• 5 25
  • 1

سعید جلیلی در جمع راهپیمایان ۱۳آبان+فیلم

«مرگ بر آمریکا» مرگ بر خودبزرگ بینی و تحقیر ملت‌هاست

دوشنبه 13 آبان 1392 ساعت 12:25
دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه «مرگ بر آمریکا» مرگ بر خودبزرگ بینی و تحقیر ملت‌هاست، گفت:تسخیر لانه جاسوسی نشان داد که انقلاب مسیر خود را درست می‌‌‌رود و فقط به دیکتاتور توجه ندارد بلکه به پشتیبانان دیکتاتور هم توجه دارد.
دانلود قسمت فعلی

مهمترین محورهای سخنان سعید جلیلی را که در مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی بیان شد می‌توانید بخوانید.

* در اندیشه و آرمان امام استقلال و آزادی به صورت متعالی مطرح می‌شد.

* اندیشه امام به قدری متعالی بود که امروز که دشمنان نمی‌توانند به مقابله با آرمانهای امام برخیزند، به مقابله با اصل اندیشه و آرمان بر آمده‌اند. و مطلق اندیشه و آرمان را نفی کرده و ادعا میکنند عرصه سیاست و سیاست خارجی عرصه واقعیت‌هاست و نه عرصه آرمان‌ها.

* دشمنان با شعار واقع‌بینی می‌خواهند به مقابله با اندیشه امام و آرمان امام بپردازند.

* بزرگترین هنر امام این بود که درک صحیح از واقعیت را به جهان نشان داد و اجازه نداد واقعیت‌ها را تحریف کنند. امام اجازه نداد کسانی به میل خود آن درک از واقعیت که دوست دارند را به ملت‌ها تحمیل کنند. امام منکر واقعیت ها نبود. اتفاقا هنر امام واقع‌بینی صحیح و دقیق مبتنی بر یک اندیشه صحیح بود.

* اگر تقوای الهی باشد، آنگاه است که شما می توانید واقعیت ها را بخوبی ببینید. هنر امام این بود.

* امام دقیقا روی واقعیت ها دست گذاشت و اینکه نظام تصمیم‌گیری در دنیا در سیاست خارجی و مناسبات قدرت در عرصه بین الملل را به مردم دنیا نشان بدهد.

* نقطه قوت امام و انقلاب این بود که پیشتاز بود در درک واقعیت ها و معرفی آن به جهان. امام می فرمود مستکبرین جهان را با دید استکباری خود و بیماری روحی که در آنهاست نگاه می کنند. این دید مستکبری این است که سایر اقشار مردم را نبینند. این منطق امام بود در ارائه واقعیت ها. شاهد روشن آن همین رویداد امروز است که اینجا جمع شده‌ایم.

* 34 سال پیش مردم ایران گفتند سفارتخانه‌های آمریکا لانه جاسوسی است. این را امام و ملت بیان کردند. امروز بعد از 34 سال می بینیم آن واقعیتی که امام به خوبی نشان داد و دید، حتی متحدین آمریکا به آن اعتراف می‌کنند.

* اولین و شاید یکی از مهمترین واقعیاتی که امام به دنیا نشان داد و به ملت‌های آزادیخواه نشان داد این است که تنها با قطع استبداد داخلی نمی توان به آزادی و استقلال رسید. اگر میخواهیم به استقلال واقعی  برسیم و به آزادی واقعی برسیم، باید ریشه ها و پشتیبانان مستبدین و دیکتاتورها را پیدا کنیم که ریشه در استکبار جهانی دارد. برای همین امام تسخیر لانه جاسوسی را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول نامید. امام درک صحیح و واقع‌بینانه از تاریخ داشت و میدانست چرا نهضت مشروطه به سرانجام نرسید. چرا که هدف این نهضت فقط استبداد داخلی بود و متوجه پشتیبانان خارجی آن نبود.

* تسخیر لانه جاسوسی نشان داد که انقلاب مسیر خود را درست می رود و فقط به دیکتاتور توجه ندارد بلکه به پشتیبانان دیکتاتور هم توجه داشت و نوک حمله را متوجه مانع اصلی استقلال و آزادی کشور کرد.

* امام میدانست این استقلال و آزادی کشورها بدون قطع کردن دست استکبار ممکن نیست.

* وقتی حرکتی علیه استبداد صورت می‌گیرد، اگر به عقبه خارجی آن و به دست استکبار متوجه نباشد نمی‌تواند فرجام صحیح یابد. در نهضت ملی شدن صنعت نفت هم شاهد بودیم که آن را تحمل نکردند. در بیداری اسلامی کشورهایی که فقط به قطع دست دیکتاتورهای داخلی بسنده کردند، دیدید چه فرجامی پیدا کردند. دیدند که مستکبرین نه تنها برایشان کاری نکردند بلکه دیکتاتورهای دیگر را از دریچه‌ای دیگر وارد کردند.

* اگر 13 آبان نبود، میتوانست چنین انحرافی برای انقلاب بوجود بیاید. ولی 13 آبان جلوی انحراف انقلاب اسلامی را گرفت.

* استکبار دشمنی عمیق با منافع و ارزشهای ملت ها دارد. امام فهم دقیقی از این موضوع داشت. به جز آنچه آمریکا در لانه جاسوسی انجام می داد، نه تنها این دشمنی‌ها را پس از انقلاب متوقف نکرد و حتی پس از تسخیر لانه جاسوسی متوقف نکرد بلکه اقدامات براندازانه دیگری همچون حمایت از صدام و تخصیص بودجه برای براندازی و بلوکه کردن دارایی و ... انجام داد. آمریکا تلاش کرد حتی خط لوله گاز از ایران عبور نکند. در یک سال 39 مورد موضع‌گیری توسط آمریکا علیه عبور خط لوله گاز از ایران صورت گرفت.

* آمریکا به دنبال این است که حداقل رفتارهای هویت‌بخش انقلاب اسلامی تغییر کند و به همین دلیل با همه ظرفیت می‌خواهند، ظرفیت و قدرت منطقه‌ای ایران را تهی کنند.

* سند دفاع موشکی بالستیک، سند ارزیابی دفاع 4 ساله، سند ارزیابی استراتژیک آمریکا و ...، همه شان مسئله محوری را تهدید ایران معرفی میکنند و در گناهی نابخشودنی حتی رئیس جمهور آمریکا ایران را تهدید به حمله اتمی می کند. منطق آنها همان منطق فرعون است. نگرانند با ظهور انقلاب اسلامی، مدل آنها در حوزه های سیاسی و اقتصادی که برای ملت ها تجویز کردند برچیده شود. اینجاست که امام درک عمیقی از رفتار دشمن دارد. (قرائت کلام امام درباره علت رویایی آمریکا با ایران) امام می فرمایند نزاع ایران و آمریکا، نزاع دو اندیشه است.

* امام به خوبی روشن میکند که دشمنان ما منطق صحیح ندارند. اینکه آنها به ملت ایران جسارت کرده و با تعابیر زشت یاد می‌کنند، همان زمان ملت ایران را با تعبیر زشت خطاب قرار داده بودند، امام فرمودند در مرام آنها وحشی آن است که رام آنها نباشد.

* امام می فرمودند اینها به کمتر از اینکه ما از مسیری که برداشته‌ایم دست برداریم رضایت نمی‌دهند.

* قدرتهای استکباری مشروطه و ملی شدن صنعت نفت را تحمل نکردند. امروز می بینند که ملت ایران در عرصه های مختلف پیشرفت‌های بسیاری کسب کرده و به همین دلیل در برابر این پیشرفت های کشورمان هرچه دارند بسیج می‌کنند. آنها از دست ملت ایران عصبانی هستند. این همان چیزی است که شهید بزرگوارمان شهید بهشتی می فرمود که بمیرید در این عصبانیتی که از ملت ما دارید.

* شعار مرگ بر آمریکا شعار متفکرترین و صادق ترین انسانهای ماست. انسانهایی که بیشترین فهم را از مخالفت آنها با ما داشتند. منطق امام این بود که مرگ بر آمریکا، مرگ بر خودبزرگ بینی و تحقیر ملت هاست. مرگ بر اتاق فرمانی است که در یک لحظه فرمان مرگ هزاران انسان را می‌دهد.

* مرگ بر آمریکا علیه 1 درصدی است که مدافع مناسبات ظالمانه حاکم بر جهان حتی در خود آمریکاست.

* همت ها و رجایی ها و بهشتی ها و باکری‌ها فریاد مرگ بر آمریکا سر می دادند و آن را سمبل آزادی خواهی و استقلال خواهی این ملت تبدیل کردند.

* امام به خوبی بیان کردند که امروز آنچه آنها دنبال می کنند با شیوه هایی است که فقط زور نیست بلکه تزویر و فریب رسانه‌ای هم در آن وجود دارد. آنها به دنبال تحقیر ملت‌ها هستند و دنبال این هستند که با تحقیر ملت ها آنها را دنباله رو خودشان بکنند. امام دروغگویی و فریبکاری آنان را به جهان نشان میداد و می فرمود اینها که صحبت از بشر می کنند دروغ میگویند و آنچه آنها میخواهند حقوق عده ای خاص و حقوق ظالم هاست.

* امام می گفت شورای امنیت وقتی میتواند شورای امنیت باشد که مدافع حقوق مستضعفین و مظلومان باشد. ملت ما جانانه‌ترین مقاومت‌ها را اگر در برابر زور زورگویان توانست انجام دهد به خاطر این بود که ویژگی مهمتر ملت ما این بود که توانست در کنار مقاومت در برابر زور دشمن، در برابر تزویرها و حیله های دشمن نیز مقاومت کند.

* واقعیت دیگری که امام به ملت ما و جهان نشان داد، آن بود که بسیاری از آنچه قدرتهای استکباری امروز نشان میدهد قدرت پوشالی و هیمنه پوشالی است. امام ضعف دشمن را به خوبی می شناخت و به مردم معرفی میکرد. همچنان که امام با جسارت قدرت مستضعفین و مومنین را نشان میداد و می فرمود دشمن نمیتواند کاری را پیش ببرد. امام می فرمود آنها به جز اذیت و آزار نمیتوانند کاری انجام دهند.

نشریه آمریکایی ویکلی استاندارد چند وقت پیش نوشت همه روسای جمهور آمریکا، از کارتر تا اوباما، همه با این حرف امام موافق هستند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

* امام می فرمود این تبلیغی که آمریکایی ها درست کرده و خود را آسیب ناپذیر نشان می دهند، و این بت بزرگی که ساختند را ملت ما می شکند. باید ملت ها از اسارت بلندگوهای شیطانی بیرون بیایند.

* امام در عمل نشان داد که می توان پیروزیهای بزرگ را به دست آورد. سرنگونی شاه و ناکامی دشمن در جنگ تحمیلی و پیروزیهای شاگردان امام در جنگهای 33 و 22 روزه این واقعیت را نشان داد که ملت ها میتوانند موفق و پیروز باشند و آنچه دشمنان درباره خود بروز می‌دهند واقعیت ندارد.

* واقعیت ششمی که امام به ملت ها و ملت ما نشان داد این بود که ما میتوانیم موفق باشیم و پیروزیهای بزرگ به دست آوریم اما شرط آن وحدت و انسجام است. اگر ما پشتیبان هم نباشیم و وحدت لازم را نداشته باشیم آنها میتوانند چشم طمع داشته باشند. لذا امام تاکید داشت که باید ملت هم صدا باشد.

* آنها می دانند از کجا ضربه خوردند،  موضع پیروزی ما اتحاد کلمه بود.

* امروز هوشیاری را باید ملت ما داشته باشد. تمام تلاش دشمن این است که وحدت و یکپارچگی ملت ما را در مقابله با استکبار تبدیل به اختلافات داخلی کند. اینجا باید بدانند که این آرزو را به گور خواهند برد. ملت ما علیرغم تکثر و تنوع سلایق سیاسی که مایه رشد و بالندگی است، تمام ملت یکپارچه در مبارزه با استکبار و مقابله با سیاست های ضدآمریکایی، پشتیبان نظام، دولت و تیم مذاکره‌کننده هستند.

* اگر ملت ما جانانه ترین مقاومت را در برابر ظلم انجام داده، ویژگی ملت ایران این است که در برابر تزویر و فریب هم مقاومت کرده و نمیگذارد وحدت ملت ما که یکی از نمادهایش مبارزه با استکبار جهانی و سیاست های خصمانه آمریکاست کمرنگ کنند. امروز همه ما و تمام آحاد ملت باید کمک کنند تا کشور و دولت ما بتواند با استفاده حداکثری از ظرفیت های کشور در حل مشکلات اقتصادی، حداکثر موفقیت را داشته باشد. همه باید پشتیبان هم باشند تا حتی یک روز را برای پیشرفت کشور از دست ندهیم و انشاءالله آن حماسه سیاسی بزرگ که ملت ایران در 24 خرداد آفرید با وحدت و همدلی و همبستگی آحاد مردم و جریان های سیاسی و همه نهادهای نظام با حماسه اقتصادی تکمیل شود.

* یکی از اندیشمندان غربی به صراحت اخیرا نوشت که جمهوری اسلامی ایران نشان داد نه تنها بدون آمریکا بلکه در مقابله با آمریکا بزرگترین پیشرفتهای علمی، فناوری و اقتدار منطقه ای را به دست آورده است.

* لذا همه ما تلاش خواهیم کرد تا نظام و دولت ما بتواند در عرصه های مختلف صنعت، فناوری، کشاورزی و اقتصاد و همه عرصه های پیشرفت روز به روز موفق تر از گذشته باشد. این حرف امام است که ما خدا را داریم. در رحمت خدا به روی ما باز است و ما با اتکال به رحمت خدا و قدرت  خدا پیش می رویم و قدرتمند پیش خواهیم رفت تا برای همیشه چشم طمع مستکبران برای همیشه از کشور ما قطع شود. ان‌شاءالله.(تسنیم)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1257627029559998615
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 1 نظر )

درود فراوان بر دكتر سعید جلیلی , فرزند خوب ایران اسلامی