد و مشخصا افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و افزایش عوارض سنگ آهنی‌ها در کنار یکسری ابهاماتی که وجود داشت از جمله درباره طرح هدفمندی که مشخص نبود قرار است چه اتفاقی در قالب آن در اقتصاد بیفتد، کاهش بورس را کلید زد.

یعنی در واقع یکسری جاها هزینه‌ها را افزایش داد و یکسری جاها ابهام ایجاد کرد. تصورم این است که دوستان در دولت خیلی توجهی به بورس نداشتند. شما این طوری فکر نکنید که چون چهار نفر قیمت سهامشان افتاده، مشکل بورس همین است. خیر، بحث بورس بحث آینده سرمایه‌گذاری در کشور است، این نگران‌کننده است.

بودجه 93 چه تاثیری بر بورس گذاشته است؟

مثلا در قانون آورده‌اید سالی یک درصد به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه ‌شود، اما یکدفعه در مجلس تصمیم می‌گیرید 2 درصد باید اضافه شود. خب بالاخره سرمایه‌گذار باید چگونه به این مجلس نگاه کند؟ آیا به هر حال ثبات قوانین و مقررات و شفافیت قانونگذار یک رکن اساسی در سرمایه‌گذاری هست یا نیست؟ از آن سو شما می‌بینید وزارت نفت گزارش‌هایی تهیه کرده که قیمت‌های خوراک پتروشیمی‌ها را بالا ببرد. دوستانی هستند که می‌گویند خود وزیر نفت لابی کرد که قیمت خوراک افزایش پیدا کند، خوب چه اتفاقی می‌افتد؟ صرفنظر از بحث اقتصادی و رقمی آن، موضوع، ایجاد شوک و گسترش بحث بی‌اعتمادی است. ببینید، دولت در جاهای دیگر چطور با سرمایه‌گذار رفتار می‌کند. همه جای دنیا این‌ طور است که در جایی که دولت انحصار دارد، یک فرمول مشخص و سیاست مشخصی را اعلام می‌کند و سرمایه‌گذار تکلیفش را برای سال‌های طولانی می‌فهمد. من از دولت و وزارت نفت می‌پرسم مثلا شما به چه صورت به ترکیه گاز می‌فروشید؟ روشن است فرمولی داریم که تا 20 سال و بیشتر داریم با آن کار می‌کنیم یا چطور داریم از ترکمنستان گاز می‌خریم؟ یک فرمول ده ساله و غیرقابل تغییر دارد. خب حالا چرا این روش فرمولی ثابت را برای پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های داخلی اعلام نمی‌کنیم؟ اینجاست که من تصورم این است که بعضی از وزرا بخش خصوصی را اصلا به رسمیت نمی‌شناسند.

دلیل خاصی برای این قضاوت‌تان دارید؟

توجه کردید امسال در سالروز اصل 44 اصلا کسی صحبت از اصل 44 نکرد و جشنی گرفته نشد و هیچ خبری نبود؟ من خطاب به دولت می‌گویم، شما مثلا عوارض معدن را زیاد می‌کنید که هشت طرح فولادی را جمع کنید، اما این که با اصل 44 مخالف است. اصلا فرض کنید که به هر حال دوستان خیلی تلاش کرده بودند اصل 44 عملیاتی شود، اما حالا که در چارچوب اقتصاد مقاومتی قرار است مشارکت مردمی گسترده باشد، لطفا پاسخ دهید آیا شما کانال و ابزاری بهتر از بازار سرمایه سراغ دارید که بتوانید مشارکت مردمی را در سطح گسترده در اقتصاد داشته باشید؟ آقای رئیس‌جمهور گزارش صد روزه‌ای از عملکرد دولت یازدهم ارائه و تاکید کردند بقیه بازارها دچار رکود شده و مردم دارند پول‌هایشان را وارد بازار سرمایه می‌کنند. بعد از آن فرمایش، یک عده، دقیقا خبردارم به خاطر گفته رئیس‌جمهور، پول‌هاش